Wstępny program z podziałem na dyscypliny, sesje i konkurencje został opublikowany przez organizatorów pod tym linkiem.

phrygi
grafika: Paryż 2024

„Frygijki” (fr. „les Phryges”) to oficjalne maskotki igrzysk olimpijskich i paralimpijskich i są one niemal identyczne – paralimpijska maskotka różni się od swojej olimpijskiej siostry jedynie kolorem buta i protezą prawej nogi.

Z kształtu przypominają one czapki frygijskie. Nazwa ta pochodzi od Frygii w Azji Mniejszej – taki rodzaj nakrycia głowy był przez starożytnych Greków uważany za typowy dla tego regionu. Dziś jednak kojarzy się je z Francją i czasami nazywa „czapkami wolności” – noszone były w czasach Rewolucji Francuskiej jako symbol wyzwolenia. Czapki frygijskie noszą również bohaterowie „Smerfów”. Dziś maskotki chcą przeprowadzić jeszcze jedną rewolucję we Francji – i przekonać, że sport może zmienić wszystko! Nasze życie, zdrowie, relacje z innymi ludźmi i naturą… To czas, by wprowadzić go w nasze życia na pełnych obrotach!

Maskotka Igrzysk Paralimpijskich to tradycyjny sposób promocji wydarzenia. Po raz pierwszy w historii ruchu olimpijskiego pojawiły się w 1968 roku w Grenoble i utrzymują się w nim do dziś. Pierwsze maskotki paralimpijskie to wiewiórki Noggi i Joggi obecne na Igrzyskach w Arnhem w 1980 roku.

Bilety na Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024 dostępne będą jedynie poprzez stronę https://tickets.paris2024.org/ . Ich koszt zaczynać się będzie już od 15 euro. Planowane rozpoczęcie sprzedaży na igrzyska paralimpijskie na jesieni 2023 roku – aktualnie dostępne są jedynie bilety na igrzyska olimpijskie.

W Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu prognozuje się udział 4400 sportowców z niepełnosprawnościami. Aby wziąć udział w najważniejszych zawodach czterolecia, niezbędne jest uczestnictwo w zawodach międzynarodowych i zdobywanie odpowiednich miejsc, punktów do rankingu bądź wyników – w zależności od dyscypliny. Również w zależności od dyscypliny miejsca przyznawane są „dla kraju” (co oznacza, że do decyzji Narodowego Komitetu Paralimpijskiego należy, jaki zawodnik obsadzi tak zdobyte miejsce) albo bezpośrednio konkretnym zawodnikom. W listopadzie 2022 r. organizatorzy Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu opublikowali zasady, które obowiązują we wszystkich dyscyplinach paralimpijskich.

Zasady kwalifikacji na Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu w języku angielskim opublikowane przez Międzynarodowy Komitet Paralimpijski dostępne są pod tym adresem.

Uprzejmie informujemy, że rozpoczynamy proces akredytacji na igrzyska paralimpijskie w Paryżu. Prosimy dziennikarzy i fotoreporterów zainteresowanych relacjonowaniem igrzysk o przesyłanie deklaracji do Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres akredytacje@paralympic.org.pl do 17 kwietnia 2023 roku. W zgłoszeniu prosimy podać nazwę redakcji i imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej z jej ramienia za kontakt z nami i przeprowadzenie procesu do końca.

Osoby, które się do nas zgłoszą otrzymają niezwłocznie do wypełnienia formularz, w którym będzie trzeba uzupełnić dokładne dane redakcji, dane osoby kontaktowej oraz liczbę wysyłanych dziennikarzy i fotoreporterów – poprosimy o jego wypełnienie i odesłanie nie później niż do 30 kwietnia 2023.

Nadawcy radiowi i telewizyjni, którzy nie posiadają praw do nadawania Igrzysk (ENRs) aplikują bezpośrednio do IPC (Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego) poprzez poniższy formularz (aplikacje dla tych podmiotów przyjmowane są do 31 maja).