

Polski Komitet Paralimpijski realizuje projekt „Pikniki Paralimpijskie – Zbliżamy Ludzi Przez Sport”, który współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt będący kontynuacją realizowanych już przez Wnioskodawcę projektów w zakresie pikników plenerowych, Lekcji WF z paralimpijczykiem czy spotkań mentoringowych przewiduje organizację cyklu dziesięciu pikników na terenie całego kraju z elementami edukacyjnymi. Będą się one odbywały
w większych miastach Polski, najczęściej jako impreza towarzysząca dużych imprez w sporcie paralimpijskim, takich jak choćby paralekkoatletyczne czy parakolarskie Mistrzostwa Polski.
Założenia i cele kampanii promocyjnej pikników paralimpijskich obejmują kilka kluczowych aspektów, mających na celu zwiększenie świadomości i zrozumienia dla sportów paralimpijskich oraz inspirację do aktywnego stylu życia w społeczeństwie.
Piknikom towarzyszyć będzie kampania outdoorowa, w social mediach w postaci wywiadów, reportaży, materiałów edukacyjnych – filmów i plakatów promujących polskich paralimpijczyków oraz edukujących o dyscyplinach paralimpijskich.
Będą one organizowane w centrach miast, w miejscach dużego przepływu lokalnej ludności dzięki czemu możliwe będzie wzbudzenie większego zainteresowania społeczności, co zwiększy dotarcie, ale również umożliwi przyciągnięcie publiczności do imprez sportowych.
Do pikników zatrudnieni zostaną sportowcy z niepełnosprawnością, paralimpijczycy, którzy podniosą ich atrakcyjność oraz umożliwią poznanie danego sportu oraz spróbowania rywalizacji sportowej.
Dla uczestników przygotowane będą zestawy gadżetów, które będą dystrybuowane podczas wydarzeń.
Spotkania te przeznaczone są zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, zainteresowanych zwiększaniem swojej wiedzy oraz aktywności społecznej, jak i chcącej poznać możliwości, które stawia przed nimi sport. Imprezy uwzględniają również udział osób pełnosprawnych.
Podczas spotkań w ramach strefy edukacyjnej planowane są dla uczestników/czek różnego rodzaju aktywności sportowe, w tym zaznajomienie z różnego rodzaju sportami paralimpijskimi, w tym np. tenisem stołowym, szermierką na wózkach, kolarstwem tandemowym czy Handbike. Podczas wydarzeń będzie można dodatkowo wziąć udział w zorganizowanych warsztatach, prezentacjach i spotkaniach edukacyjno-informacyjnych czy w końcu spotkaniach z paralimpijczykami. Te ostatnie pozwolą na pewno lepiej zrozumieć z jakimi wyzwaniami mierzą się sportowcy i jak wygląda ich codzienna praca nad osiąganiem mistrzowskich wyników.
W każdej z 10 imprez weźmie udział min. 500 osób, w tym 50 osób z niepełnosprawnością Aktywności będą sprofilowane pod względem indywidualnych predyspozycji, stopnia sprawności funkcjonalnej i zaawansowania sportowego uczestników. Wnioskodawca zapewni uczestnikom ubezpieczenie NNW, wynajem obiektów sportowych/przestrzeni pod realizowane aktywności i niezbędnego sprzętu, a także drobne upominki i opiekę kadry merytorycznej projektu.
Wszystkie działania będą poprzedzone zaangażowaniem niezbędnego personelu administracyjnego, opracowaniem wymaganej dokumentacji, rekrutacją uczestników, wyborem obiektów/miejsc realizacji działań, przygotowaniem odpowiednich form wsparcia oraz promocją projektu.
Pod koniec realizacji projektu przeprowadzony zostanie audyt zewnętrzny projektu w celu uzyskania obiektywnej i niezależnej oceny realizacji pod względem legalności, gospodarności, rzetelności, a także przejrzystości i jawności. W ramach projektu planowane są kontrole wewnętrzne imprez.
Terminy nadchodzących wydarzeń:
Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.