STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Łukasz Szeliga ponownie Prezesem PKPar-u!
Aktualności

Łukasz Szeliga ponownie Prezesem PKPar-u!

Łukasz Szeliga po raz kolejny został wybrany na Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Będzie pełnił tę funkcję przez kolejne 4 lata, do 2024 roku. W obszarze rehabilitacji, integracji społecznej i dostępności do sportu jest jeszcze mnóstwo do zrobienia. Paraolimpijczycy są wierzchołkiem piramidy sportowej osób z niepełnosprawnościami, a dziś podstawa tej piramidy jest ciągle zbyt wąska. Przede mną jeszcze bardzo dużo pracy – przyznał Łukasz Szeliga.

Łukasz Szeliga pełni funkcję Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar) od 2015 roku. Okres ostatnich kilku lat to niezwykle intensywny czas rozwoju Komitetu. Polski Komitet Paraolimpijski pozyskał w tym czasie wielu sponsorów i partnerów, stał się rozpoznawalną marką, a ruch paraolimpijski jest silniejszy niż kiedykolwiek. W obliczu pandemii koronawirusa wybory zostały zorganizowane w sposób odmienny od tradycyjnego. Zważywszy, że zebranie delegatów Walnego Zjazdu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w jednym miejscu i terminie w obecnym czasie stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia, delegaci w sposób zdalny przekazali swoje głosy za proponowanymi w porządku obrad uchwałami w sprawie wyboru na kolejną kadencję członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Dla Łukasza Szeligi, jednocześnie Prezesa Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” to dowód na zaufanie wszystkich delegatów organizacji członkowskich.

 

– Dziękuję za zaufanie, którym obdarzyli mnie delegaci, odbieram to jako zastrzyk motywacji na następne cztery lata – powiedział Prezes Szeliga. Mam świadomość, że czas pandemii, w którym się obecnie znaleźliśmy sprawia, że w najbliższym czteroleciu trudno będzie utrzymać „falę wznoszącą”. Stykając się z realiami sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce, wiem, że w obszarze rehabilitacji, integracji społecznej i dostępności do sportu jest jeszcze mnóstwo do zrobieni. Paraolimpijczycy są wierzchołkiem piramidy sportowej osób z niepełnosprawnościami, a dziś podstawa tej piramidy jest ciągle zbyt wąska. Przede mną jeszcze bardzo dużo pracy.

 

Kolejne cztery lata pracy na rzecz rozwoju polskiego ruchu paraolimpijskiego zwłaszcza w obliczu zagrożenia koronawirusem, który w roku igrzysk paraolimpijskich sparaliżował świat sportu to ogromne wyzwanie dla całego środowiska sportowego. Tym bardziej istotny będzie wypracowany przez ostatnie lata kapitał.

 

– Mam za sobą czteroletni czas, w którym rzeczywiście pojawiło się wiele nowych wątków w aktywności Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Do momentu objęcia przez mnie funkcji Prezesa, PKPar głównie koncentrował się na organizacji wyjazdu na igrzyska paraolimpijskie co dwa lata – to oczywiście ciągle jest najważniejsze zadanie. Istotne jednak też jest propagowanie ruchu paraolimpijskiego w naszym kraju. Przez ostatnie lata w Komitecie uruchomionych zostało wiele nowych projektów, od weekendów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, przez sekcje sportowe, po Galę Paraolimpijską podsumowującą 20 lat istnienia Komitetu w strukturach międzynarodowych. Zmienił się logotyp Komitetu, zwiększyła się nasza aktywność na arenie międzynarodowej, zorganizowaliśmy w Katowicach Zjazd Generalny Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego, zostałem członkiem zarządu tej organizacji, pozyskaliśmy nowych sponsorów i partnerów, na jesieni 2019 zorganizowaliśmy 1. Plebiscyt PKPar-u na Sportowca Roku. Zwycięzca otrzymuje statuetkę imienia Sir Ludwiga Guttmann’a, twórcy paraolimpijskiego ruchu, mamy zgodę jego córki, by nagroda nosiła jego imię. Chcemy ten plebiscyt organizować corocznie, promować idee paraolimpijskie i rozsławić imię człowieka, który, stworzył ruch paraolimpijski, a urodził się w Toszku koło Katowic.  Rok 2020 zaczęliśmy od organizacji międzynarodowej imprezy promującej sporty zimowe – ParaSki4Europe – European Winter Para Sport Event 2020. Ciągle nabieramy wiatru w żagle.

 

Jak przyznaje Prezes Szeliga sukcesy ostatnich lat to zasługa pracy całego zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, tworzących go organizacji (Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej Olimp, Polska Federacja Bocci), a także pracowników Komitetu.

 

To, co istotne, to fakt, że udało mi się zbudować w Komitecie świetny zespół ludzi oddanych idei paraolimpizmu. Bardzo im za to wszystkim dziękuję. Wierzę, że kolejne cztery lata, mimo trudności, przyniosą nam mnóstwo powodów do radości – podkreśla Szeliga. Mam też nadzieję, że fakt, iż sport jest najlepszą formą rehabilitacji będzie jeszcze szerzej i częściej wykorzystywany w projektach realizowanych przez PKPar. Zakładam, że współpraca, która z roku na rok jest coraz lepsza zarówno z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jak i Ministerstwem Sportu, naszymi sponsorami oraz partnerami, będzie się rozwijać. Dzięki temu sport jako forma rehabilitacji będzie powszechnie stosowany.

 

Skład Komisji Rewizyjnej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego nie uległ zmianie. W skład nowego zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego weszli Adam Dzitkowski (członek zarządu ZKF Olimp, zastąpił na tym miejscu Piotra Łożyńskiego) oraz Mirosław Mirynowski (członek zarządu Stowarzyszenia „Cross”, zastąpił Józefę Spychałę).

Zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na kolejną kadencję obejmującą lata 2020-2024:

 

 • Łukasz Szeliga – Prezes Zarządu
 • Beata Dobak-Urbańska
 • Adam Dzitkowski
 • Eugeniusz Grabowski
 • Jerzy Jankowski
 • Zenon Jaszczur
 • Mirosław Mirynowski
 • Tadeusz Nowicki
 • Mariusz Oliwa
 • Romuald Schmidt
 • Bogusław Szczepański
 • Piotr Szymala
 • Danuta Tarnawska
 • Tomasz Woźny

 

Skład Komisji Rewizyjnej na kolejną kadencję obejmującą lata 2020-2024:

 • Dariusz Mosakowski
 • Andrzej Ofczyński
 • Bożena Tatarczak

 

Łukasz Szeliga – Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (od 2015) oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” (od 2013), a także jako pierwszy Polak w historii członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC). 5 marca 2020 został powołany przez Minister Danutę Dmowską-Andrzejuk do Społecznej Rady Sportu.

 

Wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Nagano w 1998 r., w Salt Lake City w 2002 r. oraz w Turynie w 2006 r. Trener koordynator polskiej kadry przygotowującej się do XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi w 2014 r. Był także asystentem trenera kadry paraolimpijskiej narciarzy alpejczyków na igrzyska paraolimpijskie w Vancouver 2010 oraz zastępcą szefa Misji Paraolimpijskiej na igrzyska paraolimpijskie w Londynie 2012. Jako działacz sportowy piastował między innymi funkcję prezesa zarządu Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” w Bielsku Białej w latach 2003-2013.

Jest absolwentem między innymi Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. W dzieciństwie uprawiał różne dyscypliny sportu w tym między innymi narciarstwo, karate i biegi. Należał też do młodzieżowej reprezentacji makroregionu górnośląskiego w piłce nożnej i był dobrze zapowiadającym się piłkarzem. W wieku 16 lat doznał wypadku motocyklowego, w wyniku którego stracił lewą nogę. Dalej aktywnie uprawiał narciarstwo alpejskie. W 2013 nominowany był w XI edycji konkursu „Człowiek bez barier”. W 2019 roku otrzymał złoty medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego i srebrną odznakę „Za zasługi dla sportu” (brązową odznakę „Za zasługi dla sportu” otrzymał w 2018 roku).

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom!

inf. wł.

Fot. Bartłomiej Zborowski