fbpx
Aktualności

Za 100 dni rozpoczną się igrzyska paraolimpijskie w Tokio!

Niespełna 100 dni pozostało do rozpoczęcia XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Znicz paraolimpijski zapłonie 24 sierpnia, a zgaśnie 5 września. Polacy wystartują w 12 dyscyplinach.

Do Tokio przybędzie blisko 4400 zawodników ze 160 krajów świata. Do rozdania będzie 540 złotych medali w 22 dyscyplinach. W porównaniu do igrzysk w Rio de Janeiro większa o 67 będzie liczba startujących kobiet – w sumie na japońskich obiektach walczyć będzie ponad 1750 pań. Polacy wystartują w 12 dyscyplinach: parakolarstwie, parakajakarstwie,  paralekkoatletyce, parałucznictwie, parapływaniu, parapodnoszeniu ciężarów, parastrzelectwie, paraszermierce, paratenisie ziemnym i stołowym, parawioślarstwie oraz w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie. Pod znakiem zapytania stoi jeszcze kwestia kwalifikacji na igrzyska polskich paratriathlonistów.

Na 100 dni przed igrzyskami polscy zawodnicy wkroczyli na tak zwaną „ostatnią prostą”. Część naszych zawodników może już spać spokojnie i ma zapewnione miejsca w reprezentacji paraolimpijskiej, część z nich jeszcze walczy o znalezienie się na najważniejszej imprezie sportowej czterolecia, choć tym razem z powodu pandemii na start w kolejnych igrzyskach trzeba było czekać aż 5 lat.

fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar

Tradycyjnie największa liczba naszych reprezentantów wystartuje w paralekkoatletyce, dla nas najbardziej „medalodajnej” dyscyplinie. Na ten moment mamy zagwarantowanych 28 miejsc, ostateczny skład zakwalifikowanych osób poznamy na początku lipca. Później nieliczni szczęśliwcy będą jeszcze mogli liczyć tylko na „dzikie karty”. Z pewnością w Tokio pojawią się takie gwiazdy jak dwukrotny mistrz paraolimpijski skaczący wzwyż Maciej Lepiato (GZSN START Gorzów Wielkopolski), specjalistka długich dystansów trzykrotna mistrzyni paraolimpijska Barbara Bieganowska (MGOKSiR Korfantów), czy trzykrotny wicemistrz paraolimpijski kulomiot Janusz Rokicki (IKS Cieszyn). Z pewnością też na paralekkoatletycznej arenie zobaczymy też takie nazwiska jak złotej oszczepniczki z igrzysk w Londynie Katarzyny Piekart (IKS Siedlce), mistrzynię paraolimpijską z 2012 r.  skoczkinię w dal Karolinę Kucharczyk (MUKS Kadet Rawicz) czy rzucającego maczugą złotego medalistę z Rio de Janeiro Macieja Sochala (SSN Start Koszalin).

W paraływaniu z kolei Polska ma zagwarantowanych 8 miejsc, 6 dla panów i 2 dla kobiet. I o ile w przypadku kobiet raczej jasne jest, że o miejsce w reprezentacji nie musi się martwić brązowa medalistka z Rio de Janeiro Oliwia Jabłońska (brązowa medalistka z Rio de Janeiro, srebrna z Londynu, reprezentująca WZSN Start Wrocław), to imienne miejsca dla panów wciąż pozostają niewiadomą. Niemniej wszystko wskazuje na to, iż do Tokio pojadą Wojciech Makowski (AZS AWF Wrocław), Jacek Czech (G8 Bielany Warszawa), Igor Hrehorowicz, Alan Ogorzałek (obaj WZSN Start Wrocław)  i Michał Golus (MKS Wodnik Radom). O szóste miejsce bić się będzie trzech zawodników.

fot. Adam Nurkiewicz/PKPar

W paraszermierce z kolei niemal wszystko wydaje się być już jasne. Z zeszłotygodniowego zestawienia kwalifikacji wynika, że Polska ma 6 potwierdzonych miejsc. Wśród pań zobaczymy Kingę Dróżdż i Martę Fidrych (IKS AWF Warszawa), wśród panów Dariusza Pendera (zdobywcę 9 medali igrzysk paraolimpijskich, dla którego Tokio będzie 6 igrzyskami w karierze, reprezentanta IKS AWF Warszawa), mistrza paraolimpijskiego z Londynu Grzegorza Plutę (Stowarzyszenie Szermierka Wołomin), Adriana Castro (brązowego medalistę z Rio de Janeiro, IKS AWF Warszawa) oraz Michała Nalewajka (srebro i brąz drużynowo w Rio de Janeiro, IKS AWF Warszawa). Czekamy na potwierdzenie jeszcze jednego nazwiska kobiecego, co dałoby możliwość wystawienia drużyny pań. W przypadku parakolarstwa ranking zamykany jest w czerwcu i wtedy poznamy ostateczny skład, wiadomo jednak, że mamy 7 miejsc, 4 dla panów i 3 dla pań. Nazwiska, które z pewnością w Japonii się pojawią to handbiker Rafał Wilk (Fundacja Rafała Wilka „SPORT JEST JEDEN”), oraz tandemy Justyna Kiryła/Aleksandra Tecław (Hetman Lublin) i Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński (Hetman Lublin). Na pełną listę nazwisk musimy jeszcze poczekać do zamknięcia rankingu.

Wielu niewiadomych nie ma natomiast w parawioślarstwie. Na igrzyskach w Tokio wystąpi na pewno nasza osada Jolanta Majka/Michał Gadowski (KSI Start Szczecin). O tym czy Jarosław Kailing (KSI Start Szczecin) zdobędzie kwalifikację indywidualną zadecydują rozgrywane w czerwcu regaty we włoskim Gavirate. W parastrzelectwie Polska ma na tę chwilę 3 miejsca wywalczone przez Emilię Babską (Legia Warszawa), Szymona Sowińskiego (Start Zielona Góra) i Filipa Rodzika (Skorpion Polkowice). O tym, czy jeszcze ktoś do tej trójki dołączy dowiemy się po turnieju kwalifikacyjnym w Peru. W parapodnoszeniu ciężarów ranking kończy się w drugiej połowie czerwca i to od niego zależy liczba miejsc – pierwsze 8 miejsc daje bowiem kwalifikację. Na ten moment możemy zakładać, że o ile nie będzie większych zmian z pewnością będziemy mieli 2 miejsca kobiece dla utytułowanych już zawodniczek wicemistrzyni paraolimpijskiej z Rio de Janeiro Marzeny Zięby (Start Tarnów) i srebrnej medalistki z Pekinu Justyny Kozdryk (Start Radom). W paratenisie stołowym o kwalifikacji decydował na tę chwilę ranking z końca marca. Polska ma na ten moment 9 miejsc. W naszej reprezentacji zobaczymy pięciokrotną mistrzynię paraolimpijską Natalię Partykę (SKST Hodonin/KSI Start Szczecin), mistrzynię paraolimpijską w drużynie z Rio de Janeiro Karolinę Pęk (Bronowianka Kraków/IKS Jezioro Tarnobrzeg), mistrzynię Europy z 2019 r. Dorotę Bucław (IKS AWF Warszawa) oraz Krystynę Łysiak (Start Kalisz). Wśród panów białoczerwone barwy będzie reprezentował utytułowany mistrz paraolimpijski z Londynu Patryk Chojnowski (AZS AWFiS Balta Gdańsk/KSI Start Szczecin) Krzysztof Żyłka (IKS Jezioro Tarnobrzeg), Rafał Lis (Szansa Start Gdańsk), Piotr Grudzień (złoty medalista z Londynu w grze drużynowej, reprezentant Startu Zielona Góra)  i Rafał Czuper (PSSON Start Białystok). W najbliższych tygodniach tenisiści wezmą udział w światowych kwalifikacjach paraolimpijskich w słoweńskim Lasko. Polskę będzie reprezentowało 11 zawodników, a ostateczny skład na igrzyska zostanie potwierdzony pod koniec czerwca po przyznaniu „dzikich kart” przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego.

Rio de Janeiro, Brazil – 2016 September 08: Natalia Partyka from Poland competes in Women’s Singles – Class 10 Group B in Table Tannis Hall – RioCentro 3 during 2016 Summer Paralympic Games on September 08, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. Adam Nurkiewicz declares that he has no rights to the image of people at the photographs of his authorship. Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request. Any editorial, commercial or promotional use requires written permission from the author of image. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz / Mediasport

Dwa miejsca Polacy mają także w parałucznictwie – o kwalifikację nie musi się już martwić Milena Olszewska (brązowa medalistka z 2016 r., reprezentująca barwy Startu Gorzów Wielkopolski) oraz Piotr Sawicki (ICSiR START Lublin). W parakajakarstwie proces kwalifikacyjny kończy się na początku czerwca, ale swoich miejsc mogą być już pewni Jakub Tokarz (mistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro, zawodnik WZSN Start Wrocław) oraz Katarzyna Kozikowska (WZSN Start Wrocław).  W przypadku tenisa ziemnego proces kwalifikacyjny kończy się w czerwcu, a miejsca przydzielane są według rankingu (40 pierwszych miejsc). Na ten moment realne szanse na wystartowanie w igrzyskach ma zajmujący 23 pozycję Kamil Fabisiak (IKT Płock). W debiutującym na paraigrzyskach parabadmintonie sytuacja jest jasna – reprezentować nas będzie jeden zawodnik Bartłomiej Mróz (BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle) .

Ostateczny kształt polskiej reprezentacji na paraigrzyska w Tokio poznamy w połowie lipca, niemniej można założyć, że będzie to około 85-90 zawodników i zawodniczek. Podczas ostatnich XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro Polskę reprezentowało 96 zawodników, którzy rywalizowali w 13 dyscyplinach. Polscy paraolimpijczycy zdobyli 39 medali, w tym 9 złotych i zajęli wysokie 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 sierpnia i zakończą 5 września 2021 roku.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom #TezTakMozesz