Janusz Rokicki

lekkoatletyka – pchnięcie kulą
  • Janusz Rokicki
25 listopada 2015
Klub
MOSiR Cieszyn
MOSiR Cieszyn
Trener

Zbigniew Gryżboń

Najważniejsze osiągniecia

IP Ateny 2004 – srebrny medal
IP Londyn 2012 – srebrny medal
MŚ Assen (Holandia) 2006 – srebrny medal
MŚ Lyon (Francja) 2013 – srebrny medal
ME Espoo (Finlandia) 2005 – złoty medal
ME Stadskanaal (Holandia) 2012 – srebrny medal
MŚ 2015 – złoty medal pchnięcie kulą

Biogram

Do sportu wrócił w roku 2000, a więc po ośmiu latach. Mieszkał już wtedy w Cieszynie. Najpierw było pływanie, które wychodziło nieźle na arenie krajowej. Lekkoatletyka przyszła później, w roku 2003. Trenował ciężko i nie bez problemów. Zaopiekował się nim były dyskobol Zbigniew Gryżboń. Udział w igrzyskach paraolimpijskich w Atenach znalazł się w zasięgu reki. Trzeba było nadrobić stracony czas. Udaje się wygrać mistrzostwa Polski, a na treningach padają nowe rekordy świata. Rokicki jest tak silny, że… międzynarodowi klasyfikatorzy przed igrzyskami w Atenach przenoszą go do najwyższej kategorii
zawodników siedzących – F58. Tu maleją szanse nie tylko na medal złoty, ale na jakikolwiek miejsce na podium. A jednak udaje się. Rokicki – bez dwóch nóg – zdobywa trzecie miejsce wśród kulomiotów z pojedynczymi amputacjami! Ponieważ wyniki poprawiano jeszcze po zawodach, zdyskwalifikowano zwycięzcę – Nigeryjczyka Silvera Ezeikpe.
Ostatecznie Polak zdobył medal srebrny, mając ten sam rezultat co zdobywca złotego medalu Egipcjanin Ibrahim Allan – 14,19 m.

Nic dziwnego, że podczas Igrzysk Paraolimpijskich Pekin 2008 Rokicki miał apetyt na złoto. Skończyło się pierwszym miejscem tuż za podium. W Londynie w roku 2012 powtórzył sukces z Aten – znowu  srebrny medal. Podobnie było w organizowanych rok po londyńskich igrzyskach mistrzostwach świata w Lyonie. Ciężka, mozolna praca opłaciła się. Czy brakuje najważniejszego – złotego medalu igrzysk? Pewnie tak, ale też nie to tworzy historię sportu i historię sportowca. Historię, która przed igrzyskami w Rio de Janeiro wciąż jeszcze jest otwarta.