O Igrzyskach
XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie odbywały się od 28 sierpnia do 8 września 2024 roku w Paryżu. Reprezentacja Polski zdobyła w nich 23 medale (8 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych) – o jeden mniej niż w Tokio, za to więcej o jedno złoto, co dało wyższą, 16. pozycję w tabeli medalowej.
W Paryżu mieliśmy zobaczyć „Igrzyska szeroko otwarte” – i tak faktycznie było. Organizatorzy od początku przyjęli, że igrzyska olimpijskie i paralimpijskie to dwie strony tego samego medalu. „Inkluzywna rewolucja” – nazwał to podejście i jego późniejszą realizację Andrew Parsons, szef Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego.
Do tej pory mówiło się, że to Londyn 2012 był niedoścignionym wzorem, gdy chodzi o podejście do sportowców z niepełnosprawnościami. Tymczasem paryżanie przyjęli ich z otwartymi ramionami, a na areny igrzysk paralimpijskich, zorganizowane często w pięknych, historycznych miejscach, sprzedano ok. 2,5 mln biletów. Trybuny największych nawet obiektów były najczęściej wypełnione do ostatniego miejsca.
Rekordowo dużo, bo aż 165 kanałów telewizyjnych relacjonowało igrzyska paralimpijskie w Paryżu. Także dzięki temu przekaz docierał do wielu ludzi na całym świecie. W Polsce wielogodzinne transmisje można było oglądać na kanałach Telewizji Polsat, a także w internecie.
Sportowcy rywalizowali w 22 dyscyplinach, dla kobiet po raz pierwszy przeznaczonych było aż 235 konkurencji. Niejako tradycyjnie klasyfikację medalową wygrały Chiny (94 złote medale, 76 srebrnych i 50 brązowych; łącznie aż 220). Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (49-44-31), a trzecie USA (36-42-27).
Aktualności
Zobacz więcejParyż 2024: Ogłoszono Program Igrzysk!
Program Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu… ...
Maskotka
„Frygijki” (fr. „les Phryges”) to oficjalne maskotki igrzysk olimpijskich i paralimpijskich i są one niemal identyczne – paralimpijska maskotka różni się od swojej olimpijskiej siostry jedynie kolorem buta i protezą prawej nogi.
Z kształtu przypominają one czapki frygijskie. Nazwa ta pochodzi od Frygii w Azji Mniejszej – taki rodzaj nakrycia głowy był przez starożytnych Greków uważany za typowy dla tego regionu. Dziś jednak kojarzy się je z Francją i czasami nazywa „czapkami wolności” – noszone były w czasach Rewolucji Francuskiej jako symbol wyzwolenia. Czapki frygijskie noszą również bohaterowie „Smerfów”. Dziś maskotki chcą przeprowadzić jeszcze jedną rewolucję we Francji – i przekonać, że sport może zmienić wszystko! Nasze życie, zdrowie, relacje z innymi ludźmi i naturą… To czas, by wprowadzić go w nasze życia na pełnych obrotach!
Maskotka Igrzysk Paralimpijskich to tradycyjny sposób promocji wydarzenia. Po raz pierwszy w historii ruchu olimpijskiego pojawiły się w 1968 roku w Grenoble i utrzymują się w nim do dziś. Pierwsze maskotki paralimpijskie to wiewiórki Noggi i Joggi obecne na Igrzyskach w Arnhem w 1980 roku.