STRONA GŁÓWNA > Aktualności > „TOP 10” 2018 – czyli paraolimpijski sport w pigułce!
Aktualności

„TOP 10” 2018 – czyli paraolimpijski sport w pigułce!

Na pierwszym miejscu znalazł się Igor Sikorski – zdobywca brązowego medalu w narciarstwie alpejskim  w Pjongczangu. Ale rok 2018, to nie tylko  igrzyska – dorobek sukcesów jest imponujący.

 

Ranking obejmujący pierwszą dziesiątkę najważniejszych wydarzeń minionego roku pokazuje, w jakim miejscu jest obecnie sport paraolimpijski. Rozrasta się, staje się coraz bardziej widoczny i znany, a polscy sportowcy liczą się w świecie.  Przed Wami zatem pierwsza dziesiątka (oczywiście naszym zdaniem):

1️⃣ – brązowy medalIgora Sikorskiego na XII Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczangu – nic dziwnego, to pierwszy medal paraalpejczyka po 30 latach i pierwszy medal podczas zimowych igrzysk od czasu Vancouver, z Soczi polscy sportowcy wrócili bez medalu.

2️⃣– wygrana reprezentacji Polski w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w Berlinie 61 medali, w tym 26 złotych, rekordy świata w wykonaniu Karoliny Kucharczyk, Barbary Bieganowskiej, Lucyny Kornobys, Renaty Śliwińskiej i Bartosz Tyszkowskiego – tytuł naszego artkułu na ten temat „Polski tajfun nad Berlinem” zrobił prawdziwą furorę!

3️⃣ – Natalia Partyka zdobyła kolejny tytuł mistrzyni świata w tenisie stołowym i tytuł Sportowiec 2018 w Plebiscycie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” –  zliczyć jej tryumfy – braknie palców u rąk, wszak wiadomo, Królowa  jest tylko jedna, niemniej warto podkreślić, że to jedna z najbardziej znanych tenisistek stołowych na świecie, jest bowiem w gronie tych, którzy po pierwsze walczą ze sprawnymi zawodnikami, a po drugie reprezentują swój kraj zarówno na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich!


4️⃣ -najlepszy występ wioślarzy na MŚ w historii – Jolanta Majka – Pawlak i Michal Gadowski zostali wicemistrzami świata, dodatkowo Pawlak zdobyła jeszcze brąz, to doskonały prognostyk na 2019 rok o Tokio nie wspominając! 


5️⃣– Witold Skupień, paraolimpijczyk z Pjongczangu zdobył w grudniu złoto podczas zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym w Vuokatti – to pierwsza polska wygrana od czasów Katarzyny Rogowiec. Skupień jest aktualnie liderem rankingu, najlepsze miejsce w Korei było 5 – obiecał sobie, że się poprawi i właśnie to robi!


6️⃣ – II miejsce w klasyfikacji medalowej na Mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Berck Sur Mer we Francji, a przez cały rok nazwisko Małgorzaty Hałas-Koralewskiej  nie schodziło z ust ciężarowców! Efekt? Jej 1 miejsce w światowych rankingach federacji WPC na najlepszą zawodniczką tej federacji w historii bez podziału na kategorie wagowe!


7️⃣ – 6 miejsce reprezentacji koszykarzy na wówzkach w Mistrzostwach Świata w Hamburgu – a to oznacza, że rosną nam apetyty i  jest szansa na walkę o Tokio 2020!


8️⃣ – dwie imprezy rangi mistrzostw Europy w Polsce: w Łomiankach w tańcu na wózkach  i w Katowicach w Goalballu – sukces organizacyjny, sportowy i medialny – zagraniczni goście nie mogli się nachwalić!


9️⃣ – występ reprezentacji polskich ampfutbolistów na Mistrzostwach Świata w Meksyku – 7 miejsce w świecie i świetny przekaz medialny – też im kibicowaliśmy!


? – nasz paraolimpijski sukces medialny – post o pierwszym miejscu paralekkoatletów w Berlinie dotarł do ponad 3 700 000 użytkowników, a skumulowana grupa dotarcia informacji o igrzyskach w Pjongczangu wyniosła 77 milionów odbiorców! Paraolipmijczycy są medialni i ludzie chcą słyszeć o ich sukcesach!

Dodatkowo zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom! Nasz hasztag staje się coraz bardziej popularny!

Co przyniesie rok 2019? O wszystkim będziemy „uprzejmie donosić”.

 

autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk

foto: Bartłomiej Zborowski, Adrian Stykowski / Polski Komitet Paraolimpijski