O Igrzyskach
XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie PyeongChang 2018 odbędą się w dniach 9-18 marca. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał gospodarza igrzysk 6 lipca 2011 roku. Pjongczang (bo taka jest polska wersja językowa nazwy) dwukrotnie przegrał walkę o organizację zimowych igrzysk olimpijskich: w 2010 roku z kanadyjskim Vancouver, a w 2014 roku z rosyjskim Soczi. W 2011 roku pokonał natomiast Monachium i Annecy. Igrzyska paraolimpijskie w Korei organizowane są po raz pierwszy po blisko 30 latach – w 1988 roku w Seulu odbyły się VIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie.
Podczas tegorocznych zimowych igrzysk paraolimpijskich do wygrania będzie 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biathlonie, parasnowboardzie, hokeju na sledżach i curlingu na wózkach. Wystartuje 567 zawodników, a imprezę obsługiwać będzie ponad 20 tysięcy wolontariuszy.
Do XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich zakwalifikowali się zawodnicy z blisko 50 krajów świata. Rosjanie dopuszczeni do startu wystąpią pod neutralną flagą, po tym jak 29 stycznia 2018 roku Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski wykluczył Rosję z udziału w igrzyskach w konsekwencji afery dopingowej podczas igrzysk w Soczi (5 grudnia 2017 r. Rosja została także wykluczona z XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang2018). Podczas ceremonii otwarcia zawodnicy Korei Południowej i Północnej przemaszerują pod jedną flagą.
Gdzie leży Pjongczang? Pewnie gdyby nie igrzyska mało kto by się tym interesował, a tak już niemal każde dziecko wie, że to powiat w Południowej Korei nazywany także AlpamiKorei (w górach Taebaek). W powiecie Pjongczang jest 7 gmin i 1 miasteczko (siedziba administracyjna).
Aktualności
Zobacz więcejParaolimpijczycy odliczają – 50 dni do Pjongczangu
Dokładnie za 50… ...
Maskotka
Bandabi
Oficjalna maskotka Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu przedstawia postać sympatycznego, czarnego misia ze znakiem półksiężyca na piersi (cecha tego gatunku). Jego najbliższym przyjacielem jest biały tygrys Soohorang, maskotka igrzysk olimpijskich.
Bandabi symbolizuje odwagę i silną wolę, najważniejsze dla niego są równość i harmonia. Jego silna postawa ma zachęcać paraolimpijczyków do przekraczania własnych granic.
Soohorang to biały tygrys uważany w Korei Południowej za króla gór lub opiekuna zwierząt. Często występuje w mitach i legendach. Pełen pasji i odwagi godny przyjaciel będzie nad wszystkim sprawował opiekę.