STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Dwie sztafety Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Poland Business Run!
Aktualności

Dwie sztafety Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w Poland Business Run!

Polski Komitet Paraolimpijski już po raz trzeci wziął udział w ogólnopolskim biegu Poland Business Run. W tym roku ruch paraolimpijski reprezentowany był przez dwie drużyny: żeńską i męską. Dziewiąta edycja charytatywnej sztafety biznesowej, wyjątkowo w tym roku, ze względu na COVID rozgrywana była w formule wirtualnej. 

Tegoroczna edycja sztafety biznesowej Poland Business Run z konieczności musiała przyjąć niecodzienną, wirtualną formę. Mimo pandemii do biegu zapisało się aż 19 tys. zawodników, dzięki którym pomoc trafi do ponad 50 potrzebujących po amputacjach i z niepełnosprawnością ruchową z całej Polski. 

Polski Komitet Paraolimpijski już po raz trzeci wziął udział w wydarzeniu. W ubiegłym roku drużyna PKPar-u zajęła wysokie drugie miejsce, choć oczywiście to nie miejsce w tego typu przedsięwzięciach jest najważniejsze, liczy się przede wszystkim udział. Do tegorocznego wirtualnego biegu PKPar zgłosił dwie drużyny. Ich skład tworzą Paraolimpijczycy i pracownicy biura.

Spośród gwiazd parasportu w tegorocznej edycji biegu w wirtualnej formie wzięły udział multimedalistki igrzysk paraolimpijskich biegaczki Barbara Bieganowska (trzykrotna mistrzyni paraolimpijska z igrzysk paraolimpijskich w Sydney, Londynu i Rio de Janeiro) i Arleta Meloch, pływaczki Oliwia Jabłońska (wicemistrzyni paraolimpijska z igrzysk paraolimpijskich w Londynie i zdobywczyni brązowego medalu podczas igrzysk w Rio de Janeiro) i Paulina Woźniak (wicemistrzyni paraolimpijska z Pekinu i zdobywczyni brązu podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie), brązowi medaliści paralekkoatletycznych mistrzostw świata w Dubaju Daniel Pek i Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim, a także paralekkoatleci Łukasz Wietecki i Justyna Franieczek. Każdy z biegaczy pokonał dystans 4 km, a swój wynik wgrywał do specjalnej aplikacji. Sztafetę męską uzupełnili pracownicy PKPar-u Maciej Ugryn (kapitan męskiej sztafety) oraz Jakub Koza.

Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim pobiegli w Poland Business Run już po raz trzeci, dla pozostałych zawodników start w ogólnopolskiej imprezie tego typu był debiutem. Kossakowski przyznał, że formuła spowodowana pandemią nie jest tak atrakcyjna jak bieg rozgrywanych w normalnych okolicznościach.

– Były specyficzne warunki, brakowało klimatu dopingu, trochę taki zwyczajny trening – opowiada Kossakowski.  Z powodu kontuzji nie mogłem szaleć, postanowiliśmy z Krzyśkiem przebiec spokojnie, ale chodziło o to, żeby pomoc. Fajnie było być po raz kolejny częścią sztafety Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, super, że robimy takie rzeczy.

Kapitan żeńskiej drużyny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego była pływaczka Paulina Woźniak doceniająca charytatywny charakter biegu.

– Fakt, że byłam panią kapitan sztafety motywował mnie, żeby pobiec jak najlepiej, zwłaszcza że w składzie były utytułowane, biegające długie dystanse paraolimpijki Basia Bieganowska i Arleta Meloch. Wyznaczyłam sobie taka trasę, jaką musiałabym przebiec w prawdziwym biegu.  Poszłam rano nad jezioro w Dortmundzie, gdzie biega sporo osób. Wybrałam to miejsce, bo tam potencjalnie mogłyby się odbyć takie zawody. Miałam poczucie jakbym była na zawodach, bo sporo ludzi biegało obok mnie. Dałam z siebie wszystko i biegłam w bardzo dobrym tempie. Cieszy mnie to, że biegłam dla kogoś – dodaje Woźniak. W poprzednich latach beneficjentami także byli paraolimpijczycy. Takie inicjatywy przyczyniają się do spełnienia marzeń poszczególnych ludzi, marzeń, których realizacja jest na wyciągnięcie ręki. Oczywiście, jeśli zbierze się wielu ludzi i przebiegnie 4 km – wtedy się zrealizują.

Po raz pierwszy w Poland Business Run pobiegła też specjalistka stylu motylkowego Oliwia Jabłońska, która nie kryła radości, że została poproszona o start w tym biegu.

– Bardzo się cieszę, że mogłam tworzyć ekipę PKParu. Na czele mojej drużyny była Paulina Woźniak, koleżanka z kadry, a to dodatkowy kop do działania. Start w biegu był czymś dla mnie nowym. Traktowałam to jako wyzwanie dla siebie, chodziło mi o to, żeby przebiec te 4 km. Przyznaję, że to duży wysiłek, w wodzie jest zupełnie inaczej. Zostaję przy pływaniu – konstatuje Jabłońska podsumowując swój start w Poland Business Run.

Wśród tegorocznych beneficjentów Poland Business Run nie zabrakło młodych sportowców, którzy mimo niepełnosprawności są aktywni. Wśród nich znaleźli się członkowie kadry sportowców z niepełnosprawnościami Faustyna Kotłowska, srebrna medalistka mistrzostw świata w Dubaju w pchnięciu kulą oraz uprawiająca wioślarstwo Monika Kukla.

Sztafety Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego to nie jedyne drużyny, w których pojawili się paraolimpijczycy. W wirtualnym biegu wzięli także udział multimedalistka paraolimpijska Natalia Partyka, jedyna tenisistka stołowa, która reprezentuje Polskę także na igrzyskach olimpijskich oraz mistrz paraolimpijski w skoku wzwyż Maciej Lepiato. Oboje zasilili sztafety Partnera PKPar-u – Citi Handlowego.

Polski Komitet Paraolimpijski objął wydarzenie patronatem honorowym.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

#TeżTakMożesz

Skład sztafet Polskiego komitetu Paraolimpijskiego:

Sztafeta męska:
1. Maciej Ugryn (kapitan)
2. Jakub Koza
3. Aleksander Kossakowski/Krzysztof Wasilewski
4. Daniel Pek
5. Łukasz Wietecki

Sztafeta damska:
1. Paulina Woźniak (kapitan)
2. Barbara Bieganowska
3. Justyna Franieczek
4. Oliwia Jabłońska
5. Arleta Meloch