STRONA GŁÓWNA > Jakub Tokarz z brązowym medalem mistrzostw świata!
Aktualności

Jakub Tokarz z brązowym medalem mistrzostw świata!

Jakub Tokarz (Start Wrocław) zajął trzecie miejsce w konkurencji kanadyjek VL2 200m Parakajakarskich Mistrzostw Świata rozgrywanych w węgierskim Szeged i tym samym zdobył pierwsze miejsce dla Polski na igrzyska w Tokio. Jutro w finale kajakowym będzie miał szansę na zdobycie kolejnej kwalifikacji dla naszego kraju. O awans na przyszłoroczną imprezę globu powalczy jutro także Katarzyna Sobczak, która awansowała dziś do finału A w kajakowej konkurencji kobiet.

 

Jestem już trochę zmęczony, ale będę walczył o najwyższe cele– powiedział na kilka godzin przed startem w finale A VL2  200 m kajakarski mistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro.

 

I słowa dotrzymał. Trzecie miejsce, czas 53.21 z różnicą 1.53 do rewelacyjnego Brazylijczyka Luisa Carlosa Cardoso da Silva to bardzo dobry wynik dla naszego zawodnika, któremu do drugiego miejsca zabrakło zaledwie 0.39s. Potwierdził nim także wynik z wcześniejszych startów – po czasach z eliminacji był bowiem trzeci.

 

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie w związku z ich rangą. Widoczny bardzo wysoki i wyrównany poziom. Przygotowywaliśmy się do nich z nastawieniem, by przede wszystkim wywalczyć „paszport” do Tokio. Ale stając na starcie myśli się o walce o medal- i to się nam również udało. Jest trzecie miejsce, do złota i srebra zabrakło naprawdę niewiele, co czyni przyszłoroczną rywalizację jeszcze bardziej ekscytującą – przyznał nasz zawodnik tuż po zdobyciu medalu.

 

Tokarz, jako jedyny w reprezentacji startuje w dwóch konkurencjach (także w kajakowej konkurencji KL1 200m). Wczoraj, pierwszego dnia eliminacjiprzypłynął trzeci i w piątek zobaczymy go finale. Przed nim zatem kolejna szansa na medal i zdobycie kolejnego miejsca na igrzyska.

 

Ze swoich dotychczasowych startów może być zadowolona reprezentująca także Dolny Śląsk Katarzyna Sobczak (Start Wrocław), która pierwszego dnia przypłynęła na 3 miejscu w eliminacji kajaka KL3 200m, a następnie w półfinale była 2 i weszła do jutrzejszego biegu finałowego.

 

Melduję się w finale mistrzostw świata! –napisała Sobczak na swoim fanpage’u.  Emocje ogromne, wszyscy mają chrapkę, żeby w finale walczyć o kwalifikację na igrzyska, a jak to wygląda? Pierwsze sześć państwzdobywa po jednym miejscu.

 

O ile Jakub Tokarz jest znanym zawodnikiem, o tyle o Katarzynie Sobczak najgłośniej było podczas ostatnich mistrzostw Europy rozgrywanych w tym roku na poznańskiej Malcie, podczas których sięgnęła po złoty medal (KL3). Zadowolenia ze startu podopiecznych i z tego, że Sobczak zajęła się parakajakarstwem nie kryje trenerka Renata Klekotko.

 

Co ciekawe do kajaków Kasię namówił Kuba – przyznaje Klekotko. Oboje z wyścigu na wyścig osiągają nowe rekordy życiowe.

A to świetny prognostyk przed jutrzejszymi startami obojga zawodników.

 

W dzisiejszej sesji przedpołudniowej wystartowało w półfinałach pięciu reprezentantów Polski. W męskiej kanadyjce grupy 3 mieliśmy dwóch zawodników, Tomasza Moździerskiego (OTK Opole) i Zbigniewa Olizarowicza (Start Poznań).

 

Niestety Tomasz mimo walki wpłynął na metę jako czwarty, a do finału kwalifikowało się trzech zawodników, tym samym podobnie jak w zeszłym roku zobaczymy go w finale B – relacjonuje Klekotko.  Zbigniew był dziewiąty i odpadł z dalszej rywalizacji, natomiast Kamila Kubas wystąpi w finale B kajaka.

 

Wczorajszego, pierwszego dnia zmagań na torze w Szeged, zawodnicy odbywali głównie wyścigi eliminacyjne i półfinały, i to w zależności od ich przebiegu ustalany był klucz awansu do finału. W konkurencji KL2 200m Robert Studziżba ( UKS „4” Katowice) uplasował się na czwartym miejscu, w popołudniowym półfinale zajął 7 pozycję, co niestety wykluczyło go z dalszej rywalizacji. Brakiem awansu do finału A zakończył się także start Mateusza Surwiło (Start Poznań).

 

Mateusz walczył w przedbiegu o półfinał, niestety przypłynął czwarty, co daje mu występ w finale B – przyznaje Renata Klekotko.

 

Piątkowe starty Katarzyny Sobczak i Jakuba Tokarza, podczas których powalczą o miejsca na igrzyska w Tokio rozpoczynają się tuż po godzinie 11.00.

 

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

foto: fanpage Paracanoe Team Poland oraz Bartłomiej Zborowski/ Polski Komitet Paraolipmijski

źródło: inf.wł.