Justyna Kiryła
Dyscyplina: Parakolarstwo
Data urodzenia: 11.10.1995
Igrzyska paralimpijskie: Tokio 2020
Kluby: Kolarski Klub Tandemowy „Hetman” – Lublin, ul. Jana Sawy 5/13; kontakt: info@hetman-cycling.eu

Motto życiowe:  ,,Kto nie ma odwagi do marzeń,  nie będzie miał siły do walki”

Klub: KKT HETMAN Lublin

Klasa startowa: kolarstwo tandemowe WB

Miejsce zamieszkania: Lublin

Data urodzenia: 11 października 1995 r.

Największy sukces: Brązowy medal Mistrzostw Świata w Holenderskim Emmen w 2019 roku.

Niepełnosprawność: Osoba słabowidząca w znacznym stopniu.

Największy autorytet: Moim największym autorytetem sportowym jest Aleksandra Tecław , dzięki której dużo się uczę i rozwijam się w tym co kocham czyli kolarstwie. Moim autorytetem życiowy jest moja ukochana ciocia Maria Wilk, która pokazała mi, że mimo losu jaki mnie spotkał mogę zmienić swoje życie na lepsze. Wystarczy tylko chcieć.

Najważniejsze osiągnięcia:

1) Brązowy medal  podczas Mistrzostw Świata w Holenderskim Emmen w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego w 2019 roku.

2) 2 miejsce w Pucharze Świata w jeździe indywidualnej na czas w Corridoni w 2019  roku.

3) 2 miejsce w Pucharze Świata w wyścigu ze startu wspólnego w Corridoni w 2019 roku.

4) 1 miejsce w XXIII Hetman Tandem Cup & I Paracycling Cup , który odbył się w Lublinie w 2020 roku.

5) 4 miejsce dwukrotnie (wyścig wspólny oraz „czasówka”) podczas Mistrzostw Świata w w Baie-Comeau (Kanada) 2022 rok.

6) Brązowy Medal podczas Mistrzostw Europy w Upper (Austria) w 2022 roku w wyścigu ze startu wspólnego.

Przed startem słucham… muzyki motywacyjnej

Mój pierwszy kontakt ze sportem to… bieganie i pływanie.

Jak to wszystko się zaczęło:

Moja przygoda z kolarstwem zaczęła się w 2017 roku, kiedy  mój mąż Mateusz Kirylą wraz z prezesem KKT HETMAN LUBLIN – Andrzejem Góździem zapytali mnie czy nie chciałabym  spróbować swoich sił w tym sporcie. Po namowach zgodziłam się i zaczęłam jeździć na tandemie. Pierwsze treningi nie były łatwe.  Wkrótce odbyły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym, na których wystartowałam z Katarzyna Makarewicz i zdobyłyśmy 3 srebrne medale . To bardzom mnie podbudowało i zmotywowało do dalszej pracy i nawet nie zauważyłam kiedy stało się to moja pasją. Po Mistrzostwach Polski Torowych pojechałam na swój pierwszy obóz kolarski, który odbył się z Zieleńcu. Na tym obozie pierwszy raz zetknęłam się z jazda po górach. Po obozie wystartowałyśmy Mistrzostwa Polski Górskie gdzie  zdobyłyśmy złoto. Było to niesamowite uczucie. Byłam bardzo szczęśliwa i podekscytowana.

W sezonie 2018 startowałam z nową pilotką. Był to bardzo intensywny okres. Dużo treningów i zgrupowań, które zaowocowały powołaniem do Kary Narodowej i reprezentowanie Polski w moich pierwszych  Mistrzostwach Świata we włosiem Maniago, na których uplasowałyśmy się na 7 miejscu. Patrząc na czołówkę światowa wiedziałam, że jeszcze dużo pracy przede mną. Sam start w tak ważnych zawodach był dla mnie nagroda za ciężko prace.

W sezonie 2019  udało mi się wywalczyć 2 srebrne krążki w Pucharze Świata; w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego. Jednak moim największym sukcesem jest zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata w Holenderskim Emmen, które wywalczyłam wraz z Aleksandrą Tecław.

Ola okazała się nie tylko świetnym pilotem, ale także dobrą przyjaciółką. Jeżdżę z nią od czerwca 2019 roku i wiele się od niej nauczyłam i nadal uczę. Ciężko razem trenujemy i szykujemy się do najważniejszego startu w tym roku jakim są Igrzyska Paralimpijskie w Tokio.