W miniony wtorek Łukasz Szeliga ponownie został wybrany na Prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Ostatnie lata to czas ogromnych zmian nie tylko w postrzeganiu sportu paraolimpijskiego w naszym kraju, ale także w funkcjonowaniu i działaniu organizacji odpowiedzialnej za krzewienie i propagowanie idei paraolimpizmu w Polsce. Ideą nowo wybranego Prezesa jest, by ten kapitał pomnożyć bez względu na otaczające nas w tej chwili trudności.

 

W obliczu pandemii koronawirusa i w chwili całkowitego paraliżu w świecie sportu w Polskim Komitecie Paraolimpijskim odbyły się wybory na stanowisko Prezesa, któremu przyjdzie się zmierzyć z konsekwencjami tego, czego jesteśmy w tej chwili świadkami. Przesunięte o rok igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, przesunięte lub zupełnie odwołane zawody rangi krajowej, europejskiej lub światowej, zawieszone treningi – to rzeczywistość, której jeszcze kilka miesięcy temu z pewnością nikt sobie nie wyobrażał.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga podczas Gali Paraolimpijskiej. 10.05.2019. Fot. Bartłomiej Zborowski

 

Przyszła kadencja Prezesa Szeligi, a właściwie jej przebieg to ogromny znak zapytania, na ile zdobycze ostatnich lat wytrzymają próbę, jakiej w tej chwili poddany jest nie tylko sport, ale wszystkie dziedziny życia społecznego. Niemniej warto podkreślić, że działania ostatnich lat sprawiły, że Polski Komitet Paraolimpijski w ciągu ostatnich lat zmienił się nie do poznania.

 

Sponsorzy i Parnerzy PKPar-u podczas Gali 10 maja 2019 roku otrzymali pamiątkowe podziękowania. Fot. Bartłomiej Zborowski

 

– Początek w roku 2015 był bardzo trudny. Do tego czasu Polski Komitet Paraolimpijski zajmował się głównie organizacją wyjazdów na letnie i zimowe igrzyska paraolimpijskie. Widząc bardzo wysoką – dziesiątą pozycję Polski w międzynarodowej klasyfikacji medalowej wszechczasów, pomyślałem, że sukcesy polskich paraolimpijczyków powinny być o wiele lepiej pokazane Polakom, bo sukcesem trzeba się dzielić. Dodatkowo, idea paraolimpijska wyrosła z rehabilitacji, a twórcą był urodzony w Toszku koło Gliwic Sir Ludwig Guttmann, jego działania doprowadziły do I Igrzysk Paraolimpijskich w Rzymie w roku 1960. Takie dziedzictwo jest na pewno inspirujące i motywujące -przyznaje Prezes Szeliga.

Maciej Lepiato (Start Gorzów Wlkp). w trakcie konkursu skoku wzwyż podczas mistrzostw Europy w Berlinie (2018). Fot. Bartłomiej Zborowski

 

– Wiedziałem, że w Polskim Komitecie Paraolimpijskim musi pojawić się ruch, życie i aktywności, które spowodują, że w trakcie igrzysk paraolimpijskich będziemy bardziej widoczni, ale pomiędzy nimi też nie możemy znikać ze sportowej sceny. Dlatego z roku na rok przybywa realizowanych projektów sekcji sportowych, sportowych weekendów i warsztatów, a także obozów aktywizujących realizowanych na terenie całego kraju, aktywności medialnych, wydawnictw, wystąpień, patronatów, gali, stajemy się coraz większą sportową rodziną paraolimpijską.  Wszystkie duże zmiany zaczynają się od pozornie małych rzeczy – na początek zmieniliśmy logotyp PKPar-u; potrzebny był nowy, adekwatny do czasów i tego co będziemy robić tzn. stawać się zauważalni w przestrzeni społecznej, medialnej, sportowej i coraz bardziej dostępni w praktyce.

Natalia Partyka (Start Szczecin) odebrała podczas Gali Paraolimpijskiej 10 maja 2019 roku stautetkę Sir Ludwika Guttmanna za triumf w Plebiscycie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START w 2018 roku. Fot. Bartłomiej Zborowski

Faktycznie lata 2015-2020 były dla Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego szczególnie dobre. Nałożyło się na to kilka czynników od wzrostu środków przekazywanych na realizację projektów ze strony przede wszystkim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki, poprzez pozyskanie środków sponsorskich, nawiązanie współpracy z licznymi partnerami na tworzeniu zespołu pracowników Komitetu skończywszy. Nie bez znaczenia jest nawiązanie stałej współpracy z mediami. Fakt, iż po raz pierwszy w historii igrzyska paraolimpijskie w Rio de Janeiro były transmitowane na kanale TVP Sport to milowy krok w przebijaniu się sportu paraolimpijskiego do świadomości społecznej.

Dziennikarz sportowy Michał Pol wspiera działania Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i promuje w mediach polskich paraolimpijczyków. Na zdjęciu wraz z Pauliną Malinowską-Kowalczyk, rzeczniczką prasową PKPar-u podczas Gali Finałowej 1. Plebiscytu PKPar-u (2019). Fot. Adrian Stykowski

Nie do przecenienia jest także to, że najważniejsze osoby w państwie, w tym Prezydent Andrzej Duda i Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka (obecnie Prezydent WADA) niejednokrotnie dawali wyraz swojego szacunku i podziwu dla sportowców z niepełnosprawnościami. Istotna jest także postawa samych zawodników, paraolimpijczyków, którzy stają się ambasadorami znanych marek, mówcami motywacyjnymi czy tymi osobami, które nawiązują kontakt z dziećmi i młodzieżą podczas tzw. „WF-ów z paraolimpijczykiem”.

Michał Kotkowski stawał trzykrotnie na podium w paralekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie (2018). A reprezentacja Polski z dorobkiem 61 medali wygrała klasyfikację medalową. Fot. Bartłomiej Zborowski

Nazwiska paraolimpijczyków stają się coraz bardziej znane, a ich dorobek medalowy budzi powszechny podziw, a dzięki nieustannie rosnącemu zainteresowaniu mediów coraz więcej osób słyszy o ich porażkach i sukcesach. Działania takie jak organizacja przez PKPar Plebiscytu na sportowca roku, który ma mieć charakter cykliczny, to oczywista próba wpisania ruchu paraolimpijskiego w stałą świadomość społeczną.

 

– Okazało się, że dokonania naszych paraolimpijczyków są na tyle warte przybliżania, że wiele przykładów ze sportu paraolimpijskiego inspiruje innych do działania. Rozmowy, które prowadzę z partnerami, sponsorami, mediami zaczynają przynosić rezultaty. Pojawiły się pierwsze umowy, porozumienia w kraju. PKPar w Europie i na świecie został zauważony. W 2017 roku zorganizowaliśmy Zjazd Generalny Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego, od tego roku mamy w Zarządzie EPC naszego reprezentanta. Po raz pierwszy zrealizowaliśmy też projekt ParaSki4Europe – współfinansowany ze środków UE, planujemy kolejne. Dobrych wzorców godnych do naśladowania jest wiele, ale sam potencjał nie wystarczy. Do wszystkiego potrzebni są ludzie, bez moich koleżanek i kolegów, z którymi na co dzień współpracuję nie byłbym w stanie realizować tych wszystkich przedsięwzięć. Bardzo serdecznie Wam dziękuję, jesteście fantastyczni, a z waszymi uśmiechami na twarzach, osiąganie kolejnych celów jest możliwe! – podkreśla Prezes Szeliga. Współpraca z ludźmi, na których mogę liczyć to wielka sprawa. Spotykam takich ludzi w każdym z wymiarów mojej komitetowej aktywności, od zawodników, trenerów, prezesów klubów począwszy, przez wolontariuszy, lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów, fizjoterapeutów, fizjologów, psychologów i dietetyków, na urzędnikach, księgowych, administratorach projektów, informatykach, grafikach, menadżerach, prawnikach, dziennikarzach, politykach i kibicach sportowych skończywszy. Dzięki Wam razem tworzymy sport paraolimpijski w Polsce i tworzymy unikalną płaszczyznę integracyjną.

Lucyna Kornobys (Start Wrocław) gratuluje zwycięstwa Jackowi Czechowi (UKS G-8 Bielany) w Plebiscycie Pkparu w 2019 roku. Fot. Adrian Stykowski

Lata 2020-2024 to z pewnością będzie inny czas niż ostatnie czterolecie. Z jednej strony Polski Komitet Paraolimpijski i cały ruch sportu osób z niepełnosprawnościami w obliczu pandemii będzie musiał zmierzyć się z jej konsekwencjami, z drugiej starać się utrzymać na fali rosnącej popularności i szacunku. Prezes Łukasz Szeliga marzy także o tym, by realizować te cele, które na każdy moment wydają się kluczowe w rozwoju sportu paraolimpijskiego w Polsce.

 

– Z autopsji mam 100% przekonanie, iż nie ma bardziej skutecznej formy rehabilitacji od tej realizowanej poprzez sport. Dlatego bardzo chciałbym, żeby w końcu na lekcjach wychowania fizycznego mogły ćwiczyć niemal wszystkie dzieci z niepełnosprawnościami. Brakuje w Polsce kadr instruktorskich i trenerskich z kompetencjami pozwalającymi profesjonalnie prowadzić zajęcia sportowe z osobami z niepełnosprawnościami (również tych zajęć z WF). Wyczynowy sport paraolimpijski i medale z igrzysk paraolimpijskich to najlepsza i najbardziej profesjonalna wizytówka tej przestrzeni. Jednak dotarcie ze sportem do blisko 200 tysięcy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami poniżej 18 roku życia w różnych szkołach w Polsce to mój najważniejszy cel. To gigantyczne wyzwanie, z którym chcemy się zmierzyć. Przygotowujemy system certyfikacji ww. usprawnień szkoleniowych w odniesieniu do Polskiej i Europejskiej Sektorowej Ramy Kwalifikacji. Zakładamy w kolejnym etapie pilotażowe wdrażanie projektu #WFdlaWszystkich – dodaje Prezes Szeliga.

 

O tym na ile poszerza się działalność Komitetu świadczą fakty, czyli poniższe podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

 

Działania Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w latach 2015-2020

 

2015 rok

  • Podpisanie umowy sponsorskiej z OTCF (4F) – stroje reprezentacyjne na IP RIO 2016.
  • Nowe logo PKPar.
  • Stworzenie księgi znaków i grafiki „key visual” – dedykowana szata graficzna na firmowe materiały biurowe.
  • Nowy layout strony PKPar: www.paralympic.org.pl
  • Założenie Fundacji Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
  • Realizacja projektu „Olimpijczyk” – przygotowania zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
  • Podpisanie porozumienia o współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim.
  • Obsługa wypłaty stypendiów sportowych.

 

2016 rok

 

  • Podpisanie umowy z PKN ORLEN jako sponsorem strategicznym PKPar-u na lata 2016 -2017.
  • Organizacja ceremonii wręczenia nominacji paraolimpijskich, wyjazdu na XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie RIO 2016 oraz konferencji powitalnej na lotnisku im. F. Chopina (Polska reprezentacja zdobyła łącznie 39 medali – 9 złotych, 18 srebrnych, 12 brązowych i zajęła 10 miejsce w klasyfikacji medalowej), Michał Pol zostaje attaché prasowym reprezentacji paraolimpijskiej i zaczyna pełnić rolę ambasadora sportu paraolimpijskiego.
  • Realizacja projektu „Olimpijczyk” – przygotowania zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
  • Nawiązanie współpracy z Pocztą Polską, która po zakończeniu igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro wydała znaczek dedykowany Paraolimpijczykom.
  • Spotkanie premier Beaty Szydło z paraolimpijczykami.

 

2017 rok

  • Wydawnictwo pt. „Dyscypliny paraolimpijskie.”
  • Wydawnictwo pt. „XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016.”
  •  Realizacja projektu „Organizacja zajęć sekcji pływackiej dla osób z niepełnosprawnościami” – etap I.  – sekcje pływackie
  • Realizacja projektu „Nadzieje paraolimpijskie” – etap I. – warsztaty i weekendy sportowo-aktywizujące
  • Realizacja projektu „Nadzieje sportu akademickiego” – warsztaty sportowo-aktywizujące.
  • Realizacja projektu międzynarodowych warsztatów sportów zimowych „Snow connects people”.
  • Organizacja XII Walnego Zjazdu sprawozdawczo-wyborczego Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (European Paralympic Committee) w Katowicach.
  • TOYOTA zostaje nowym partnerem PKPar (umowa na lata 2017 – 2024).
  • Organizacja strefy paraolimpijskiej na „Memoriale Kamili Skolimowskiej”.
  • Organizacja strefy paraolimpijskiej podczas „Narodowego Dnia Sportu”.
  • Organizacja „WF z Paraolimpijczykiem”: „Lekcja WF-u z Mistrzem” w ramach Tygodnia Integracji w Szkole Podstawowej nr 321 na warszawskim Bemowie.
  • Zaangażowanie w licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – PKPar przekazał na licytację znicz paraolimpijski z Rio de Janeiro.
  • Patronat PKPar-u nad koncertem Fundacji Piersi.

2018 rok

  • Realizacja projektu “Sport jest dla Ciebie” – warsztaty sportowo–aktywizujące.
  • Realizacja projektu “Włącz się do ruchu” – sekcje sportowe.
  • „Organizacja zajęć sekcji pływackiej dla osób z niepełnosprawnościami” – etap II – sekcje pływackie.
  • Realizacja projektu „Nadzieje paraolimpijskie” – etap II – warsztaty i weekendy sportowo-aktywizujące.
  • Konferencja prasowa w Muzeum Sportu w siedzibie PKOl- u „Paraolimpijczycy odliczają – 50 dni do Pjongczangu!”, podpisanie porozumienia o współpracy z Polskim Komitetem Sportów Nieolimpijskich i Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji, prezentacja znaczka wydanego przez Pocztę Polską dedykowanego igrzyskom paraolimpijskim w Pjongczangu.
  • Organizacja ceremonii nominacji paraolimpijskich (w Pałacu Belweder, nominacje zostały wręczone przez Parę Prezydencką, Prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą), wyjazdu na XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu w Korei Południowej (brązowy medal Igora Sikorskiego, to pierwszy medal w narciarstwie alpejskim niepełnosprawnych od 1988 roku i pierwszy medal zdobyty przez Polaka na monoski), organizacja konferencji prasowej na lotnisku na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie po zakończeniu igrzysk w dniu przylotu reprezentacji.
  • Wydawnictwo „XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie PYEONGCHANG 2018.”
  • Organizacja strefy paraolimpijskiej podczas 20. Pikniku Olimpijskiego.
  • W każdym kwartale organizacja spotkań w ramach akcji „WF z Paraolimpijczykiem”:
  • Wydawnictwo pt. „Dyscypliny paraolimpijskie”.
  • Do grona partnerów PKPar dołączają: Totalizator Sportowy Sp. z o.o; Allianz Polska S.A; PLL LOT, Grupa LUX MED, CITI/CITI HANDLOWY, Poczta Polska S.A., Polski Komitet Olimpijski, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich.
  • Paraolimpijski sukces medialny – post o pierwszym miejscu w klasyfikacji medalowej polskich paralekkoatletów podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie dotarł do blisko 3 800 000 użytkowników (zasięg tylko organiczny).
  • Spotkanie na PGE Narodowym z Ministrem Sportu i Turystyki Witoldem Bańką, a następnie z Parą Prezydencką w Pałacu Prezydenckim, w związku z sukcesami osiągniętymi podczas Paralekkoatletycznych ME w Berlinie.
  • Organizacja konferencji prasowej i przejazdu przez Polskę uczestników przedsięwzięcia „Blind Race from Kazakhstan” – Polska była jednym z 6 państw, które znalazły się na trasie niezwykłego rajdu Astana – Paryż o długości 5000 km, trasa pokonywana była przez kolarzy, wśród których były osoby niewidome i słabowidzące.
  • Debiut sztafety PKPar-u w POLAND BUSINESS RUN i zajęcie 9 miejsca na ponad 600 drużyn (PKPar objął to wydarzenie patronatem).
  • Spotkania motywacyjne Paraolimpijczyków z pracownikami partnerów i sponsorów PKPar-u.
  • Udział Prezesa Łukasza Szeligi i rzeczniczki Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk w „Wielkim teście o Europie” (program „na żywo” emitowany na antenie TVP1). Przedstawiciele PKPar-u doszli do finału testu.
  • Ponad 20 udzielonych patronatów.

2019 rok

  • Realizacja projektów: „Bądź AKTYWNY!” – sekcje sportowe; „Sport dla Wszystkich!” – warsztaty sportowo-aktywizujące;
  • Do grona partnerów PKPar dołączają: IMM oraz Consido.
  • Polski Komitet Paraolimpijski został zdobywcą Nagrody Biznesu Sportowego DEMES za rok 2018 w kategorii organizacja sportowa.
  • Wydawnictwo pt. „Sport paraolimpijski – nieograniczone możliwości”.
  • Obsługa wypłaty stypendiów sportowych w kolarstwie i piłce nożnej.
  • Spotkania motywacyjne Paraolimpijczyków z pracownikami partnerów i sponsorów PKPar-u.
  • Organizacja Gali XXI-lecia PKPar i dwudziestolecia istnienia PKPar-u w strukturach międzynarodowych (obecność na gali Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy oraz Ministra Sportu Witolda Bańki, podczas Gali zostały wręczone nagrody 20-lecia PKPar w 18 kategoriach, sportowcom i działaczom zostały wręczone odznaczenia prezydenckie oraz ministerialne, na antenie TVP Sport pojawiła się relacja z Gali.
  • Gala była poprzedzona konferencją naukową organizowaną przez AWF Katowice we współpracy z PKPar, „Osoby z niepełnosprawnością w sporcie – teoria i praktyka”.
  • Organizacja strefy paraolimpijskiej podczas 21. Pikniku Olimpijskiego.
  • 2 miejsce sztafety PKPar w Poland Business Run na 750 startujących ekip.
  • Organizacja strefy paraolimpijskiej podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej.
  • Organizacja strefy paraolimpijskiej podczas Narodowego Dnia Sportu.
  • Uczestnictwo Przedstawicieli PKPar w gali z okazji 30-lecia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC), z okazji której prezentowane były spoty dotyczące jubileuszu – z Polski nagranie z gratulacjami przekazali Prezydent Andrzej Duda, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Natalia Partyka oraz Katarzyna Rogowiec.
  • W każdym kwartale organizacja spotkań w ramach akcji „WF z Paraolimpijczykiem”:
  • Organizacja 1.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca 2019 roku (obecność na gali Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa WADA Witolda Bańki,  Minister Sportu Danuty Dmowskiej – Andrzejuk, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg oraz Prezesa PFRON Krzysztofa Michałkiewicza, podczas Gali wręczone zostały odznaczenia państwowe i ministerialne, zwycięzcy poszczególnych kategorii  Plebiscytu otrzymali specjalnie zaprojektowane przez Andrzeja Renesa statuetki z brązu, które noszą imię Sir Ludwiga Guttmanna – PKPar pozyskał w tym celu zgodę rodziny Sir Guttmanna; statuetki będą przyznawane corocznie, relacja z Gali ukazała się na antenie TVP Sport,  TVP1 (program „Pełnosprawni) i była transmitowana na kanale YT PKPar-u.
  • Blisko 20 udzielonych patronatów.

2020 rok

  • Organizacja międzynarodowych zawodów promujących zimowe sporty paraolimpijskie „EUROPEAN WINTER PARA SPORT EVENT, POLAND 2020” (ParaSki4Europe), projekt został sfinansowany ze środków unijnych w ramach programu ERASMUS+ Sport, do Polski przyjechało blisko 150 sportowców z 15 europejskich krajów.
  • Realizacja projektu sekcji sportowych „Bądź AKTYWNY! 2020 r.”.
  • Wydawnictwo „Tokio2020” – w trakcie realizacji.
  • W pierwszym kwartale zorganizowano 3 spotkania w ramach akcji „WF z Paraolimpijczykiem”.
  • W związku z pandemią koronawirusa PKPar zorganizował internetową zbiórkę pieniędzy #ParaolimpijczycyPomagaja na posiłki dla potrzebujących, przygotowywane przez restaurację DIFFERENT – restaurację w ciemności, w której pracują osoby z niepełnosprawnościami (restauracja jest obsługiwana przez niewidomych kelnerów).
  • Obsługa wypłaty stypendiów sportowych w kolarstwie i LA.

 

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom!

inf.wł.