STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Szable w dłoń! Warszawa już po raz 21 gospodarzem PŚ w paraszermierce
Aktualności

Szable w dłoń! Warszawa już po raz 21 gospodarzem PŚ w paraszermierce

Od 4 do 7 lipca warszawski hotel Airport Okęcie będzie gościł zawody pucharu świata w paraszermierce. O „Szablę Kilińskiego” pojedynkować się będzie 180 zawodników z 25 krajów. Nie zabraknie biało-czerwonych – wśród faworytów do zwycięstwa są m.in. Marta Fidrych, Adrian Castro i Kinga Dróżdż.

fot. materiały organizatora

Dla naszych zawodników będzie to druga impreza tej rangi w tym sezonie. Poprzednie zawody PŚ w Tajlandii Polacy mogą zaliczyć do bardzo udanych – na podium stawało aż sześciu naszych zawodników. W gronie faworytów z pewnością i tym razem jest Adrian Castro (IKS AWF Warszawa), srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich w Tokio w szabli kat. B. Dla naszego zawodnika start w Polsce to dobra okazja do potwierdzenia swojego miejsca w światowej czołówce.

 W tym sezonie głównie stawiamy na mistrzostwa Europy. – mówi Adrian Castro. – Puchar Świata jest krokiem do tego, by sięgnąć tam po złoto – pokazanie, że się jest lepszym daje psychologiczną przewagę. Więc moim celem jest – jeśli można tak brutalnie powiedzieć – by nie dać przeciwnikom złudzeń (śmiech). Presja, jaką to wywiera na przeciwniku powoduje, że trudniej się mu walczy i łatwiej gubi punkty.

Razem z Adrianem Castro w swojej koronnej broni – szabli – już pierwszego dnia wystąpi również Kinga Dróżdż.

Szabla jest specyficzną bronią – szybka, dynamiczna, trzeba mieć plan od początku na każdą walkę – mówi wicemistrzyni świata z Cheongju 2019. – Moje główne rywalki ( Gruzinka i Węgierki) są przede wszystkim bardzo szybkie i to jest ich główny ich atut. Ale ja mam swoich kibiców i gram na własnym podwórku – na pewno to mnie poniesie.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

„Szabla Kilińskiego” to wydarzenie z tradycjami. Od 2001 roku impreza na stałe zagościła w kalendarzu światowej paraszermierki i w każdej edycji przyciąga gwiazdy tej dyscypliny sportu. Tym razem impreza odbywa się tuż przed rozpoczęciem cyklu kwalifikacji do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. Jest to też ważny test w kontekście tegorocznej imprezy docelowej – odbywających się w Polsce na przełomie listopada i grudnia mistrzostw Europy.

Ideą, która nam przyświecała, gdy po raz pierwszy organizowaliśmy Puchar Świata „Szabla Kilińskiego” było pokazanie sportu  osób z niepełnosprawnościami w taki sposób, aby pełne emocji pojedynki oraz prezentowany przez zawodników poziom i kunszt szermierczych działań budziły wśród widzów szacunek, podziw i najwyższe uznanie. Chcieliśmy zmieniać istniejące wówczas stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnościami. Stąd też zawody organizowaliśmy w prestiżowych i licznie odwiedzanych miejscach: m. in. na rynku Starego Miasta, pod pomnikiem Jana Kilińskiego, w ekskluzywnych warszawskich hotelach (Marriott, Radisson Blu, Victoria etc.) – mówi dr Tadeusz Nowicki, założyciel i Prezes Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa.

Szabla Kilińskiego jest wyjątkowa – nie tylko ze względu na oprawę i organizację, ale też ze względu na to, że przyjeżdża wielu zawodników – mówi z kolei Adrian Castro. – Lubię tam jeździć, lubię tu walczyć, zawsze dobrze jest walczyć przed własną publicznością.

Tegoroczne zawody Pucharu Świata w szermierce na wózkach z podziałem na rodzaj broni, płeć oraz kategorie niepełnosprawności przeprowadzone zostaną w hotelu Airport Okęcie mieszczącym się przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie. Finałowa Gala, w trakcie której indywidualni zwycięzcy nagrodzeni zostaną głównymi trofeami zawodów (szablami Kilińskiego), odbędzie się w sobotę 9 lipca o godz. 18:00. Szermierczą rywalizację z udziałem licznej reprezentacji Polski, której członkowie podczas majowego Pucharu Świata w Chonburi (Tajlandia) aż sześciokrotnie meldowali się na podium, można będzie śledzić na Facebooku wydarzenia (www.facebook.com/szablakilinskiego) , a także na oficjalnej stronie internetowej (www.szablakilinskiego.pl). Patronat nad imprezą objął Polski Komitet Paraolimpijski.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Plan Startów:

7.07 (czwartek) – walki eliminacyjne od 9:00, finały od 17:00

Szabla kobiet (kat. A i B) i mężczyzn (kat. B)

Szpada kobiet (kat. C) i mężczyzn (kat. A i C)

8.07 (piątek) – walki eliminacyjne od 9:00, finały od 17:00

Szabla mężczyzn (kat. A)

Floret kobiet (kat. A i B)

Szpada mężczyzn (kat. B)

9.07 (sobota) – walki eliminacyjne od 8:00, gala finałowa od 18:00

Floret mężczyzn (kat. A, B i C) i kobiet (kat. C)

Szpada kobiet (kat. A, B)

10.07 (niedziela)

Rozgrywki drużynowe:

Szpada kobiet

Floret mężczyzn

Szabla open