Aleksandra Ochtera

Kluby
SSN Start Koszalin - Koszalin, ul. Jedności 4; kontakt: ssnstartkoszalin@o2.pl

Biografia

Życiowe motto: Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń.

Klasa startowa w pływaniu: S9/SB9/SM9

Największy sukces: Trzy medale podczas IWAS World Games w 2017r.

Najważniejsze osiągnięcia: Aleksandra Ochtera swoją przygodę na arenie międzynarodowej zaczęła już w 2017 roku startując w Portugalii na IWAS World Games zdobywając trzy medale, srebrny na 200m stylem zmiennym oraz dwa brązowe na 50m oraz 400m stylem dowolnym. 

W 2018 roku wystartowała również w ME gdzie zajęła 6 miejsce na dystansie 100m stylem klasycznym oraz 7 miejsce na 100m stylem grzbietowym. 

Podczas zawodów w Berlinie  w 2019r. Ola wraz koleżankami w sztafecie 4×100m stylem  dowolnym zdobyła srebrny medal. 

Kolejnym sukcesem Oli był start na Mistrzostwach Świata w 2021 roku podczas którego była 9 na 50m dowolnym i 8 na 100m grzbietem 

Jednym z najnowszych osiągnięć jest wynik na 100m stylem grzbietem podczas Rotterdam Qualification Meet 2023, który dał jej kwalifikacje na ME, które odbędą się już w kwietniu 2024r na Maderze. 

Przed startem:

Mam swoje rytuały, które dają mi spokój ducha  i dzięki którym bardziej mogę skupić w dzień, w którym mam najważniejsze starty.

Uczę się w liceum, jestem obecnie w klasie maturalnej. Jestem dumna z tego, że zdałam prawo jazdy, jestem przez to bardziej niezależna.  Spełniam się jako sportowiec.

Moje najważniejsze zalety to zawziętość oraz pracowitość. 

Człowiek, który miał największym wpływ na moje życie to są moi rodzice, którzy bardzo mnie wspierają oraz moja trenerka Ewa Kopacz, która jest jak moja druga mama. 

Kiedy nie trenuje lubię tańczyć, podróżować oraz czytać książki .

Najbardziej lubię pierogi ruskie oraz koreańskie jedzenie.

Nie lubię się spóźniać i działać w pośpiechu. 

Moja ulubiona muzyka to: głównie pop, ale lubię także inne rodzaje muzyki, wszystkiego słucham po trochu.

Najlepsze co w życiu zrobiłam to pójście drogą sportu. Dzięki temu mogę łączyć swoją pasję do pływania  z poznawaniem nowych ludzi, ciekawych miejsc na świecie i nowych kultur.

Jak trafiłam do sportu:

Urodziłam się bez prawej dłoni. Chodziłam do Szkoły Podstawowej Integracyjnej.

W drugiej klasie uczęszczałam na zajęcia z nauki pływania.  Zdobywałam umiejętności pływackie, a moja niepełnosprawność w niczym mi nie przeszkadzała.  

Pod koniec roku szkolnego na basenie zostały zorganizowane zawody pływackie dla wszystkich drugich klas z całego miasta. Zostałam wytypowana do drużyny, która reprezentowała naszą szkołę. 

 Po zawodach podszedł opiekun grupy z trenerem  ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 1, z zapytaniem, czy nie zechciałabym przenieść się do Sportowej Szkoły Podstawowej,  gdzie mogłabym doskonalić pływanie sportowe. Z rodzicami podjęłam decyzję, że od września zmienię szkołę integracyjną na szkołę sportową i będę trenować pływanie.

Nie było mi łatwo  Trening pływacki okazał się dość trudny, ale z dnia na dzień szło mi co raz lepiej.

W czwartej klasie moje umiejętności  były na tyle wystarczające, że trenerka Ewa Kopacz zdecydowała, że wezmę udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych w Tychach. Miałam wtedy 10 lat. 

Zajęłam I miejsce, zarówno w poszczególnych konkurencjach, jak i w klasyfikacji generalnej. Zostałam najlepszą zawodniczką w swojej grupie wiekowej.  

Od  prawie 10 lat jestem związana z  klubem Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych „START”  Koszlin, a moją trenerką niezmiennie jest P. Ewa Kopacz

Jestem w Kadrze Polski. Jako junior, a teraz senior regularnie reprezentuje klub i Polskę na imprezach międzynarodowych.

Moją ulubioną konkurencją  jest styl grzbietowy, który przyniósł mi wiele medali i właśnie tym stylem w 2023 roku zrobiłam minimum na ME. Jednym z moich marzeń jest wystartowanie na Igrzyskach Paralimpijskich”.