W ramach zadania publicznego „Przygotowanie zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy w 2019 roku” realizowanego w okresie 01-12.2019 r. zapewniono wypłatę stypendiów sportowych dla 37 zawodników/czek z różnymi schorzeniami w ramach dyscyplin: kolarstwo i piłka nożna. Wypłata ta realizowana była w cyklu miesięcznym. Aktualizowano dane osobowe, zgłaszano do ZUS i US, odprowadzano podatek dochodowy, zaliczki miesięczne, sporządzano deklarację PIT, przygotowywano i wykonywano przelewy bankowe. Założone w ramach projektu cele i rezultaty zostały osiągnięte w pełnym wymiarze tj.:

– krzewienie sportu osób z niepełnosprawnościami,

– dobre przygotowanie zawodników i zawodniczek do imprez głównych,

– ciągłość szkolenia kadry narodowej we wskazanych sportach.

Wspomaganie budżetu zawodników zostało spełnione poprzez system stypendialny motywujący do uprawiania sportu i osiągania wysokich wyników sportowych.

Zadanie współfinansowane było ze środków Ministerstwa Sportu.

Projekt pn. „Gala XX- lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego” zrealizowany w dn. 01.04.2019 – 31.07.2019, był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki – Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach zadania publicznego „Promocja sportu”, polegającego na upowszechnianiu sportu osób niepełnosprawnych.  W ramach realizacji projektu zostało zorganizowane wydarzenie – Gala XX-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Podane wydarzenie przyczyniło się do szerokiej promocji sportu osób z niepełnosprawnościami, poinformowaniu o jego historii, promocji dyscyplin paraolimpijskich, a przede wszystkim do propagowania uprawiania sportu i aktywności fizycznej mimo niepełnosprawności. Działanie te miały zarówno zachęcić nieaktywne osoby niepełnosprawne do rozpoczęcia rehabilitacji poprzez sport, doprowadzić do podjęcia przez nich aktywności fizycznej jak i zwiększyć świadomość wśród społeczeństwa na temat sytuacji tych że osób w Polsce.


Wydarzenie miało miejsce 10 maja 2019 roku i rozpoczęło się w godzinach wieczornych, trwało około 4 h. W wydarzeniu wzięło udział ok. 300 osób, byli to przede wszystkim medaliści paraolimpijscy z ostatnich dwudziestu lat, również ich trenerzy, przedstawiciele instytucji wspierających osoby niepełnosprawne, oraz działacze, którzy przez ostatnie dwie dekady promowali i tworzyli ruch paraolimpijski. Podczas wydarzenia zostały wręczone wyjątkowe statuetki, w 18 kategoriach, które były wyróżnieniem dla osób działających na rzecz promocji sportu paraolimpijskiego w ciągu ostatnich 20 lat.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia [tutaj!]

Oraz do galerii [tutaj!]

W ramach zadania publicznego „Wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych w 2018 r.” realizowanego w okresie 01.01.2018 – 30.04.2018 r. sfinansowano wyjazd reprezentacji Polski na XII Zimowe igrzyska paraolimpijskie, które odbyły się w Pjongczangu (Republika Korei) w dniach 9-18 marca 2018 r. /data otwarcia i zamknięcia igrzysk, 9 dni startowych/.

Program igrzysk objął narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, biathlon, parasnowboard, a także curling na wózkach i hokej na sledgach. Polacy wystartowali  w pierwszych trzech sportach. Z polski na igrzyska zakwalifikowało się 11 zawodników, w tym 3 przewodników. Ostatecznie, ze względu na wypadek podczas treningu, zawodnik reprezentujący parasnowboard nie mógł wystartować. W ramach zadania zrealizowano przyjazd reprezentacji do Warszawy w dniu 28.02.2018 na wręczenie nominacji z udziałem Prezydenta RP w Belwederze, a w dniu 02.03.2018 pożegnanie i wylot do Seulu. Lot powrotny całej ekipy zrealizowany został w dniu 20.03.2018. Reprezentacja paraolimpijska została wyposażona w komplety strojów z oficjalnej kolekcji olimpijskiej firmy OTCF – właściciela marki 4F. Brakujące komplety zostały dodatkowo zakupione ze środków MSiT.

Na igrzyskach brązowy medal w slalomie gigancie dla polskiej reprezentacji zdobył Igor Sikorski.

Zadanie sfinansowane zostało ze środków Ministerstwa Sportu.