Aktualności

Zapłonął znicz igrzysk paraolimpijskich w Pekinie!

W Chinach rozpoczęły się XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Polskiej reprezentacji przewodził chorąży naszej kadry, doświadczony paranarciarz alpejski Andrzej Szczęsny. O pokój na całym świecie zaapelował prezydent IPC, Andrew Parsons.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Stadion Olimpijski w Pekinie, czyli słynne „ptasie gniazdo”, już po raz drugi gościł ceremonię otwarcia paraigrzysk – wcześniej stolica państwa środka była gospodarzem letnich igrzysk paraolimpijskich w 2008 roku. Zawody oficjalnie otworzył przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping.

Otwarcie imprezy ma miejsce w nietypowych okolicznościach – zaledwie pół roku po zamknięciu opóźnionych letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio, oraz w trakcie inwazji wojsk Rosji i Białorusi na teren Ukrainy. W związku z tym ostatnim wydarzeniem Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski podjął decyzję o wykluczeniu sportowców z państw agresorów. W zawodach wystartuje za to reprezentacja Ukrainy – 20 sportowców i 9 przewodników.  O pokój w miejscach objętych konfliktami apelował w emocjonalnym przemówieniu Andrew Parsons, prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.  

Dzisiaj muszę, ale też chcę zacząć od orędzia pokoju. XXI wiek to czas dialogu i dyplomacji, a nie nienawiści. Nie dla wojny! – powiedział Andrew Parsons, prezydent IPC. – Tutaj w Pekinie sportowcy muszą rywalizować ze sobą, a nie przeciwko sobie – jestem pewien, że będą tu reprezentować wartości wolnego i równego świata. Dziś ruch paraolimpijski wzywa cały świat do tego, by się zjednoczyć i promować pokój i zrozumienie.”

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Polską reprezentację na płytę Stadionu Olimpijskiego wyprowadził chorąży naszej kadry, Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała) . Dla tego doświadczonego zawodnika są to już czwarte igrzyska paraolimpijskie – zobaczymy go w paranarciarstwie alpejskim w konkurencjach technicznych. Jak podkreśla, tym co najbardziej motywuje go do dalszych startów, jest niesłabnąca pasja sportowa.

Ja kocham narciarstwo. To połowa mojego życia – mówi chorąży reprezentacji Polski. – Pomimo, że mam swoje lata i kilka poważnych kontuzji za sobą, to postanowiłem wykorzystać tę jeszcze jedną szansę. Bardzo się cieszę, że tu jestem, mam nadzieję, że wszystko będzie ok, bo w czasach „Covidu” różnie może być, dziś jest trening, a jutro możemy być odizolowani. Staram się o tym nie myśleć, skupiam się na treningach, siłowni, fizjoterapii. Co ma być, to będzie. Trzeba być dobrej myśli.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Polacy do Pekinu wysłali 11 sportowców i 4 przewodników. Krzysztof Plewa, który pierwotnie pozostał w Polsce ze względu na dodatni wynik testu na Covid-19, zakończył już izolację i jeśli wszystko pójdzie dobrze, w poniedziałek dołączy do reszty zawodników w wiosce paraolimpijskiej.

Już jutro rozpoczyna się rywalizacja sportowa – polskich reprezentantów będziemy mogli zobaczyć w biathlonowym biegu na 6 km. O medale powalczą m.in. Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa) oraz Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie). Transmisja od 02:55 na antenie Polsatu Sport Extra i od 6:00 na antenie Polsatu Sport.

W paraigrzyskach uczestniczy 564 zawodników, w tym 138 kobiet – najwięcej w historii. 46 NPC 6 dyscplin, 78 konkurencji. W rywalizacji sportowej biorą udział reprezentanci 46 krajów, którzy będą rywalizować w 6 dyscyplinach o 78 kompletów medali. Najstarszym debiutantem jest 66-letni reprezentant USA, który będzie startował w paracurlingu. Najmłodszym zawodnikiem jest 15-letni zawodnik z Austrii, który będzie rywalizował w paranarciarstwie alpejskim.

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbywają się między 4. a 13. marca. Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oficjalnym nadawcą igrzysk paraolimpijskich na terenie Polski jest Telewizja Polsat. Zapraszamy również do śledzenia profilu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz LinkedIn.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI PARAOLIMPIJSKIEJ NA XIII ZIMOWE IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2022:

Narciarstwo biegowe i parabiathlon:

 • Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa)
 • Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (PK Podkarpacie Przemyśl)
 • Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl)
 • Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski)
 • Monika Kukla (AZS AWF Kraków)
 • Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski).
 • Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków)
 • Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa)

Paranarciarstwo alpejskie:

 • Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała)
 • Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała)

Parasnowboard:

 • Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków)

#Pekin2022

#KibicujemyParaolimpijczykom