Już od dziś można zgłaszać kandydatów do tytułu Sportowca 2020 roku. Plebiscyt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego ma na celu wyłonienie najlepszego i najpopularniejszego zawodnika. Laureaci zostaną także wyłonieni w kategoriach Trener/Trenerka, Organizacja oraz Wydarzenie Sportowe.

Rok 2020 był absolutnie szczególny i miejmy nadzieję „niepowtarzalny” jeśli chodzi o sytuację na całym świecie. Pandemia Covid – 19 praktycznie zmiotła z powierzchni ziemi kalendarz sportowych zmagań, a powiedzieć, że nie odbyło się wiele zawodów rangi mistrzostw świata czy Europy to nic nie powiedzieć w kontekście faktu, że na 2021 rok zostały przełożone igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie. Co taka zmiana oznacza dla zawodnika wiedzą przede wszystkim sami zawodnicy, trenerzy, ale także działacze, którzy zajmują się organizacyjną stroną wyjazdu na igrzyska.

W sytuacji, gdy całe społeczeństwo zostało zmuszone do całkowitej izolacji, a media stały się oknem na świat niemal dla każdego człowieka, musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości. Także zawodnicy, którzy musieli odnaleźć się nowym trybie treningowym. Część z nich miała nawet okazję startować w organizowanych w naszym kraju zawodach – w tej materii byliśmy wyjątkiem w Europe. Wystarczy dodać, że Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski były największą tegoroczną imprezą sportową starego kontynentu.

Mimo pandemii Polski Komitet Paraolipmijski organizuje 2.Plebiscyt, gdyż teraz, być może nawet bardziej potrzebna jest promocja sportu osób z niepełnosprawnościami. Chcemy pokazywać sportowców godnych naśladowania i propagować aktywność sportową mimo niepełnosprawności.

Zwycięzcy Plebiscytu w czterech kategoriach: Sportowiec, Trener/Trenerka, Organizacja i Wydarzenie Sportowe otrzymają statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna (twórcy igrzysk paraolimpijskich) wykonaną z brązu i zaprojekowaną przez Andrzeja Renesa. Statuetki, które potocznie nazwano już „Guttmannami” rozdane zostaną podczas Gali Finałowej Plebiscytu, który odbędzie się 2 grudnia w Centrum Olimpijskim w przeddzień Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Plebiscyt składa się z trzech etapów. W pierwszym, zgłaszani są kandydaci (do 28 października). W drugim (29 października – 5 listopada) Kapituła wybiera 25 nominacji spośród 4 kategorii plebiscytu (najlepszy sportowiec- 10 osób, trener/trenerka – 5 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2019 roku – 5 wydarzeń). Cała 25 ostatecznie walczyć będzie o zwycięstwo w Plebiscycie w trzecim etapie, który rozpocznie się 6 listopada i zakończy 22 listopada. Głosowanie odbędzie się na specjalnie przygotowanej platformie zamieszczonej na www.paralympic.org.pl. Finałowa kolejność ustalana będzie po zliczeniu sumy punktów z głosowania internautów i punktów przyznanych przez Kapitułę. Zwycięzcą będzie ta osoba, która w sumie otrzyma najwięcej punktów. W przypadku tej samej liczby punktów decydować będzie liczba głosów oddanych w głosowaniu internetowym.

Wyniki Plebiscytu zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali Finałowej Plebiscytu w Centrum Olimpijskim 2 grudnia (planowana jest transmisja online) oraz na stronach internetowych, profilu Facebookowym i Twitterze PKPar-u.

Ubiegłoroczny Plebiscyt wygrał pływak Jacek Czech (UKS G8 Bielany Warszawa) i został wybrany Sportowcem Roku 2019. Trenerem Roku został Andrzej Ochal (tenis stołowy), za Wydarzenie Sportowe roku uznano Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix 47. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy, natomiast Organizacją Roku głosami internautów została wybrana Fundacja Złotowianka. Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymał Marcin Gortat.

Czytaj o Plebiscycie na Sportowca 2019 roku tutaj!

Kandydata do tegorocznego Plebiscytu może zgłosić osoba fizyczna lub prawna oraz organizacja posiadająca osobowość prawną.

Jak zgłosić kandydata? Na stronie www.paralympic.org.pl w zakładce Plebiscyt PKPar – 2020 należy wypełnić formularz zgłoszeniowy wybierając odpowiednie kategorie.

Link: https://paralympic.org.pl/plebiscyt2020/ Regulamin Plebiscytu znajduje się także na stronie www.paralympic.org.pl w zakładce Plebiscyt PKPar – 2020.

W razie dodatkowych pytań należy kontaktować się z organizatorem pod numerem: 22 824 08 72 lub mailem na adres plebiscyt@paralympic.org.pl.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 października o godz. 23:59.

#Guttmanny2020

#KibicujemyParaolimpijczykom

#TezTakMozesz