STRONA GŁÓWNA > Aktualności > ME w tenisie stołowym: Polska najlepsza w Europie!
Aktualności

ME w tenisie stołowym: Polska najlepsza w Europie!

18 medali i pierwsze miejsce w tabeli medalowej – z takim dorobkiem wracają polscy tenisiści stołowi z mistrzostw Europy rozgrywanych w szwedzkim Helsingborgu. Biało-czerwoni wywalczyli trzy kwalifikacje do igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Występ w Helsingborgu to największy sukces na ME osób niepełnosprawnych w historii startów Polaków. Trzy kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk paraolimpijskich, zwycięstwo w klasyfikacji medalowej i oszałamiająca liczba 18 zdobytych krążków: 5 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych – to wszystko daje nadzieję, że japońskie igrzyska niekoniecznie będą zdominowane przez Azjatów. Jest o tym przekonany także Andrzej Ochal, trener koordynator narodowej kadry tenisistów stołowych, który nie kryje swojego ogromnego zadowolenia z sukcesu swoich podopiecznych.

Cała Europa i świat tenisa stołowego osób niepełnosprawnych dąży do pełnej profesjonalizacji. Staramy się stwarzać jak najlepsze warunki dla naszych zawodników. Cześć z nich pracuje w klubach trenując z zawodnikami pełnosprawnymi. Na zgrupowania kadry zapraszamy zawodników z innych krajów, sami też uczestniczymy w zgrupowaniach zagranicznych (Chiny,Serbia)– przyznaje trener.

 

Trzy miejsca do Tokio gwarantują trzy indywidualnie wywalczone złote medale przez Natalię Partykę (kl. 10, KSI START Szczecin), Dorotę Bucław (kl. 1, IKS AWF Warszawa) oraz Patryka Chojnowskiego (kl. 10, KSI START Szczecin). Warto dodać, że Partyka i Chojnicki obronili mistrzowskie tytuły sprzed dwóch lat, z kolei dla Bucław Mazurek Dąbrowskiego wywalczony dzięki nowemu wózkowi był spełnieniem marzeń i dał wiarę na dobry występ na igrzyskach. Niemniej warto pamiętać, że kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk będą trwać aż do początku maja, kiedy odbędzie się turniej światowy. Wówczas „bilet” do Tokio zdobędą zwycięzcy każdej z grup.

Wcześniej nasi zawodnicy wezmą udział w turniejach rankingowych, gdzie o kwalifikacji będzie decydować wysokie miejsce rankingowe. Dziś cieszymy się z pięknego sukcesu naszych zawodników. Wielkie gratulacje dla nich i mojego całego sztabu szkoleniowego.
Jesteśmy najlepsi w Europie! –
podsumował start w szwedzkich mistrzostwach Andrzej Ochal.

Indywidualnie srebrne medale i wicemistrzowskie tytuły w Helsingborgu zdobyli Karolina Pęk (kl. 9, KS BRONOWIANKA Kraków), Dajana Jastrzębska (kl.8, ZSN Start Skierniewice) oraz Rafał Czuper (kl. 2, PSSON START Białystok). Na trzecim stopniu podium z kolei stanęli Rafał Lis (kl. 4, Start Szansa Gdańsk), Krzysztof Żyłka (również kl.4, IKS Jezioro Tarnobrzeg), Igor Misztal (kl. 10) oraz Piotr Grudzień (kl.10) – obaj ZSR START Zielona Góra.

Fantastycznie spisali się nasi zawodnicy w rozgrywkach drużynowych, w których zdobyli w sumie 8 medali. Po złoto sięgnęły pary Dajana Jastrzębska/Katarzyna Marszał (TF6-8) oraz Patryk Chojnowski/Igor Misztal (TM10). Na drugim stopniu podium stanęły Natalia Partyka/Karolina Pęk (TF 10), oraz Krzysztof Żyłka/Rafał Lis  (TM4). Brązowe krążki dla kraju wywalczyli Rafał Czuper/Tomasz Jakimczuk (TM1-2), Maksym Chudzicki / Michał Deigsler (TM 7), Marcin Skrzynecki / Piotr Grudzień (TM8) i Marek Chybiński / Damian Fira (TM 11).

ME w tenisie stołowym: 10 medali Polaków!

 

Polscy medaliści mistrzostw Europy w tenisie stołowym:

 Złote medale

Indywidualnie:

Dorota Bucław (kl.1)

Natalia Partyka (kl.10)

Patryk Chojnowski (kl.10)

Drużynowo:

Dajana Jastrzębska/Katarzyna Marszał (kl. 6-8)

Patryk Chojnowski/Igor Misztal (kl. 10)

Srebrne medale

Indywidualnie:

Karolina Pęk (kl.9)

Dajana Jastrzębska (kl.8)

Rafał Czuper (kl.2)

Drużynowo:

Natalia Partyka/Karolina Pęk (kl.9-10)

Krzysztof Żyłka/Rafał Lis (kl.4)

 

Brązowe medale

Indywidualnie:

Rafał Lis (kl.4)

Krzysztof Żyłka (kl.4)

Piotr Grudzień (kl.8)

Igor Misztal (kl. 10)

Drużynowo:

Rafał Czuper/Tomasz Jakimczuk (kl. 1-2)

Michał Deigsler/Maksym Chudzicki (kl. 7)

Piotr Grudzień/Marcin Skrzynecki (kl. 8)

Marek Chybiński/Damian Fira (kl.11)

 

foto: Andrzej Ochal

inf.wł.