STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Zmarł Henryk Pięta
Aktualności

Zmarł Henryk Pięta

W wieku 74 lat zmarł Henryk Pięta, założyciel i wieloletni Prezes klubu WSSiRN START w Katowicach oraz wieloletni członek zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Henryk Pięta był pływakiem i niezmordowanym działaczem na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wychował 16 paraolimpijczyków. Ostatnie pożegnanie przyjaciela sportu paraolimpijskiego odbędzie się 15 września o godz. 13.00 w Kościele św. Macieja Apostoła w Bełchowie.

W latach 1987-1993 Henryk Pięta pracował społecznie w Zrzeszeniu Sportowym Spółdzielczości Pracy START Katowice, jednocześnie brał udział w zajęciach treningowych sekcji pływackiej, których efektem były medale podczas Mistrzostw Polski w Pływaniu. W 1997 przekształcił Zrzeszenie w Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START Katowice.

W czasie swojej działalności w Stowarzyszeniu wychował 16 paraolimpijczyków, którzy zdobyli 18 medali w tym 3 złote. Wielokrotnie jego zawodnicy wracali z medalami Mistrzostw Świata, Europy czy Polski zarówno w dyscyplinach indywidualnych jak i drużynowych. W okresie swojej działalności zorganizował wielokrotnie Mistrzostwa Polski w pływaniu, podnoszeniu ciężarów, goalballu, tenisie stołowym, łucznictwie, koszykówce na wózkach oraz wiele imprez regionalnych i integracyjnych.

Był wieloletnim Członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz v-ce Prezesem PZSN Start Warszawa w latach 2013 – 2017. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i Brązową Odznaką „Za Zasługi dla Sportu”.

Cześć Jego Pamięci!

 

Fot. Adrian Stykowski / PZSN Start