STRONA GŁÓWNA > Paraolimpijczycy motywują – rusza projekt spotkań mentoringowych Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i PKN ORLEN
Aktualności

Paraolimpijczycy motywują – rusza projekt spotkań mentoringowych Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i PKN ORLEN

Medaliści paraolimpijscy w szermierce na wózkach – Adrian Castro, Stefan Makowski i Grzegorz Pluta – przeprowadzili spotkanie mentoringowe dla strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. Inaugurujące projekt wydarzenie było okazją do prezentacji dyscypliny paraolimpijskiej, przybliżenia specyfiki rywalizacji sportowców z niepełnosprawnościami osobom pracującym na co dzień dla naszego kraju, a także wymiany cennych doświadczeń.

fot. Bartosz Tarnowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Spotkanie w Wołominie rozpoczęło się od wigilijnego stołu. 20 grudnia był dniem, w którym strażacy dzielili się opłatkiem ze swoimi przełożonymi oraz przedstawicielami władz lokalnych, życząc sobie spokojnych świąt, oraz tyle samo powrotów z wezwań, co wyjazdów. Już przy stole wigilijnym paraolimpijczycy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z Igrzysk. Te zawody, kumulujące cztery lata przygotowań są najważniejsze dla każdego sportowca i skupiają uwagę całego świata. Zawodnicy wspominali również Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie – ich niezwykłą energię, zaangażowanie organizatorów i niespotykane zainteresowanie publiczności, wypełniającej szczelnie halę szermierczą.

Po poczęstunku i opowieściach przyszła kolej na praktykę. Zawodnicy zaprezentowali walkę na szpady, a chętnym dali – po odpowiednim przeszkoleniu i z zabezpieczeniem – spróbować swoich sił w szermierce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również – przywiezione przez Adriana Castro – medale paraolimpijskie z Rio de Janeiro oraz Tokio.

fot. Bartosz Tarnowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Projekt Spotkań Mentoringowych jest odpowiedzią na potrzeby służb oraz grup zawodowych, które każdego dnia pracują dla dobra współobywateli, i w swojej ciężkiej i trudnej pracy niejednokrotnie potrzebują dodatkowego zastrzyku motywacji. Paraolimpijczycy to nie tylko znakomici sportowcy – swoją postawą i wytrwałością udowadniają, że niemożliwe nie istnieje i są znakomitymi wzorcami osobowymi. Właśnie dlatego z Partnerem Projektu, PKN Orlen, uruchomiliśmy w 2021 projekt Spotkań Mentoringowych. Naszym zadaniem jest dotrzeć z pozytywnym przekazem dotyczącym możliwości aktywnego i ciekawego spędzania czasu oraz osiągania wyznaczonych przez siebie celów do grup, które spełniają w społeczeństwie szczególnie potrzebną i wiążącą się z ciągłym ryzykiem role. Chcielibyśmy także, aby z oferty spotkań mentoringowych mogły skorzystać grupy zagrożone wykluczeniem społecznym.

Więcej informacji o projekcie oraz formularz zgłoszeniowy na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: https://paralympic.org.pl/projekty/spotkania-mentoringowe/