STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Paryż 2024: Ogłoszono Program Igrzysk!
Aktualności

Paryż 2024: Ogłoszono Program Igrzysk!

Program Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu z podziałem na konkurencje, dni i sesje został opublikowany przez organizatorów i dostępny jest pod niniejszym linkiem. Igrzyska rozpoczną się od ceremonii otwarcia 28 sierpnia 2024. Następnego dnia planowane jest rozpoczęcie rywalizacji sportowej, która potrwa do 8 września. Tego dnia zaplanowano też ceremonię zamknięcia.

paris 2024 opening ceremony concorde
wizualizacja ceremonii otwarcia: Paris 2024

Podany program rywalizacji jest prowizoryczny i może ulec zmianie. Najwięcej paraolimpijskich emocji czeka kibiców w pierwszy weekend zawodów – 31 sierpnia i 1 września zaplanowano konkurencje w 16 z 22 dyscyplin – a medale zostaną wtedy przyznane w aż 11 z nich.

Rozpoczynająca Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu ceremonia otwarcia będzie pierwszą w histrorii paraolimpizmu odbywającą się na otwartej przestrzeni, a nie na stadionie. Odbędzie się ona na paryskim Placu Zgody (fr. Place de la Concorde), znajdującym się po wschodniej stronie słynnych Pól Elizejskich. Planowana liczba uczestników ceremonii otwarcia to 65 000 widzów. W tradycyjnej Paradzie Narodów wezmą udział sportowcy biorących udział w igrzyskach – będzie to, podobnie jak podczas Igrzysk w Tokio, 4 400 zawodników i zawodniczek.