Aktualności

Parakajakarstwo: mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy dla kajakarzy Startu Wrocław!  

Środowe przedpołudnie 22 maja przyniosło ogromną radość klubowi z Wrocławia z dwóch medali Mistrzostw Europy, trwających  na poznańskiej Malcie. Katarzyna Sobczak została mistrzynią Europy (KL3) na dystansie 200 m. Na tym samym dystansie, tyle że w finale kanadyjki (VL2) jako drugi linię mety przeciął Jakub Tokarz.

Katarzyna Sobczak zaledwie od dwóch lat trenuje parakajakarstwo. Pod okiem trenera Dawida Nowackiego sięgnęła już m.in. po brązowy medal mistrzostw Europy (2018) i popłynęła w silnie obsadzonym finale mistrzostw świata. Wcześniej, jako długoletnia reprezentantka Polski w pływaniu,  zdobywała m.in. złote medale Mistrzostw Świata IWAS 2017, medale mistrzostw Europy i niezliczoną ilość tytułów mistrzowskich w rywalizacji krajowej. Jak sama podkreśla, to właśnie wieloletnia praca z trenerem pływackiej kadry narodowej i WZSN Start Wrocław Wojciechem Seidlem pozwoliła zbudować solidne podstawy do wcześniejszych i tych aktualnych sukcesów. Jak się okazuje, zmiana dyscypliny spowodowała u Kasi jeszcze bardziej dynamiczny rozwój, co napełnia nas nadzieją przed przyszłorocznymi igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio.

W trwających mistrzostwach Europy Kasia od początku reprezentowała znakomitą formę. Do finału awansowała bezpośrednio z przedbiegów, by ostatecznie zwyciężyć z czasem 51,171 s

Jakuba Tokarza prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. To przede wszystkim mistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro, zdobywca historycznego, pierwszego i od razu złotego, medalu dla Polski w parakajakarstwie. Laureat nagrody 20-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w kajakarstwie. Po drodze do najważniejszych osiągnięć etatowo meldował się na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy i Pucharów Świata. W zawodach europejskiego czempionatu niepokonany czterokrotnie. Do kolekcji dołożył jeden brąz. Z mistrzostw świata dotychczas pięć razy wracał ze srebrem i raz jako brązowy medalista. Wczoraj, w Poznaniu, po udanych eliminacjach  popłynął w finale wyścigu na 200m (KL1) i zakończył swój start na 5 pozycji, tracąc do podium zaledwie 0,4s. Dziś, dodatkowo zmotywowany, przystąpił do rywalizacji w finale kanadyjki(VL2,200m).  Po wygranych eliminacjach w finale nieznacznie ustąpił Rosjaninowi Korobejnikowi. W ten sposób, z czasem 55,760 s. Jakub Tokarz został wicemistrzem Europy. To kolejny sukces osiągnięty w duecie z trenerką Renatą Klekotko.

Pozostali reprezentanci Polski również osiągali w środę dobre rezultaty w wyścigach finałowych. Aktualne informacje, prosto z poznańskiej Malty, dostępne na facebookowym profilu Paracanoe Team Poland.

 

*Sukcesy zawodników WZSN Start Wrocław możliwe są m.in.  dzięki regularnemu wsparciu  Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wrocław, Państwowego Funduszu Rehabiitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Polskiego Związku Kajakowego, w strukturach których parakajakarstwo jest od końca 2011 roku.

KL3 Kobiet 200 m:
1. Katarzyna Sobczak (Polska) 51,171 s.
2. Neila Barbosa (Francja) 51,307 s.
3. Laura Sugar (Wielka Brytania) 52,495 s.

VL2 Mężczyzn 200 m:
1. Igor Korobejnikow (Rosja) 54,340 s.
2. Jakub Tokarz (Polska) 55,760 s.
3. Norberto Mourao (Portugalia) 55,920s .

 

źródło: PZSN Start
Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski