Życiowe motto: Uśmiechnij się i zasuwaj!

Niepełnosprawność: brak lewej dłoni, zwyrodnienia stawu biodrowego

Klasa startowa: kategoria A

Największy sukces: wicemistrzostwo świata w szabli, Cheongju 2019

Najważniejsze osiągnięcia:

Kinga Dróżdż swoją przygodę z szermierką na wózkach zaczęła stosunkowo niedawno (wcześniej uprawiając ten sport w wersji dla osób pełnosprawnych). Jej kariera jest jednak już bogata w sukcesy. Na swoich pierwszych Mistrzostwach Europy w 2018 zajęła 6. miejsce, zgłaszając tym samym akces do światowej czołówki i pokazując, że w niedługiej przyszłości trzeba się będzie z nią liczyć.

Na pierwsze medale na arenie międzynarodowej nie przyszło jej długo czekać. Z drugich w sezonie 2019 zawodów PŚ w Pizie Kinga Dróżdż wróciła ze złotym medalem zdobytym indywidualnie w szabli. W kolejnych zawodach z tego cyklu w Warszawie zajęła 3. miejsce razem z drużyną szablistek. Swoją wielką formę potwierdziła, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w rywalizacji szablistek w Cheongju w Korei. Rok zamknęła kolejnym indywidualnym zwycięstwem w zawodach PŚ, tym razem w Amsterdamie.

Sezon 2020, który miał być tym paralimpijskim, zaczęła bardzo mocno, wygrywając PŚ w Eger (Węgry). Niestety, pandemia pokrzyżowała później szyki – do igrzysk nie odbyły się kolejne międzynarodowe zawody w pełnej stawce. W ostatniej przedparalimpijskiej próbie podczas PŚ w Warszawie Kinga zajęła pierwsze miejsce, zaostrzając apetyt na medal w Tokio. Igrzyska Paralimpijskie rządzą się jednak swoimi prawami – a Kinga pechowo przegrała jednym punktem walkę ćwierćfinałową z reprezentantką Węgier. Rok zakończyła jednak potwierdzając, że nie zamierza składać broni – podczas PŚ w Pizie zdecydowanie triumfowała w turnieju szabli.

Rok 2022 należał jednak bezapelacyjnie do Kingi – w szabli w PŚ nie miała sobie równych. Zwycięstwo w Warszawie oraz Pizie, srebro w Tajlandii i 5. miejsce w Eger – to dorobek naszej zawodniczki w zawodach tej rangi. Wspierała również drużynę szpadzistek, która wygrała PŚ w Pizie i zdobyła złoty medal ME w Warszawie, oraz srebrną w PŚ w Pizie drużynę szabli mixed. Do tych osiągnięć Dróżdż dołożyła złoty medal indywidualny Mistrzostw Europy w Warszawie. Rok przedolimpijski (2023) Kinga zaczęła od dwóch złotych medali PŚ w Waszyngtonie – indywidualnie w szabli i drużynowo w szpadzie.

Przed startem… słucham pobudzającej mnie muzyki.

Jestem dumna z tego, że skończyłam studia o kierunku lotniczym, pracuje w zawodzie, a do tego spełniam się jako Sportowiec.

Moje najważniejsze zalety to sumienność, pracowitość i komunikatywność.

Człowiek, który miał największy wpływ na moje życie to mój pierwszy Trener- Krzysztof Wątor. Mam wrażenie, że w pewnym okresie mojego życia znał mnie lepiej niż rodzice ?

Kiedy nie trenuję, to…  podróżuję, zwiedzam, poszerzam horyzonty 🙂

Najbardziej lubię pierogi ruskie i kluski śląskie.

Nie cierpię się spóźniać.

Moja ulubiona muza to: nie mam ulubionego gatunku muzyki. Jeśli wpadnie mi cos w ucho od razu znajduje swoje miejsce na mojej „playliście”.

Najlepsze, co w życiu zrobiłam to połączenie dwóch pasji. Sport i lotnictwo zawładnęły moim życiem i bardzo dobrze się z tym czuję?