fbpx
Aktualności

Zaprezentowano stroje polskiej reprezentacji olimpijskiej i paralimpijskiej na igrzyska w Paryżu

Dwa niezwykłe pokazy odbyły się w Paryżu i Warszawie. Zaprezentowano kolekcje strojów marek adidas i BIZUU, które polscy olimpijczycy i paralimpijczycy będą nosić podczas tegorocznych igrzysk w stolicy Francji.

– Dzisiaj król, a wówczas książę Karol, przed igrzyskami w Londynie powiedział, że jednym z największych osiągnięć cywilizacji na polu włączania osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwo są igrzyska paralimpijskie i gdyby ich nagle zabrakło, trzeba byłoby je stworzyć na nowo. Sport paralimpijski, mimo mniejszego potencjału, funkcjonuje równolegle do sportu olimpijskiego, czego doskonałym przykładem są igrzyska w Paryżu – mówił Romuald Schmidt, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, 19 kwietnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Jednym z praktycznych wymiarów tego równoległego funkcjonowania są jednakowe stroje polskich olimpijczyków i paralimpijczyków. Na igrzyskach w Paryżu naszych sportowców zobaczymy w ubraniach firmy adidas, z którą Polski Komitet Paralimpijski rozpoczął ośmioletnią współpracę sponsorską. Podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia zaprezentują się natomiast w strojach poznańskiej marki BIZUU.

Sportowy duch i design najwyższej klasy

Obie kolekcje swoją polską premierę miały 19 kwietnia 2024 r. w Centrum Olimpijskim. Okazją do zorganizowania tego wydarzenia była także setna rocznica udziału Polaków w igrzyskach olimpijskich, a także prezentacja przez Polski Komitet Olimpijski nowego loga Olimpijskiej Reprezentacji Polski – #TeamPL oraz Domu Polskiego, który – zlokalizowany w paryskim Lasku Bulońskim – ma być podczas igrzysk olimpijskich miejscem spotkań sportowców, ich bliskich, kibiców i dziennikarzy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się paralimpijczycy: Emilia Babska i Michał Kotkowski.

– Bardzo mi się podoba cała kolekcja, tak adidasa, jak i BIZUU – stwierdził nasz sprinter. – Wśród kompletów wyjściowych najbardziej przypadł mi do gustu ten ze swetrem, ale cała kolekcja jest genialna. Marynarka kojarzy mi się z wczesnymi latami XX wieku. To ciekawe nawiązanie do tradycji sprzed stu lat, czyli igrzysk w Paryżu w 1924 roku.

W eleganckich strojach marki BIZUU przeplata się sportowy duch oraz design najwyższej klasy. Rzeczywiście, odnaleźć w nich można nawiązania do mody sprzed 100 lat, gdy w Paryżu odbywały się poprzednie igrzyska.

– Towarzyszy mi poczucie dumy z tego, że możemy reprezentować Polskę w tych strojach – podkreśliła Emilia Babska, dwukrotna medalistka ostatnich mistrzostw świata w strzelectwie sportowym. – Fajnie jest reprezentować kraj w tych samych strojach, co olimpijczycy. To pokazuje, że jesteśmy sportowcami tej samej klasy.

240419 adidasbizzupkol lm 067
Fot. Łukasz Misiuro
240419 adidasbizzupkol lm 030 1
Fot. Łukasz Misiuro

Ogień pasji i walki

Przygotowane na tegoroczne igrzyska stroje marki adidas to połączenie nowego spojrzenia na symbole narodowe z ogniem pasji i walki, który nosi w sobie każdy sportowiec. Ich światowa premiera miała miejsce dzień wcześniej w Paryżu.

Wydarzenie zatytułowane „Road to Paris” odbyło się w adidas arenie, w której podczas igrzysk wystąpią m.in. badmintoniści. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset gości z całego świata – adidas ubierze bowiem olimpijczyków z dziewięciu i paralimpijczyków z sześciu krajów. Prócz Polski to m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Turcja czy Kuba.

Wśród ponad 80 sportowców znaleźli się polscy paralimpijczycy: Kinga Dróżdż, Faustyna Kotłowska, Maciej Lepiato i Kamil Otowski, a także olimpijczycy, m.in. trzykrotna mistrzyni igrzysk w rzucie młotem Anita Włodarczyk czy czołowi polscy siatkarze Łukasz Kaczmarek i Aleksander Śliwka. Nie zabrakło też gwiazd światowej lekkoatletyki, jak choćby Kubańczyka Javiera Sotomayora, którego rekord świata w skoku wzwyż utrzymuje się już ponad 30 lat.

– To było bardzo duże wydarzenie, podczas którego mieliśmy możliwość spotkać się z wieloma sportowcami, nie tylko z niepełnosprawnościami, ale i pełnosprawnymi. Cieszę się, że mogłam tutaj wystąpić i stanąć z nimi na scenie jak równy z równym – stwierdziła Faustyna Kotłowska, wicemistrzyni świata w rzucie dyskiem. – Orzeł na piersi to ogromna duma. Wprawdzie niektórzy mówią, że jak się dobrze nie „nastartuje”, to się chociaż „nawygląda”, ale ja nie jestem tego zdania. Wolę lepiej startować, niż dobrze wyglądać, tym niemniej uważam, że strój jest bardzo ważny.

– Stroje muszą być przede wszystkim praktycznie i wygodne. Te zaś są jeszcze do tego wszystkiego bardzo ładne! – dodał Maciej Lepiato, dwukrotny mistrz paralimpijski. – Wszyscy tutaj zwrócili uwagę na obuwie sportowe, że jest niesłychanie wygodne, lekkie, chodzi się w nim niezwykle komfortowo. Ja tym bardziej mogę to potwierdzić, ponieważ moja niepełnosprawność dotyczy lewej stopy i moja nóżka wspaniale się czuje w tym bucie. A samo wydarzenie potwierdza ogólnoświatową tendencję do łączenia obu środowisk. Bardzo się cieszę, że jesteśmy jedną wielką rodziną, razem, w jednym miejscu, tak samo ubrani. Bo tak samo będziemy później zdobywać dla naszego kraju medale, a Mazurek Dąbrowskiego jest taki sam.

adidas road to paris launch event pr poland 2 1
Fot. adidas Polska

**

Tegoroczne Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu odbędą się od 28 sierpnia do 8 września. Wśród 4400 sportowców wystąpią także polscy reprezentanci. Dzięki wynikom osiąganym w ciągu ostatnich lat, już 50 z nich uzyskało kwalifikację, a ostateczna ich liczba powinna oscylować wokół 90.

Do sportów paralimpijskich zalicza się łącznie 28 dyscyplin, w tym 6 sportów zimowych. Więcej informacji o dyscyplinach znajduje się na stronie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Londynie przez dra Ludwiga Guttmanna, a pierwsze igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Od pierwszego występu Polaków w 1972 r. nasi reprezentanci zdobyli razem 798 medali. Na ostatnich igrzyskach w Tokio polska kadra wywalczyła łącznie 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.

Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) jest związkiem stowarzyszeń istniejącym od 1998 roku. Jego celem jest propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie idei paralimpizmu. Jest organem odpowiedzialnym za całokształt spraw związanych z przygotowywaniem oraz ustalaniem Narodowej Reprezentacji Paralimpijskiej na igrzyska letnie i zimowe. Do zadań Komitetu należy także propagowanie wartości sportu paralimpijskiego: odwagi, determinacji i równości.


Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...