W ramach programu „Wsparcie szkolenia sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych w 2020 roku” w okresie 01-12.2020 r. realizowany jest projekt zakładający przygotowanie kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich. W tym roku dokonany zostanie zakup sprzętu sportowego w postaci uzupełnienia wyposażenia reprezentacji Polski w odzież. Większość  zamówienia zostanie dostarczona przez Partnera PKPar – właściciela marki 4F – firmę OTCF sp. z o.o. Ze względu na ogólnoświatową epidemię wywołaną koronawirusem (COVID-19) XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Tokio  (Japonia) dopiero w przyszłym roku – w okresie wskazanym przez Komitet Organizacyjny Igrzysk – na ten moment XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie TOKIO 2020planowane są w okresie 24.08.2021 -5.09.2021. 

Program letnich igrzysk paraolimpijskich obejmuje 22 sporty. Planuje się, że w 12 z nich wystartują polscy sportowcy niepełnosprawni: kajakarstwo, kolarstwo – szosowe i torowe,  lekkoatletyka, łucznictwo, pływanie, podnoszenie ciężarów – powerlifting, strzelectwo sportowe , szermierka na wózkach, tenis na wózkach, tenis stołowy, wioślarstwo, badminton. Dokładnie ilościowo będzie można określić strukturę reprezentacji po zakończeniu kwalifikacji zapewne dopiero w czerwcu 2021, a ostateczny skład imienny na początku lipca 2021.

Polski Komitet Paraolimpijski szacuje, że Reprezentacja Paraolimpijska będzie liczyć ok. 150 osób , w tym ok. 90  zawodników w 12 sportach. Biuro Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego prowadzi codzienną korespondencję z Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim, Międzynarodowymi Federacjami Sportu oraz organizatorem Igrzysk. Wszystkie działania są i będą realizowane zgodnie z wewnętrznym harmonogramem prac oraz wytycznymi Komitetu Organizacyjnego Igrzysk. Ponadto w tym roku, ze względu na przedłużenie przynależności do IPC i EPC, konieczne jest pokrycie kosztów składek członkowskich do tych międzynarodowych organizacji.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu.

W ramach zadania publicznego „Przygotowanie zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy w 2020 roku” w okresie 01.01.2020 r. – 31.12.2020 r. realizowany jest projekt zakładający wypłatę stypendiów sportowych dla zawodników kadry narodowej.

Zakres zadania obejmuje wypłatę stypendiów dla 34 zawodników/czek kadry narodowej osób z niepełnosprawnościami w LA oraz 16 zawodników/czek kadry narodowej osób z niepełnosprawnościami w kolarstwie. Wypłata stypendiów sportowych realizowana jest w cyklu miesięcznym. Obejmuje aktualizację danych osobowych i zaświadczeń, zgłaszanie do ZUS i US, odprowadzanie podatku dochodowego, zaliczki miesięczne, deklaracje PIT roczne, przygotowanie przelewów bankowych, wydawanie zaświadczeń.

Projekt ma na celu wspomaganie budżetu osoby trenującej na zaspokajanie własnych potrzeb, np. dodatkowe odżywki, sprzęt sportowy, dojazd na treningi, dożywianie itp. Stypendium sportowe jest ogromną motywacją do uprawiania sportu i osiągania wysokich wyników sportowych.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu.

W ramach zadania publicznego „Przygotowanie zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy w 2019 roku” realizowanego w okresie 01-12.2019 r. zapewniono wypłatę stypendiów sportowych dla 37 zawodników/czek z różnymi schorzeniami w ramach dyscyplin: kolarstwo i piłka nożna. Wypłata ta realizowana była w cyklu miesięcznym. Aktualizowano dane osobowe, zgłaszano do ZUS i US, odprowadzano podatek dochodowy, zaliczki miesięczne, sporządzano deklarację PIT, przygotowywano i wykonywano przelewy bankowe. Założone w ramach projektu cele i rezultaty zostały osiągnięte w pełnym wymiarze tj.:

– krzewienie sportu osób z niepełnosprawnościami,

– dobre przygotowanie zawodników i zawodniczek do imprez głównych,

– ciągłość szkolenia kadry narodowej we wskazanych sportach.

Wspomaganie budżetu zawodników zostało spełnione poprzez system stypendialny motywujący do uprawiania sportu i osiągania wysokich wyników sportowych.

Zadanie współfinansowane było ze środków Ministerstwa Sportu.

Projekt pn. „Gala XX- lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego” zrealizowany w dn. 01.04.2019 – 31.07.2019, był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki – Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach zadania publicznego „Promocja sportu”, polegającego na upowszechnianiu sportu osób niepełnosprawnych.  W ramach realizacji projektu zostało zorganizowane wydarzenie – Gala XX-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Podane wydarzenie przyczyniło się do szerokiej promocji sportu osób z niepełnosprawnościami, poinformowaniu o jego historii, promocji dyscyplin paraolimpijskich, a przede wszystkim do propagowania uprawiania sportu i aktywności fizycznej mimo niepełnosprawności. Działanie te miały zarówno zachęcić nieaktywne osoby niepełnosprawne do rozpoczęcia rehabilitacji poprzez sport, doprowadzić do podjęcia przez nich aktywności fizycznej jak i zwiększyć świadomość wśród społeczeństwa na temat sytuacji tych że osób w Polsce.


Wydarzenie miało miejsce 10 maja 2019 roku i rozpoczęło się w godzinach wieczornych, trwało około 4 h. W wydarzeniu wzięło udział ok. 300 osób, byli to przede wszystkim medaliści paraolimpijscy z ostatnich dwudziestu lat, również ich trenerzy, przedstawiciele instytucji wspierających osoby niepełnosprawne, oraz działacze, którzy przez ostatnie dwie dekady promowali i tworzyli ruch paraolimpijski. Podczas wydarzenia zostały wręczone wyjątkowe statuetki, w 18 kategoriach, które były wyróżnieniem dla osób działających na rzecz promocji sportu paraolimpijskiego w ciągu ostatnich 20 lat.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia [tutaj!]

Oraz do galerii [tutaj!]

W ramach zadania publicznego „Wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych w 2018 r.” realizowanego w okresie 01.01.2018 – 30.04.2018 r. sfinansowano wyjazd reprezentacji Polski na XII Zimowe igrzyska paraolimpijskie, które odbyły się w Pjongczangu (Republika Korei) w dniach 9-18 marca 2018 r. /data otwarcia i zamknięcia igrzysk, 9 dni startowych/.

Program igrzysk objął narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, biathlon, parasnowboard, a także curling na wózkach i hokej na sledgach. Polacy wystartowali  w pierwszych trzech sportach. Z polski na igrzyska zakwalifikowało się 11 zawodników, w tym 3 przewodników. Ostatecznie, ze względu na wypadek podczas treningu, zawodnik reprezentujący parasnowboard nie mógł wystartować. W ramach zadania zrealizowano przyjazd reprezentacji do Warszawy w dniu 28.02.2018 na wręczenie nominacji z udziałem Prezydenta RP w Belwederze, a w dniu 02.03.2018 pożegnanie i wylot do Seulu. Lot powrotny całej ekipy zrealizowany został w dniu 20.03.2018. Reprezentacja paraolimpijska została wyposażona w komplety strojów z oficjalnej kolekcji olimpijskiej firmy OTCF – właściciela marki 4F. Brakujące komplety zostały dodatkowo zakupione ze środków MSiT.

Na igrzyskach brązowy medal w slalomie gigancie dla polskiej reprezentacji zdobył Igor Sikorski.

Zadanie sfinansowane zostało ze środków Ministerstwa Sportu.