Beata Pożarowszczyk-Kuczko, trenerka główna kadry narodowej w parapływaniu, została laureatką Konkursu „Trenerka Roku 2023”. To wyjątkowe wyróżnienie wręczono w tym roku także Iwonie Krupie, trenerce sprinterki Ewy Swobody. Nagroda przyznawana jest od 25 lat przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
– To ogromne wyróżnienie za dotychczasową pracę, ale też olbrzymia motywacja do dalszego rozwoju zawodowego – mówi Beata Pożarowszczyk-Kuczko. – Osoby, które mnie znają, wiedzą, że staram się zawsze wszystko robić na sto procent, ale taka nagroda zobowiązuje do tego, żeby jeszcze mocniej zakasać rękawy.
Laureatka konkursu ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku fizjoterapia. W 2019 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie kultura fizyczna. Wcześniej, w latach 2005-2014 była członkinią kadry narodowej w pływaniu. Wywalczyła kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski Juniorek, a także Seniorek. Była rekordzistką kraju juniorek na dystansie 1500 m stylem dowolnym.
Po zakończeniu kariery sportowej podjęła się szkolenia parapływaków w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” we Wrocławiu. Osiągnięcia jej zawodniczek i zawodników, a szczególnie Oliwii Jabłońskiej (medalistki mistrzostw Polski, Europy, świata i igrzysk paralimpijskich) sprawiły, że w 2022 roku została powołana na stanowisko głównej trenerki kadry narodowej w parapływaniu.
Przez ten czas zbudowała silny zespół współpracujących ze sobą specjalistów: trenerów, fizjoterapeutów, psychologów, trenerów przygotowania motorycznego i dietetyka, którzy łącząc swoje kompetencje stworzyli w polskim parapływaniu nową jakość. O tym, że zrobiła to skutecznie, świadczą choćby wyniki reprezentantów Polski z 2023 roku, czyli m.in. siedem medali mistrzostw świata.
– Najbardziej dumna jestem ze zrealizowanego celu, jakim było stworzenie zespołu ludzi, którzy, działając w oparciu o wspólne wartości, pracują w dobrej atmosferze. Wiadomo, że jeszcze dużo pracy przed nami, ale z tego jestem bardzo zadowolona i dumna, bo nie jest łatwo stworzyć w kadrze atmosferę zaufania i profesjonalizmu – mówi laureatka Konkursu „Trenerka Roku”. – Kolejnym celem jest wprowadzenie na poziom seniorski jak najwięcej młodych zawodników, którzy mogliby deptać po piętach starszym. Stworzenie zaplecza jest piekielnie ważne, ponieważ sztuka nie polega na tym, by mieć jednego czy dwóch zawodników, którzy przez 10 lat zdobywają medale. Bo jak odejdą, to nie zostanie nic.
Dzięki swojemu osobistemu doświadczeniu, a także pozycji trenerki kadry narodowej, Beata Pożarowszczyk-Kuczko dostrzega analogię między byciem w sporcie kobietą oraz zawodnikiem z niepełnosprawnością.
– Codziennie widzę, jak duży jest potencjał w obu tych grupach, dlatego tak ważne jest, by miały równe szanse, możliwości rozwoju i osiągania sukcesu, bo jedna i druga z tych grup ma pewne przeciwności – podkreśla.
Zadowolenia z przyznanej nagrody nie kryje Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Nie tylko w kontekście występu parapływaków na zbliżających się igrzyskach w Paryżu.
– Przyznanie dwóch równoległych tytułów Trenerki Roku to dowód postępującej integracji ruchów olimpijskiego i paralimpijskiego – zauważa. – To fantastyczne wyróżnienie dla naszej trenerki, całkowicie uzasadnione w kontekście wyników polskich parapływaków. Jest to tym bardziej istotne, że mamy świadomość dużego deficytu obecności pań w zarządzaniu sportem, organizowaniu treningów i wreszcie uprawianiu różnych dyscyplin. Myślę, że będzie to impuls dla innych kobiet, że warto wejść do sportu, że jest to tak samo osiągalne, jak dla mężczyzn. To także bodziec dla samych trenerek, które nie są jeszcze związane ze sportem paralimpijskim, że także i tu może mieć to atrakcyjny wymiar.
**
Tegoroczne Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu odbędą się od 28 sierpnia do 8 września. Wśród 4400 sportowców wystąpią także polscy reprezentanci. Dzięki wynikom osiąganym w ciągu ostatnich lat, już niemal 60 z nich uzyskało kwalifikację, a ostateczna ich liczba powinna oscylować wokół 90.
Do sportów paralimpijskich zalicza się łącznie 28 dyscyplin, w tym 6 sportów zimowych. Więcej informacji o dyscyplinach znajduje się na stronie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Londynie przez dra Ludwiga Guttmanna, a pierwsze igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Od pierwszego występu Polaków w 1972 r. nasi reprezentanci zdobyli razem 798 medali. Na ostatnich igrzyskach w Tokio polska kadra wywalczyła łącznie 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.
Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) jest związkiem stowarzyszeń istniejącym od 1998 roku. Jego celem jest propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie idei paralimpizmu. Jest organem odpowiedzialnym za całokształt spraw związanych z przygotowywaniem oraz ustalaniem Narodowej Reprezentacji Paralimpijskiej na igrzyska letnie i zimowe. Do zadań Komitetu należy także propagowanie wartości sportu paralimpijskiego: odwagi, determinacji i równości.