– Patrzę na moją pierś z przypiętym odznaczeniem i łzy same zbierają mi się w oczach, bo to jest przedłużenie pięknego snu – mówił Kamil Otowski, dwukrotny mistrz paralimpijski z Paryża w parapływaniu, gdy 29 października wspólnie z paralimpijczykami i trenerami odbierał odznaczenie z rąk Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dziewięciorgu paralimpijkom i paralimpijczykom oraz czterem trenerom. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda wyraził podziw dla osiąganych wyników, zwłaszcza w czasach szybko postępującej profesjonalizacji sportu paralimpijskiego, wymagającej od zawodników całkowitego poświęcenia. Podkreślił jednak także, że ich sukcesy pokazują innym osobom z niepełnosprawnościami, jak sport może zmienić życie.
– Państwo dajecie tego przykład, pokazujecie tę drogę – zwrócił się do odznaczonych paralimpijczyków. – Dziękuję za to z całego serca. Jestem przekonany, że swoją postawą, swoim przykładem nie tylko przynieśliście radość i dumę, ale też uratowaliście niejedno życie, niejednemu życiu nadaliście sens. Dziękuję za to z całego serca i zawodnikom, i trenerom, i wszystkim tym, którzy z państwem pracują.
Kibic numer jeden
Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (PKPar), również skorzystał z okazji, by podziękować zawodnikom, trenerom, klubom, Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także rosnącemu gronu sponsorów, partnerów, mediów i wreszcie kibiców. Szczególne słowa uznania skierował do gospodarza uroczystości.
– Jest nam niezmiernie miło, że przez ostatnich niemal 10 lat jest pan prezydent naszym kibicem numer jeden – podkreślił prezes PKPar. – Kancelaria Prezydenta nigdy nie była tak otwarta dla sportu paralimpijskiego, jak podczas tych dwóch kadencji. To dowód autentycznego uznania i wielka nobilitacja dla naszego ruchu. Liczę na to, że następca będzie kontynuować ten wypracowany standard, bo nasi zawodnicy na pewno na to zasłużyli.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim rozpoczął krótki materiał wideo, przedstawiający największe sukcesy reprezentantów Polski na XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu. Zdobyli tam łącznie 23 medale, w tym osiem złotych. Na pamiątkę tych sukcesów Kinga Dróżdż, wicemistrzyni paralimpijska z Paryża w szabli, i Kamil Otowski wręczyli prezydentowi upominki: oficjalną maskotkę igrzysk, czyli symbolizującą wolność frygijkę, oraz plakat igrzysk autorstwa Ugo Gattoniego.
– Przypominam sobie, jak miałem jakieś 10 lat i marzyłem o tym, żeby stanąć na najwyższym stopniu podium, tak jak choćby Kamil Stoch czy Justyna Kowalczyk, i dać ludziom tyle samo szczęścia, ile oni wtedy dawali mnie – mówił w imieniu odznaczonych zawodników wzruszony Kamil Otowski. – Nie zapomnę, jak padłem w ramiona mojemu wujkowi i popłakałem się, bo biało-czerwona flaga była na szczycie, a wszyscy słuchaliśmy i śpiewaliśmy z dumą Mazurka Dąbrowskiego. Nasze symbole narodowe to źródło ogromnej dumy i jako sportowcy robimy wszystko, aby były jak najwyżej i jak najmocniej wyróżnione na całym świecie.
Wybitni odznaczeni
Za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu paralimpijskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Rafał Czuper, Piotr Grudzień i Kamil Otowski. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali natomiast: Dorota Bucław, Łukasz Ciszek, Marek Dobrowolski, Kinga Dróżdż, Justyna Kozdryk i Zbigniew Maciejewski.
Za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu paralimpijskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Marek Iwanicki, natomiast Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski odebrali Maciej Bielski i Zbigniew Sajkiewicz.
Za osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej, za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu paralimpijskiego Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Mateusz Wyszyński.