STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Paralekkoatletyczne MP od czwartku w Krakowie
Aktualności

Paralekkoatletyczne MP od czwartku w Krakowie

W najbliższy czwartek 20 sierpnia na stadionie AWF Kraków rozpoczną się 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Do stolicy Małopolski przybędzie 250 zawodników z całego kraju. Nie zabraknie również paralekkoatletów z innych państw!

W najbliższy czwartek 20 sierpnia na stadionie AWF Kraków rozpoczną się 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Do stolicy Małopolski przybędzie 250 zawodników z całego kraju. Nie zabraknie również paralekkoatletów z innych państw!

Tegoroczny kalendarz imprez sportowych to przede wszystkim zapis zawodów, które albo się nie odbyły, albo zostały przełożone z powodu pandemii Covid – 19. Rok 2020 przejdzie do historii jako ten, w którym nie zostały zorganizowane niemal żadne duże wydarzenia międzynarodowe. Tym bardziej cieszy zawodników i kibiców spora dawka zawodów krajowych. Paralekkoatleci rywalizują w cyklu Grand Prix, a od 20 do 23 sierpnia zmierzą się w rywalizacji o mistrzostwo Polski. Gospodarzem imprezy będzie Kraków. O medale mistrzostw Polski walczyć będą takie gwiazdy paraolimpijskiego sportu jak Lucyna Kornobys, Maciej Lepiato, Michał Kotkowski, Michał Derus, Alicja Jeromin, i Renata Śliwińska, a więc medaliści igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata czy Europy. Ponadto do udziału w mistrzostwach chęć wyraziły takie kraje jak: Czechy, Portugalia, Malta, Grecja, Chorwacja i Dania.

Poprzednia, 47. edycja mistrzostw Polski odbyła się w Bydgoszczy i była rozgrywana równolegle z zawodami pod egidą World Para Athletics. Wówczas ustanowiono 6 rekordów świata i dwa rekordy Europy. W kraju najlepszymi zawodnikami imprezy byli Lucyna Kornobys (Start Wrocław) i Michał Derus (Start Tarnów). W głosowaniu Internatów w 1. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, to imprezę Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix 47.

W Krakowie oprócz rywalizacji odbędzie się również klasyfikacja medyczna World Para Athletics. Będzie to pierwsza możliwość od wprowadzenia pandemii koranawirusa na świecie, gdzie paralekkoatleci będą mogli przejść klasyfikację, która pozwoli im ze względu na daną niepełnosprawność startować w określonej klasie startowej w danej konkurencji.

Tegoroczna edycja odbędzie się na stadionie AWF Kraków. Organizatorem zawodów są Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Klub Sportowy AZS-AWF Kraków i Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Instytucjami współfinansującymi mistrzostwa Polski są: Ministerstwo Sportu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Województwo Małopolskie.

48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski będą szeroko relacjonowane na fanpage’u Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START.

Wyniki na żywo będą dostępne na stronie www.sport-timing.pl oraz www.pzsnstart.eu.

Patronat medialny nad zawodami objęła redakcja Sportizo, która zapewni na Youtube transmisje na żywo z komentarzem. Linki do transmisji zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Polski Komitet Paraolimpijski objął wydarzenie Patronatem Honorowym.

Osoba do kontaktu z mediami: Marcel Jarosławki, dyrektor zawodów tel. 570 570 948