STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Płonie znicz paraolimpijski w Pjongczangu
Aktualności

Płonie znicz paraolimpijski w Pjongczangu

’- Zawsze się ogromnie wzruszam kiedy flaga paraolimpijska jest wciągana na maszt. To są ogromne emocje. Niesamowite chwile. Program zawsze się różni, bo zawsze są to różne kultry. Kiedy się wchodzi na stadion, to jest to euforia  radości. Człowiek chce się tym momentem najbardziej nacieszyć i nie mogę uwierzyć, że wszyscy biją nam brawo – tak opisuje swoje emocje podczas Ceremonii Otwarcia Anna Ogarzyńska, przewodniczka Macieja Krężela, dla której Korea to trzecie igrzyska w życiu.

 

foto: Bartłomiej Zborowski/PKPar

Znicz w Korei zapłonął po raz drugi. Nie obyło się bez fajerwerków i artystycznych pokazów.  Koreańczycy przenieśli nas w świat baśni, w której sympatyczny miś Bandabi, maskotka igrzysk,  wnosi kolor i radość do życia niewidomej dziewczynki. Oczywi ście wszystko za sprawą sportu.

foto: Bartłomiej Zborowski/PKPar

Z pewnością wszyscy zapamiętają też gigantyczne rozświetlone  instalacje przedstawiające sześć zimowych dyscyplin paraolimpijskich, czyli  narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, biathlon, parasnowboard, hokej na sledżach i curling na wózkach, które rozgrywane będą w Pjongczangu.

Zapamiętamy też słowa wygłoszone przez szefa Miedzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Andrew Parsons powiedział: „wszystko zaczyna się od marzenia i nic nie jest niemożliwe” – w ten sposób odniósł  się do sportowców, którzy mimo niepełnosprawności zaczęli uprawiać sport, rywalizować, wygrywać  i ta wygrana przywiodła ich aż na igrzyska.

foto: Bartłomiej Zborowski/PKPar

Ceremonia otwarcia za nami, jutro pierwsze starty. Rusza narciarstwo alpejskie i biathlon.  W zjeździe startują Igor Sikorski i Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską. W biathlonie wystartują Iweta Faron, Kamil Rosiek, Witold Skupień i Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim.

XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie potrwają do 18 marca.