STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Konferencja prasowa klubu PRORACEPOLAND
Aktualności

Konferencja prasowa klubu PRORACEPOLAND

W ostatnich latach polscy parakolarze osiągają liczne sukcesy na największych wydarzeniach sportowych świata. Kałuża, Wilk, Giera, Mikołajczyk to nazwiska naszych medalistów, którzy już wielokrotnie stali na podium, przynosząc chlubę polskiej reprezentacji. Jednak brakuje rozwiązań systemowych do pozyskiwania oraz trenowania nowych parakolarzy. Szansą na dalszy rozwój tej dyscypliny jest pierwszy w Polsce klub parakolarski PRORACEPOLAND, który łączy w sobie profesjonalizm z kompleksowym wsparciem. W związku z jego powołaniem zapraszamy państwa na konferencję prasową inaugurującą jego działalność.

2021.08.31 IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE TOKIO 2020 Kolarstwo szosowe Nz. Renata Kałuża fot. Bartłomiej Zborowski

W imieniu klubu PRORACEPOLAND zapraszam na konferencję prasową, która odbędzie się 25 kwietnia 2022 r o godzinie 10:00 na stadionie Tarczyński Arena, aleja Śląska 1 we Wrocławiu. Podczas wydarzenia:

 1.  przedstawimy cele klubu parakolarskiego PRORACEPOLAND,
 2.  nastąpi oficjalne podpisanie aktu założycielskiego,
 3. zaprezentujemy trenera oraz kadrę merytoryczną
 4. przedstawimy sylwetki zawodników oraz ich osiągnięcia,
 5. nastąpi prezentacja umiejętności oraz sprzętu.

Do Państwa dyspozycji będą:

 1. Trener – Jakub Pieniążek,
 2. Prezes Fundacji Moc Pomocy – Rafał Mikołajczak,
 3. Zawodnicy,
 4. Kadra merytoryczna – Rafał Wilk.

Prosimy o potwierdzenie obecności do 23 kwietnia, godz.18: 00 na adres rafal.mikolajczak@fundacjamocpomocy.pl lub tel. 881 035 055

Klub PRORACEPOLAND dla przyszłych mistrzów paraolimpijskich

Pomysł powstał z inicjatywy prezesa Fundacji Moc Pomocy Rafała Mikołajczyka oraz trenera Jakuba Pieniążka, których życie nieodłącznie od wielu lat jest związane ze środowiskiem sportowym osób z niepełnosprawnościami. Rafał Mikołajczyk, jako wieloletni reprezentant kadry narodowej parakolarstwa oraz m.in. mistrz Europy i pucharów świata, potrzeby zawodników zna od podszewki. Natomiast Jakub Pieniążek, jako jeden z najlepszych światowych trenerów wie jak prowadzić przyszłych mistrzów paraolimpijskich. Kieruje ekipą Poland Paracycling, z którą zdobył już dla Polski 3 złote medale olimpijskie. Dodatkowo Patronem merytorycznym klubu został: Rafał Wilk — wielokrotny mistrz Olimpijski i utytułowany parakolarz.

— Obecnie głównym problem jest brak procedury pozyskiwania nowych zawodników do tej dyscypliny — tłumaczy Rafał Mikołajczyk. – Zawodnicy są wyławiani przypadkowo i stanowi to olbrzymie zagrożenie dla przyszłości parakolarstwa w Polsce. Już teraz, poza pięcioosobową grupą trenującą wyczynowo nie ma żadnego punktu odniesienia do nowych zawodników trenujących w Polsce z predyspozycją na poziom światowy. Nie wynika to z ilości zawodników tylko z ich braku. Co gorsze, jeśli obecny stan rzeczy będzie funkcjonował jak dotychczas, to jestem prawie przekonany, że od roku 2025 nie będzie sensu powoływania kadry narodowej – dodaje Rafał.

– To pierwsze w Polsce miejsce, które będzie działało w oparciu o gotowe rozwiązania systemowe przeprowadzające zawodnika od wyłapania, przez kompleksowe kształtowanie jego kariery sportowej, aż po miejsce w reprezentacji naszego kraju w parakolarstwie. – opowiada Jakub Pieniążek. – Na przestrzeni lat nasi zawodnicy zdobyli niesamowite doświadczanie. Właśnie teraz przełożymy je na kształtowanie nowych zawodników, którzy w niedalekiej przyszłości będą zdobywać medale dla Polski. Tworząc PRORACEPOLAND, robimy wielki krok w rozwoju tej dyscypliny w Polsce – dodaje.– Wierzę, że poprowadzimy naszych zawodników w igrzyskach paraolimpijskich w Los Angeles w roku 2028.

– Kluczowa dla działania klubu jest tu współpraca z Fundacją Moc Pomocy, która wspiera i aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami. Jej zadaniem będzie wyszukiwanie potencjalnych talentów i wspieranie w procesie kariery sportowej — tłumaczy Rafał — Cele postawie przed klubem są ambitne, ale z własnego doświadczenia wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przewiduję, że roczny koszt działalności klubu będzie wynosił ok. 800 000 zł. Obecnie jesteśmy w trakcie poszukiwania potencjalnych Sponsorów oraz przy wsparciu Fundacji uruchamiamy zbiórkę środków.

Metryczka Klubu PRORACEPOLAND:

Trener: Jakub Pieniążek – trener kolarzy od poziomu juniorów/ U23 do poziomu World Tour; kieruje ekipą Poland Paracycling, z którą zdobył już dla Polski 3 złote medale olimpijskie; współpracuje jako trener z Izrael StartUp Nation.

Partner merytoryczny: Rafał Wilk – 3 złote medale i jeden srebrny na igrzyskach paraolimpijskich, dziewięciokrotny medalista mistrzostw świata.

Zawodnicy:

 1. Rafał Mikołajczak – dwukrotny medalista mistrzostw Europy, jeden puchar Świata,
 2. Renata Kałuża – dwunastokrotna medalistka mistrzostw Świata, brązowy medal na igrzyskach paraolimpijskich ,
 3. Hubert Komorowski – vice mistrz Polski,
 4. Bartłomiej Bertolin – mistrz Polski.

Kontakt:

Rafał Mikołajczak

Tel. 881 035 055

e-mail: rafal.mikolajczak@fundacjamocpomocy.pl