Adrian Castro
11
KonkurencjaStylWynikKategoriaDataMiejsceRodzajIgrzyska
szabla indywidualnie-Pool 1: Castro - Cheema 5:1, Castro - Triantafyllon 3:5, Castro - Feng 5:1, Castro- Mainville 5:1. Ćwierćfinał: Castro - Sarri 15:13. Półfinał: Castro - Datsko 8:15. O 3 m: Castro - Pluta 15:8.B2016Rio de Janeiroindywidualnieletnie
Dyscyplina: Paraszermierka
Data urodzenia: 04.06.1990
Igrzyska paralimpijskie: Rio de Janeiro 2016, Londyn 2012, Tokio 2020
Kluby: IKS AWF Warszawa – Warszawa, ul. Marymoncka 34 (AWF); kontakt: www.integracyjny.pl

Życiowe motto: Nigdy się nie poddawaj!

Klub: Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa

Niepełnosprawność: paraplegia. W 2004 r. Adrian Castro uległ wypadkowi na motocyklu, złamał kręgosłup na poziomie TH6-TH8 z poprzecznym uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Klasa startowa: kategoria B

Największy sukces: srebrny medal paralimpijski w Tokio, zdobycie brązowego medalu na igrzyskach paralimpijskich w Rio de Janeiro, zdobycie tytułów mistrza świata i Europy. Czterokrotna wygrana klasyfikacji generalnej zawodów Pucharów Świata.

Najważniejsze osiągnięcia:

Adrian Castro jest dwukrotnym uczestnikiem Igrzysk Paralimpijskich. Podczas IP w Rio de Janeiro w 2016 roku sięgnął po brązowy medal w szabli – w decydującej o miejscu na podium walce pokonał obrońcę tytułu mistrza paralimpijskiego Grzegorza Plutę.

Podczas Mistrzostw Świata Castro trzykrotnie stawał na podium zawodów indywidualnych w szabli, przywożąc brązowe medale z Budapesztu (2013) i z Cheongju (2019), oraz zdobywając tytuł mistrza świata w Eger w 2015 roku. Pięciokrotnie wygrywał klasyfikację generalną Pucharu Świata – ostatni raz za 2022 rok – oraz wielokrotnie wygrywał i zdobywał medale na imprezach tej rangi. W 2018 roku zdobył również w szabli tytuł mistrza Europy indywidualnie oraz srebrny medal drużynowo. W 2022 na Mistrzostwach Europy w Warszawie powtórzył to osiągnięcie, stając na najwyższym stopniu podium.

Przed startem słucham… muzyki.

Jestem dumny z tego, że… trenuję szermierkę.

Moje najważniejsze zalety to… reagowanie na stres, analizowanie walk.

Człowiek, który miał największy wpływ na moje życie to… nie sposób wymienić tej jednej osoby, wielu ludzi miało wpływ na to, jak moje życie się kształtuje.

Kiedy nie trenuję, to… pracuje/ gram / oglądam filmy.

Najbardziej lubię… schabowego z ziemniakami i kapustką zasmażaną.

Nie cierpię… dwulicowości.

Moja ulubiona muza to… muzyka dająca pozytywnego kopa.

Najlepsze, co w życiu zrobiłem to… kupiłem psa Baksa ?

Jak trafiłeś do sportu?

Z szermierką na wózkach pierwszą styczność miałem podczas pokazu na obozie aktywnej rehabilitacji organizowanym przez FAR – Fundację Aktywnej Rehabilitacji. Od razu spodobał mi się ten sport, głównie ze względu na indywidualny charakter dyscypliny, szlachetność, wyjątkowość i atrakcyjność.