Dokładnie za 50 dni zapłonie paraolimpijski znicz i rozpoczną się zmagania sportowców, o których trudno powiedzieć, że są niepełnosprawni.Ten dzień stał się okazją, by pokazać, że sport paraolimpijski ma się coraz lepiej. Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka zapewnił, że wspiera i będzie wspierał sport osób z niepełnosprawnościami. Zapowiedział także, że będzie kibicował paraolimpijczykom. To szalenie istotne dla polskiego ruchu paraolimpijskiego, a dobrych wiadomości jest więcej.

Warszawa 18.01.2018 Konferencja Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – 50 dni do Igrzysk – Paraolimpijczycy odliczają do Pjongczangu. Nz.
PAP/Bartłomiej Zborowski

Komitet rozpoczyna współpracę z Muzeum Sportu i Turystyki. Jej celem jest stworzenie miejsca w przestrzeni muzeum, które w sposób kompleksowy przybliżałoby historię polskiego ruchu paraolimpijskiego.

Nasze muzeum od ponad 65 lat stoi na straży dziedzictwa polskiego sportu. Cieszymy się z nawiązania współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, którego zawodnicy przekażą do naszych zbiorów medale zdobyte na Igrzyskach, wzbogacając naszą kolekcję pamiątek sportowych. W najbliższym czasie przy współpracy z PKPar-em planujemy powiększenie ekspozycji stałej Muzeum poświęconej sportowi osób niepełnosprawnych – mówi Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Warszawa 18.01.2018 Konferencja Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – 50 dni do Igrzysk – Paraolimpijczycy odliczają do Pjongczangu. Nz.
PAP/Bartłomiej Zborowski

Paraolimpijczykami, którzy zdecydowali się na przekazanie medali i pamiątek do muzeum są mistrzyni paraolimpijska w narciarstwie biegowym Katarzyna Rogowiec oraz mistrz paraolimpijski w szermierce na wózkach Dariusz Pender.

Warszawa 18.01.2018 Konferencja Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – 50 dni do Igrzysk – Paraolimpijczycy odliczają do Pjongczangu. Nz.
PAP/Bartłomiej Zborowski

Oddaję te cenne rzeczy do muzeum, bo jestem sportowcem (z krwi), a to znaczy, że czerpię radość z dawania siebie ludziom. Dawałam moim kibicom radość z mojej walki sportowej, ze zwycięstw, a teraz zwiedzający Muzeum Sportu będą mogli czerpać emocje z eksponatów przedstawiających moją historię, historię sportu paraolimpijskiego. W pewien sposób przedłużam życie mojej radości ze zwycięstw, z mojej historii – podkreśla K. Rogowiec.

 

Warszawa 18.01.2018 Konferencja Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – 50 dni do Igrzysk – Paraolimpijczycy odliczają do Pjongczangu. Nz.
PAP/Bartłomiej Zborowski

Na igrzyskach w Pjongczangu Polskę będzie reprezentowało około 10 zawodników (skład reprezentacji będzie potwierdzony w lutym) w czterech dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biathlonie i prawdopodobnie parasnowboardzie. W skład reprezentacji wejdą z pewnością alpejczycy: Igor Sikorski (klasa zawodników startujących na siedząco, aktualny wicemistrz świata w slalomie – Tarvisio 2017), Maciej Krężel (startuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską w grupie narciarzy niedowidzących) oraz narciarze biegowi startujący na stojąco: Iweta Faron, Witold Skupień (aktualny wicemistrz świata w sprincie stylem dowolnym – Finsterau 2017); Kamil Rosiek (startuje na siedząco) oraz Łukasz Kubica (przewodnik Wojciech Suchwałko) i Piotr Garbowski (przewodnik Jakub Twardowski) startujący w grupie biegaczy niewidomych i niedowidzących. Wciąż jest też nadzieja, że dzięki dzikiej karcie do igrzysk zakwalifikuje się parasnowboardzista Wojciech Taraba. Wszyscy będą reprezentowali nasz kraj w strojach sponsora kolekcji olimpijskiej PyeongChang2018.

fot. PKPar/Adrian Stykowski

Marka 4F została partnerem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich PyeongChang 2018. To dla nas znaczące wyróżnienie. Biało-czerwone barwy nie raz stanęły na najwyższym podium. Ich sukces stał się inspiracją do zaprojektowania kolekcji na PyeongChang 2018. – mówi Igor Klaja, prezes spółki OTCF S.A. Każda kolejna kolekcja jest jak bomba, którą uda się rozbroić lub nie. Modele ubrań w naszych kolekcjach zostały naszpikowane nowoczesną technologią, tak aby sportowcy zaopatrzeni byli w stroje najwyższej jakości. Dodajmy do tego estetykę projektu, który jest udaną, w naszym odczuciu, próbą stworzenia czegoś ponadczasowego – dodaje I. Klaja. 

PKN ORLEN S.A. to firma, która jest sponsorem strategicznym PKPar-u i dla której sport, zarówno olimpijski jak i paraolimpijski stanowi szczególną wartość. Z radością informujemy, że nasza współpraca będzie trwała nadal.

PKN ORLEN już od ponad 1,5 roku wspiera działania Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Uważamy bowiem, że polski ruch paraolimpijski i polscy paraolimpijczycy są powodem do dumy podobnie jak reprezentujący nasz kraj olimpijczycy – podkreśla Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN. Nasze zaangażowanie w promocję sportu osób niepełnosprawnych wyraża się na wielu polach. Z jednej strony w sposób bezpośredni wspieramy finansowo samych zawodników, z drugiej wspierając Polski Komitet Paraolimpijski oraz wydarzenia związane z ruchem paraolimpijskim, podkreślamy jak bardzo zależy nam na budowaniu świadomości w pozytywnym postrzeganiu osób niepełnosprawnych jako pełnowartościowych członków społeczeństwa.

fot. PKPar/Adrian Stykowski

 O wszystkim, co się będzie działo w Pjongczangu, o startach i – miejmy nadzieję – o sukcesach naszych zawodników, będzie informował Polski Komitet Paraolimpijski we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Porozumienie, które dziś podpisujemy, to krok w kierunku integracji środowiska osób z niepełnosprawnością ze szczególnym uznaniem tego, czym dla nich wszystkich może stać się sport: rehabilitacją, która może się przerodzić w sportową karierę.

 

Warszawa 18.01.2018 Konferencja Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – 50 dni do Igrzysk – Paraolimpijczycy odliczają do Pjongczangu. Nz.
PAP/Bartłomiej Zborowski

 

Integracja od ponad 20 lat zmienia polską rzeczywistość, działając na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Sport daje możliwość powrotu do niezależnego życia, dlatego od wielu lat nagłaśniamy i propagujemy każdą formę aktywności fizycznej. Nasza jeszcze bliższa współpraca ze środowiskiem paraolimpijskim to szansa na rozwój sportu, ale też na wzrost aktywności osób z niepełnosprawnościami w innych sferach życia.

 

Czytelnicy prowadzonego przez Integrację portalu www.niepelnosprawni.pl, który rocznie dociera już do ponad 3 mln osób, będą mogli śledzić występy Polaków w specjalnej zakładce poświęconej Igrzyskom Paraolimpijskim w Pjongczangu; tam dowiedzą się też więcej o zawodnikach i dyscyplinach. Zaś dzięki współpracy PKPar-u z Pocztą Polską S.A. każdy będzie mógł wysłać list lub pocztówkę, kupując znaczek promujący sport paraolimpijski.

Poczta Polska przygotowuje już po raz drugi znaczek pocztowy dedykowany paraolimpijczykom. Planujemy jego wprowadzenie do obiegu 2 marca br. Tematem poprzedniego znaczka z 2016 roku były sukcesy polskich paraolimpijczyków na letnich igrzyskach paraolimpijskich w Rio. Teraz swój znaczek będą mieli reprezentanci w dyscyplinach zimowych – mówi Ewa Anna Zych, dyrektor biura filatelistyki Poczta Polska S.A. Poczta Polska promuje ideę aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, prowadzimy  inicjatywę #pocztapolskabezbarier, mamy nadzieję przyczynić się także do promowania aktywności sportowej osób niepełnosprawnych. Polscy sportowcy niepełnosprawni od lat dają nam powody do dumy, życzymy im wielu medali i sukcesów, które przyniosą chlubę Polsce, a nam kibicom ogromną radość. 

fot. PKPar/Adrian Stykowski

Ruch paraolimpijski na świecie i w Polsce ciągle się rozwija i poszukuje nowych możliwości na istnienie w świadomości społecznej. Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga nie kryje zadowolenia z zaangażowania wszystkich partnerów i patronów medialnych Wszyscy partnerzy i patroni medialni są dla nas niezwykle ważni. Wszystkim bardzo dziękujemy. Udowadniają, że ruch paraolimpijski wzrasta w siłę. Jestem przekonany, że dzięki tej kooperacji przygotujemy także obchody 20-lecia istnienia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które przypada w tym roku.

fot. PKPar/Adrian Stykowski

Konferencję poprowadzili Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzecznik prasowy Polskiego Komitetu Paraoipmijskiego  i Michał Pol, press attache reprezentacji paraolimpijskiej Pjongczang2018.