Igrzyska w liczbach
4400zawodnicy
160reprezentacji narodowych
1750kobiet
2650mężczyzn
22dyscypliny
540konkurencji

„United by emotion” „Zjednoczeni przez emocje”

Hasło Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich odwołuje się do przesłania, w myśl którego choć jako ludzie jesteśmy różni (pochodzimy z rozmaitych kręgów kulturowych, różnimy się płcią, wiekiem, religią, kolorem skóry, poziomem sprawności i innymi rzeczami), to jednak podczas rywalizacji sportowej jesteśmy zjednoczeni przez emocje: podziw dla sportowców, zachwyt nad możliwościami człowieka.

Someity

Oficjalną maskotką Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio jest Someity.

Głosowanie na maskotki igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich Tokio 2020 rozpoczęło się 7 grudnia 2017. Zwycięską parę ogłoszono 28 lutego 2018 – wybory wygrała para stworzona przez projektanta Ryo Taniguchiego, a postaci je tworzące nazwano Miraitowa i Someity.

Nasza bohaterka została nazwana od jednego z rodzajów drzewa wiśniowego, someiyoshino, choć nazwa ma też odnosić się do angielskiego wyrażenia so mighty („bardzo potężna”). Jej charakter jest zazwyczaj spokojny, ale może stać się bardzo silny, gdy zachodzi taka potrzeba. Someity potrafi latać, oraz porozumiewać się telepatycznie za pomocą swojej anteny w kształcie drzewa wiśniowego. Potrafi również rozmawiać z wiatrem i kamieniami, oraz poruszać przedmiotami za pomocą wzroku.

Zapraszamy do zapoznania się ze składem reprezentacji Polski! Poniżej lista zawodników z dostępnymi pełnymi biogramami.

Dostępne są również broszura do druku ze skróconymi biogramami oraz prezentacja ze składem z podziałem zawodników na dyscypliny sportowe: