STRONA GŁÓWNA > Aktualności > XVIII edycja Pucharu Świata „SZABLA KILIŃSKIEGO”  – do Polski przyjedzie 250 zawodników z całego świata!
Aktualności

XVIII edycja Pucharu Świata „SZABLA KILIŃSKIEGO”  – do Polski przyjedzie 250 zawodników z całego świata!

W dniach 5-8 lipca w Warszawie odbędzie się XVIII edycja zawodów Pucharu Świata „SZABLA KILIŃSKIEGO”. W turnieju wystartuje ponad 250 zawodników z 31 państw. Puchar Świata jest ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającym się już w październiku okresem kwalifikacji do Igrzysk w Tokio oraz przed wrześniowymi Mistrzostwami Europy we Włoszech.

 

 Wszystkie pojedynki rozegrane zostaną w warszawskim hotelu Airport Okęcie przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24. Swój akces w turnieju zadeklarowali najlepsi szermierze na wózkach z całego świata. Do Polski przyjadą tak silne ekipy jak: Chińczycy, Rosjanie, Francuzi, Włosi, Ukraińcy. Nie zabraknie też egzotycznych drużyn z Kolumbii, Indonezji, Indii, Korei.

 

Szczególnie ciekawie zapowiada się Gala  Finałowa, która odbędzie się 7 lipca o godz. 18:00, w czasie której rozegrany  zostanie pojedynek integracyjny w szpadzie pomiędzy wielokrotnym medalistą igrzysk paraolimpijskich Dariuszem Penderem, a Robertem  Andrzejukiem, srebrnym medalistą igrzysk olimpijskich w Pekinie. Finałową Galę, podczas której poznamy także zwycięzców  tegorocznej Szabli Kilińskiego,  uświetni występ chórzystów z Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

Finały codziennie od czwartku do soboty (g.18.00), finał konkurencji drużynowych (floret mężczyzn, szpada kobiet)  w niedzielę 8 lipca o g. 16.00. Startuje mocna drużyna polskich florecistów (Pender, Nalewajek, Ziomek, Gaworski lub Wyganowski), którzy obecnie zajmują  I miejsce w rankingu światowym;

 

 XVIII edycja Pucharu Świata „SZABLA KILIŃSKIEGO”  organizowana jest w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i została objęta patronatem honorowym przez Muzeum Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Paraolimpijski.

 

Robert Andrzejuk – polski szpadzista, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w turnieju drużynowym. Brązowy medalista mistrzostw świata (1997), złoty medalista mistrzostw Europy w drużynie (2005). Jest żołnierzem 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie. Trener kadry polskich szpadzistów pełnosprawnych. Mąż byłej mistrzyni świata w szpadzie Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. Na co dzień pracuje w stołecznym klubie UKS Żoliborz, gdzie szkoli m. in. szpadzistkę Ewę Nelip, podwójną medalistkę ubiegłorocznych mistrzostw świata.

Dariusz Pender – polski szpadzista i florecista. Wystąpił na letnich igrzyskach paraolimpijskich w 2000, 2004, 2008, 2012 i 2016, wywalczył łącznie dziewięć medali, w tym dwa złote indywidualnie. zdobył także m. in. dwanaście medali mistrzostw świata (w tym cztery złote) i jedenaście medali mistrzostw Europy. Trenuje w klubie sportowym IKS AWF Warszawa. 20 lat temu wystartował po raz pierwszy w Pucharze Świata (maj, Piza). Od 20 lat nieprzerwanie fechtuje zdobywając dla Polski medale na najważniejszych imprezach sportowych.