STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Sensacyjna wiadomość – Natalia Partyka kończy karierę!
Aktualności

Sensacyjna wiadomość – Natalia Partyka kończy karierę!


Po 23 latach od międzynarodowego debiutu przy paraolimpijskich stołach tenisowych zawodniczka SKST PLUS Hodonín oraz KSI Start Szczecin postanowiła zakończyć swoją przygodę ze sportem. „Swoje już osiągnęłam, pora na życie pozasportowe” – tłumaczy Natalia Partyka.

2021.08.28 IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE TOKIO 2020 Tenis stołowy Nz. Natalia Partyka fot. Bartlomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Jedna z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych zawodniczek w historii polskiego sportu olimpijskiego i paraolimpizmu ogłosiła dziś decyzję o zakończeniu swojej kariery. Choć w tym roku odbędą  się Mistrzostwa Świata w paratenisie stołowym, reprezentantka Polski postanowiła nie zwlekać z tą decyzją do docelowej imprezy tego i ogłasza ją już teraz.

Długo biłam się z tą myślą. Ostatnie igrzyska dały mi wiele do myślenia. Ale wiem, że na stołach paratenisowych zdobyłam już wszystko, co było do zdobycia – mówi nam o swojej decyzji Natalia Partyka. Reprezentowałam też Polskę na igrzyskach olimpijskich. Swoje w sporcie osiągnęłam, pora na życie pozasportowe. Nareszcie będę miała czas dla bliskich, którego tak mi brakowało przez intensywną karierę sportową. Nadal będę prowadzić moją Fundację, pomagać innym zawodnikom, myślę o własnym biznesie choć oczywiście tenis stołowy zawsze będzie jedną z miłości mojego życia.

Natalia Partyka ma rzeczywiście imponującą listę sukcesów na swoim koncie. W 1999 roku jako zaledwie dziesięciolatka pierwszy raz uczestniczyła w mistrzostwach świata w paratenisie stołowym, a rok później zadebiutowała w Sydney na igrzyskach paraolimpijskich. Od tego czasu jej kariera nabrała szalonego wręcz tempa: sześciokrotnie zdobyła złoty medal paraolimpijski, dwukrotnie stawała na drugim i trzecim stopniu podium paraigrzysk. Wielokrotnie także zdobyła tytuł mistrzyni świata. Jej sukcesy nie ograniczają się do sportu zawodników z niepełnosprawnościami , z  sukcesami rywalizowała z pełnosprawnymi sportsmenkami, zdobywając medale nie tylko mistrzostw  Polski , ale także mistrzostw Europy. Poza tym jako jedyna osoba w historii ruchu olimpijskiego czterokrotnie uczestniczyła  w jednym roku  zarówno w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich!

2021.08.28 IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE TOKIO 2020 Tenis stołowy Nz. Natalia Partyka fot. Bartlomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpiski

To smutna decyzja, choć na tym etapie kariery zrozumiała – komentuje prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. – Natalia już jest legendą paraolimpijskiego sportu. Dziś dziękujemy Jej za wiele lat jej wspaniałej kariery i za wszystkie emocje, które nam zapewniła przez wiele lat. Dzięki jej ogromnej pracy i osiągnięciom polski sport paraolimpijski zyskał prawdziwą gwiazdę. Dla nas będzie nią zawsze. Zostaną z nami piękne wspomnienia sportowe. Natalia – DZIĘKUJEMY!

Ta dzisiejsza wiadomość, którą Natalia przekazała mi telefonicznie po prostu mną wstrząsnęła!  – mówi nam prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego  Dariusz Szumacher. Nie wiem , jak będzie wyglądał polski tenis stołowy bez Natalii, bo przecież jest ona w nim od zawsze! Ale każdy sportowiec ma kiedyś prawo do takiej decyzji!  Mam nadzieję, że Natalia jednak pozostanie z nami  już w innej roli, bo przecież jej doświadczenie, autorytet i pozycja w całym światowym tenisie stołowym są nie do przecenienia.

Natalia, dziękujemy za to co już zrobiłaś dla polskiego ping-ponga, ale wierzymy , że to jeszcze nie wszystko!

2021.09.03 IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE TOKIO 2020 Tenis stołowy Nz. Natalia Partyka i Karolina Pęk fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpiski