Jacek Czech (UKS G8 Bielany Warszawa), tegoroczny wicemistrz świata w pływaniu został wybrany Sportowcem Roku 2019 w 1.Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Trenerem Roku został Andrzej Ochal (tenis stołowy), za Wydarzenie Sportowe roku uznano Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix 47. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy, natomiast Organizacją Roku głosami internautów została wybrana Fundacja Złotowianka. Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymał Marcin Gortat. Laureaci otrzymali statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna. Galę Plebiscytu zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Andrzej Duda.

Rok 2019 to szczególnie ważny rok dla polskiego ruchu paraolimpijskiego. Po pierwsze to rok poprzedzający igrzyska paraolimpijskie, po drugie nie dalej jak w maju Polski Komitet Paraolimpijski świętował dwudziestolecie swojego istnienia w strukturach międzynarodowych. Zarówno majowa Gala Paraolimpijska jak i grudniowa Gala Finałowa 1.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2019 to wielkie święto ruchu paraolimpijskiego w naszym kraju. Gala Plebiscytu zorganizowana w Centrum Olimpijskim w tygodniu, podczas którego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest kolejnym działaniem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, którego celem jest uhonorowanie parasportowców osiągających świetne wyniki sportowe na arenie międzynarodowej. Grudniową Galę, podobnie jak i majową, swoją obecnością zaszczycił Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował paraolimpijczykom za sukcesy i rozsławianie Polski na całym świecie oraz budowanie jej dobrego imienia.

Polski sport zyskuje na znaczeniu dzięki państwu. To jest ogromnie ważne, by ten sport był rozwijany. Niemożliwe nie istnieje, to dewiza niepełnosprawnych, którzy zajęli się sportem. Oni udowadniają, że niepełnosprawność nie istnieje –  zaznaczył Prezydent RP Andrzej Duda, przywołując scenę z filmu „Matrix”, w której główny bohater spotyka wówczas chłopca, który bez dotykania łyżeczki z łatwością sprawia, że wygina się ona na różne strony. Prezydent RP dodał, że podziw budzą wyniki i osiągnięcia paraolimpijczyków. Są one nieraz nie do osiągnięcia dla wielu pełnosprawnych sportowców, nie wspominając o ludziach, którzy z profesjonalnym sportem nie mają do czynienia.

Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała 35 nominacji w czterech kategoriach: sportowiec- 20 osób, trener/trenerka – 5 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2019 roku – 5 wydarzeń. Cała 35 ostatecznie walczyła o zwycięstwo w Plebiscycie w trzecim etapie, który trwał przez tydzień, od 20 do 26 listopada. O tym, kto zwyciężył zadecydowało głosowanie internautów. Kapituła Plebiscytu przyznała także Nagrodę Specjalną.

Pierwszy Plebiscyt jest kolejnym milowym krokiem w promowaniu sportu paraolimpijskiego i paraolimpijczyków. Obecność najważniejszych osób w państwie na naszej Gali, Pana Prezydenta, ministrów, to dowód na to, że ten sport jest ważnym elementem w strukturze sportu w Polsce. Plebiscyt cieszył się dużym zainteresowaniem, uaktywnił zawodników, trenerów i organizacji. Wyniki rozstrzygały się naprawdę do ostatniej minuty.  Mamy nadzieje, że będziemy kontynuować organizację Plebiscytu w następnych latach i wejdzie on na stale do kalendarza wydarzeń celebrujących sukcesy polskiego sportu paraolimpijskiego – podkreśla Łukasz Szeliga Prezes Polskiego komitetu Paraolimpijskiego.

Dyplom uznania za wkład propagowania sportu paraolimpijskiego wręczono podczas Gali Prezydentowi WADA Witoldowi Bańce, który przez ostatnie 4 lata był Ministrem Sportu i Turystyki. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Sportowcem 2019 Roku głosami internautów został pływak Jacek Czech (UKS G8 Bielany Warszawa), srebrny medalista parapływackich mistrzostw świata w Londynie na 50 m stylem grzbietowym. Po sukcesie nie ukrywał zadowolenia nie tylko z miejsca na podium oraz ze zdobycia kwalifikacji paraolimpijskiej dla kraju na igrzyska do Tokio (2020), ale też z ustanowienia rekordu życiowego w wieku 43 lat. Podczas Gali paraolimpijskiej Jacek Czech nie krył radości z triumfu w Plebiscycie i otrzymania Guttmanna!

– Ta statuetka będzie miała dla mnie olbrzymią wartość. Będę ją zabierał na spotkania z dzieciakami, które zawszę się pytają: Ile mam medali? Odpowiadam, że worek, którzy waży 15 lat ciężkiej pracy i tyle samo waży ta statuetka. Dziękuję wszystkim osobom zebranym tutaj na Gali ale także wszystkim sportowcom, którzy walczą z własnymi słabościami na arenach sportowych i też mnie dopingują, żeby się nie poddawać. Jesteście mistrzami! – mówił Jacek Czech.

Nagrodę dla najlepszego sportowca wręczał Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy – Partnera Głównego Gali Finałowej.

W Citi doceniamy kompetencje, współpracę i pasję w dążeniu do celu. To jasno łączy nas z misją ruchu paraolimpijskiego. Citi  wspiera ten ruch na całym świecie, w Polsce Citi i Citi Handlowy są partnerem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Chcemy razem budować społeczeństwo, które akceptuje różnorodność i które czerpie inspirację z sukcesów paraolimpijczyków. Jestem dumny, że Citi i Citi Handlowy są partnerem tak ważnego wydarzenia jak Gala Finałowa 1. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym w tym konkursie – podkreślił Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.

Zwycięzcy Plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna, ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen, który jest sponsorem strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Sir Ludwig Guttmann był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec, a gdy osiedlił się w Wielkiej Brytanii w 1948 roku zorganizował zawody łucznicze dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona i co istotne, są to rzeźby sygnowane przez autora.

PKN ORLEN od wielu lat jest mecenasem polskiego sportu. Wsparciem obejmujemy reprezentantów różnych dyscyplin sportowych, zarówno drużynowych, jak i indywidualnych. Jesteśmy dumni, że w tym gronie znajdują się również polscy paraolimpijczycy występujący w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. Stale rozwijamy naszą współpracę z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, tak aby wspierać polskich sportowców w osiąganiu najlepszych rezultatów, również na arenie międzynarodowej – powiedział Armen Artwich Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Korporacyjnych. 

W kategorii Sportowiec 2019 Roku kolejno uplasowali się 2m. Lucyna Kornobys (paralekkoatletka, Start Wrocław), 3m. Kinga Dróżdż (szermierka, IKS AWF Warszawa), 4m. Natalia Partyka (tenis stołowy, Start Szczecin), 5m. Grzegorz Pluta (szermierka na wózkach, Szermierka Wołomin), 6m. Justyna Kiryła / Aleksandra Tecław (kolarstwo tandemowe, kolarski Klub Tandemowy Hetman Lublin), 7m. Artur Pióro (pływanie,  MIG-Gliwice i MKS Pałac Młodzieży-Katowice), 8m. Oliwia Jabłońska (pływanie, Start Wrocław), 9m. Katarzyna Sobczak – Kozikowska (parakajakarstwo, Start Wrocław), 10m. Lech Stoltman (paralekkoatleta, Start Gorzów Wielkopolski).

 Trenerem 2019 Roku został Andrzej Ochal, trener kadry narodowej w tenisie stołowym niepełnosprawnych. Od 10 lat jest nierozerwalnie związany ze sportem paraolimpijskim. Na zeszłorocznych mistrzostwach świata w Celje reprezentacja Polski zdobyła 7 medali, a w tym roku w czempionacie Starego Kontynentu w Helsingborg aż 18, wygrywając klasyfikację medalową.

Wydarzeniem 2019 Roku głosami internautów wybrane zostało Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix 47. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy. Statuetkę Guttmanna w tej kategorii odebrali wiceprezes zarządu Polskiego Związku Sportu niepełnosprawnych „Start” i dyrektor zawodów, Marcel Jarosławski, członek zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Była to największa od lat impreza w sporcie paralekkoatletycznym, która odbyła się w naszym kraju. Wzięło w niej udział ponad 900 uczestników (w tym ponad 450 zawodników) z 35 krajów z całego świata. Zawodnicy ustanowili 6 rekordów świata i 2 rekordy Europy. Podczas zawodów po raz pierwszy w historii odbyła się w Polsce międzynarodowa klasyfikacja medyczna.

Organizacją 2019 Roku głosami internautów wybrana została Fundacja Złotowianka, a nagrodę w tej kategorii odebrała Prezes Angelika Leszczyńska. Fundacja Złotowianka wprowadziła w Polsce RaceRunning. Sekcje w tej dyscyplinie prowadzone są w czterech miastach w Polsce.  W marcu br. Złotowianka zorganizowała pierwszy w Wielkopolsce obóz rehabilitacyjno-sportowy RaceRunning. Był to projekt PZSN START współfinansowany ze środków PFRON. Od 4 lat zawodnicy Złotowianki biorą udział w RaceRunning Camp & Cup w Kopenhadze, gdzie są jedynymi reprezentantami Polski. Ponadto podopieczni fundacji uczestniczyli w wydarzeniu Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix oraz mistrzostwach Polski juniorów i Memoriale Kamili Skolimowskiej. RaceRunning na ten moment nie jest jeszcze dyscypliną paraolimpijską, ale zważywszy jego niezwykle dynamiczny rozwój ma szanse stać się nią w przyszłości.

Nagrodę Specjalną 1.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego otrzymał Marcin Gortat, który został ambasadorem Mistrzostw Świata w koszykówce na wózkach, które odbyły się w tym roku w Wałbrzychu. Promował to wydarzenie oraz uczestniczył w ceremonii otwarcia Mistrzostw. Ponadto Fundacja Marcina Gortata MG13 „Mierz Wysoko” działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, promuje sport i aktywny tryb życia. Od 2015 w ramach organizowanego  przez Marcina Gortata i jego Fundację corocznego wydarzenia jakim jest Marcin Gortat Camp, organizowane są specjalne dedykowane dla dzieci niepełnosprawnych treningi koszykówki, których głównym celem jest zachęcenie dzieci niepełnosprawnych do uprawiania sportu. Ponadto Marcin Gortat od 2016 jest ambasadorem i wspiera Hospicjum dla dzieci w Łodzi.

Podczas Gali Finałowej wręczone zostały także odznaczenia państwowe. Z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Złote Krzyże Zasługi odebrali Bogusław Jusiak (trener paralekkoatletki Karoliny Kucharczyk), Karolina Pęk (tenisistka stołowa, zdobywczyni złotego medalu w drużynie podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro), , Xu Kai (trener Karoliny Pęk), Adam Jurasz (animator sportu osób z niepełnosprawnościami), Adrian Błasiak (lekarz ortopeda, opiekun paraolipmijczyków); Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali Leszek Zblewski (trener paralekkoatlety Daniela Peka), Rafał Czuper (tenisista stołowy, zdobywca srebrnego medalu indywidualnie podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro).

Odznaczenie ministerialne za zasługi dla sportu wręczyła Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Brązową odznakę „Za zasługi dla sportu” otrzymali Andrzej Ochal (trener główny kadry Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym), Robert Kamiński (wieloletni pracownik PZSN „Start”), Henryk Pięta (wieloletni działacz Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START Katowice). Srebrną odznakę „Za zasługi dla sportu” otrzymał Eugeniusz Grabowski (wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, inicjator powołania ośrodka przygotowań paraolimpijskich w miejscowości Ostrów Mausz w woj. Pomorskim i wieloletni ekspert przy gdańskiej społecznej radzie ds. Osób niepełnosprawnych). Z kolei złotą odznakę „Za zasługi dla sportu” otrzymali Ryszard Rodzik (przyczynił się do utworzenia wielu sekcji sportowych, które obecnie działają w Podlaskim Stowarzyszeniu Sportowym Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku), Tadeusz Nowicki (prezes IKS AWF Warszawa, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w środowisku polskiego sportu osób niepełnosprawnych jest niekwestionowanym autorytetem jako trener i twórca polskiej szermierki na wózkach oraz propagator idei integracji w sporcie).

Gala Finałowa 1.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego stała się także okazją do wręczenia medali Stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Z rąk Andrzeja Kraśnickiego, Prezesa PKOl otrzymali je Małgorzata Olejnik (łuczniczka), Jerzy Jankowski (prezes Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”), Mirosław Pych, Arkadiusz Pawłowski (pływak, multimedalista igrzysk paraolimpijskich), Danuta Tarnawska (Prezes Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra), Tadeusz Nowicki (prezes IKS AWF Warszawa),  Ryszard Rodzik (Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku), Henryk Pięta (wieloletni działacz Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START Katowice) i Romuald Schmidt (prezes Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start Poznań”). Medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego otrzymał Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Galę Finałową 1. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego poprowadzili Michał Pol i Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa PKParu.

Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Zobacz – galerię zdjęć

Zachęcamy do promowania i publikowania informacji oraz towarzyszących mu hasztagów: #Guttmanny 2019 oraz #KibicujemyParaolimpijczykom.

 Zwycięzcy 1.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2019

Nagroda Specjalna 2019 Roku – Marcin Gortat

Trener 2019 Roku – Andrzej Ochal (trener tenisa stołowego)

Wydarzenie Sportowe 2019 Roku – Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix
47. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy

Organizacja 2019 Roku – Fundacja Złotowianka

Sportowiec 2019 Roku – Jacek Czech (UKS G8 Bielany Warszawa),

 

2m. Lucyna Kornobys (lekkoatletykaka, Start Wrocław),

3m. Kinga Dróżdż (szermierka na wózkach, IKS AWF Warszawa),

4m. Natalia Partyka (tenis stołowy, Start Szczecin),

5m. Grzegorz Pluta (szermierka na wózkach, Szermierka Wołomin),

6m. Justyna Kiryła/Aleksandra Tecław (kolarstwo, kolarski Klub     Tandemowy Hetman Lublin),

7m. Artur Pióro (pływanie, MIG-Gliwice i MKS Pałac Młodzieży-Katowice),

8m. Oliwia Jabłońska (pływanie, Start Wrocław),

9m. Katarzyna Sobczak – Kozikowska (kajakarstwo, Start Wrocław),

10m. Lech Stoltman (lekkoatletyka, Start Gorzów Wielkopolski).

 

 

Lista nominowanych przez Kapitułę 1. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

 1. NOMINOWANI W KATEGORII: SPORTOWIEC
 2. Dorota Bucław (IKS AWF Warszawa),
 3. Adrian Castro (IKS AWF Warszawa),
 4. Patryk Chojnowski (Start Szczecin),
 5. Jacek Czech (UKS G8 Bielany Warszawa),
 6. Kinga Dróżdż (IKS AWF Warszawa),
 7. Oliwia Jabłońska (Start Wrocław),
 8. Lucyna Kornobys (Start Wrocław),
 9. Aleksander Kossakowski/Krzysztof Wasilewski (Start Radom),
 10. Faustyna Kotłowska (Start Gorzów Wielkopolski),
 11. Łukasz Mamczarz (Start Gorzów Wlkp.),
 12. Milena Olszewska (Start Gorzów Wlkp.),
 13. Natalia Partyka (Start Szczecin),
 14. Grzegorz Pluta (Szermierka Wołomin),
 15. Artur Pióro (MIG-Gliwice i MKS Pałac Młodzieży-Katowice),
 16. Marcin Polak/Michał Ładosz (Hetman Lublin)
 17. Katarzyna Sobczak-Kozikowska (Start Wrocław),
 18. Lech Stoltman (Start Gorzów Wielkopolski),
 19. Renata Śliwińska (Start Gorzów Wielkopolski),
 20. Aleksandra Tecław/Justyna Kiryła (Hetman Lublin)
 21. Jakub Tokarz (Start Wrocław).
 22. NOMINOWANI W KATEGORII TRENER
 23. Marek Dragosz
 24. Marek Gniewkowski
 25. Mirosław Jurek
 26. Zbigniew Lewkowicz
 27. Andrzej Ochal

 

 • NOMINOWANI W KATEGORII WYDARZENIE:
 1. Amp Futbol Cup 2019,
 2. Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix,
 3. ITTF Para Polish Open 2019,
 4. Mistrzostwa Europy w Koszykówce na Wózkach,
 5. Wheelchair Rugby Metro Cup 2019.
 6. NOMINOWANI W KATEGORII ORGANIZACJA:
 7. AMP FUTBOL POLSKA,
 8. Fundacja Złotowianka,
 9. Klub Sportowy Inwalidów „START” Szczecin,
 10. Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „START” Wrocław,
 11. Związek Kultury Fizycznej „Olimp”.

 

#Guttmanny 2019

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

Wszelkich informacji udziela:

Paulina Malinowska-Kowalczyk

Rzecznik prasowy Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

http://www.paralympic.org.pl
rzecznik@paralympic.org.pl