Prawie 100 delegatów z 33 krajów przyleciało 28 lutego do Pyeongchang w Korei Południowej, aby wziąć udział w seminarium szefów misji narodowych komitetów paraolimpijskich przed Zimowymi Igrzyskami w 2018 r. Organizatorami seminarium było IPC i POCOG (Komitet Organizacyjny Igrzysk 2018 ).
Tematem seminarium były przygotowania do przyszłorocznej imprezy, zaplanowanej dla 670 sportowców z 45 krajów, którzy będą rywalizować o 80 medali w sześciu sportach zimowych.
We wtorek 28 lutego przedstawiciele narodowych komitetów paraolimpijskich, w tym naszej, zostali zaproszeni przez Sir Philipa Cravena prezydenta Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) do udziału w ceremonii otwarcia seminarium. Podczas uroczystej kolacji prezes Łukasz Szeliga został wyróżniony miejscem przy honorowym stole prezydentów NPC. Xavier Gonzalez, dyrektor IPC podkreślił, że „Igrzyska w Pyeongchang będą pierwszą z trzech imprez, które odbędą się kolejno w Azji, co będzie ogromną szansą dla rozwoju ruchu paraolimpijskiego na tym kontynencie.”
W środę 1 marca delegaci wizytowali obiekty sportowe, na których za rok zmagać się będą alpejczycy, narciarze biegowi, biathloniści i snowbordziści. Była także okazja aby zwiedzić wioskę olimpijską w budowie. W czwartek i piątek w sesjach plenarnych, uczestnicy zapoznani zostali z wieloma aspektami organizacyjnymi igrzysk w tym zakwaterowania, protokołu, akredytacji, klasyfikacji, anty-dopingu, transportu i sprzedaży biletów. Seminarium zakończyła wizytacja obiektów sportowych Para hokeja i curlingu na wózkach. Igrzyska w Korei odbędą się pod hasłem „Passion. Connected”.
Seminarium stworzyło także dobrą atmosferę do kuluarowych rozmów o szerszej polityce IPC, zwłaszcza w perspektywie dwóch ważnych dla ruchu paraolimpijskiego wydarzeń zaplanowanych na ten rok. W rozmowach aktywnie uczestniczyła nasza delegacja ponieważ w czerwcu odbędzie się walne zgromadzenie EPC – Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego z wyborem nowych władz. Wiele osób w naszym kraju jeszcze nie wie, że walne zgromadzenie EPC odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Katowicach. Dzięki osobistej inicjatywie prezesa Szeligi Polska jako organizator zyska w Europie prestiż należny jej, choćby tylko za 10 miejsce w klasyfikacji medalowej Igrzysk paraolimpijskich Rio 2016. Potem we wrześniu, w Abu Dhabi odbędzie się walne zgromadzenie IPC z wyborem nowych władz. Wiele wskazuje, że u steru Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego stanie nowy prezydent.