Propagowanie aktywności fizycznej oraz jej znaczenia dla rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej – to główne cele współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, którą zainaugurowano 6 lutego 2023 r.

Współpraca Narodowego Funduszu Zdrowia z Polskim Komitetem Paralimpijskim to ważny krok w promocji zdrowia i profilaktyki przez aktywność fizyczną – podkreśla Małgorzata Dziedziak, wiceprezes NFZ.

Regularnie podejmowana aktywność kształtuje odporność i wydolność organizmu, odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i przeciwdziałaniu otyłości. Zmniejsza również ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy typu 2. Wpływa korzystnie, co istotne, również na zdrowie psychiczne oraz funkcje poznawcze.

240206lmnfz 07

Propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami to jeden z podstawowych celów Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Dlatego od lat stara się rozmaitymi drogami docierać do osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku z propozycją udziału w warsztatach sportowo-aktywizujących i treningach. Dla wielu uczestników tego rodzaju zajęcia to znakomita forma rehabilitacji, a dla części z nich sport staje się sensem życia i pomysłem na przyszłość.

– Mam nadzieję, że przy wspólnych działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia i naszych uda nam się dotrzeć do szerszej grupy ludzi, którzy rozpoczną swoją przygodę z aktywizowaniem się poprzez sport, a tym samym zadbają o profilaktykę zdrowotną – zaznacza Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

NFZ wspólnie z PKPar zaplanował już pierwsze wspólne inicjatywy. Zaczynamy od „Środy z Profilaktyką”, czyli cyklicznej akcji edukacyjnej NFZ. Już 27 marca 2024 r. będziemy mówić o aktywności fizycznej jako sposobie usprawniania ciała. Chcemy głośno mówić o tym, że ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu czy sport są dla każdego, zarówno osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami.

240206lmnfz 09

Przedstawiciele PKPar wezmą również udział w projekcie opolskiego oddziału NFZ – „Zabierz swoje serce na spacer”, które odbędzie się w kwietniu i maju. Będzie to okazja do wspólnego spaceru i treningów ze sportowcami-paralimpijczykami.

O kolejnych inicjatywach NFZ i PKPar będą szeroko informować na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.