fbpx
Aktualności

ParaSki4Europe: W górach chcę być!

Dwa złote medale podczas European Winter Para Sport Event – Poland 2020 wywalczył Rafał Szumiec, który więcej dni w roku spędza obecnie  na handbike’u niż na monoski. Jednak jego osoba idealnie wpisała się w ideę wydarzenia jakim było ParaSki4Europe.

Paraalpejczycy startowali w ośrodku narciarskim Czarna Góra Resort w dwóch konkurencjach tj.: gigancie i slalomie, w trzech grupach niepełnosprawności: siedzący, stojący oraz niewidomi i słabowidzący, którzy na trasie wspierani są przez przewodników. Jak wygląda praca „guide’a” na trasie? O tym w poniższym materiale wideo!

https://www.facebook.com/polskikomitetparaolimpijski/videos/1114240475578983

 

European Winter Para Sport Event – Poland 2020 było kilkudniowym spotkaniem ludzi kochających sport, szczególnie ten na świeżym powietrzu, na białym puchu. – Te zawody miały charakter integracyjny, promocyjny, ponieważ w większości nie było tu zawodników, którzy ścigają się w Pucharze Świata czy Pucharze Europy – mówił nam Rafał Szumiec związany obecnie przede wszystkim z kolarstwem ręcznym –  sam rywalizuje na handbike’u i prowadzi klub VeloActiv.

– Od paru lat nie trenuje tak naprawdę narciarstwa. Moja kariera zakończyła się w Soczi (igrzyska paraolimpijskie 2014 – przyp.red.), gdzie przygotowywałem się jeszcze do startów – dodaje Szumiec, dla którego teraz jazda na nartach jest czysto rekreacyjna.

Czy da się porównać jazdę na rowerze ręcznym do ścigania się na jednej narcie w pozycji siedzącej?

To są dwa zupełnie różne światy, o innej logistyce. Jeśli chodzi o samo przygotowanie treningów, to w handbike’ach jest łatwiej, ponieważ często zawodnik sam zorganizuje sobie trening, nie musi mieć kontaktu z trenerem, przez Internet można wszystko załatwiać.

Rafał Szumiec podczas przejazdu slalomu w ramach ParaSki4Europe

Wyzwanie i miłość zarazem

Narciarstwo jest cięższe do trenowania od kolarstwa. Osoba na wózku, poruszająca się na śniegu to jest wyzwanie! Trzeba „ogarnąć” dojazd na stok, ktoś musi ustawić tyczki, inna osoba zwracać uwagę jak startujemy, a najlepiej jeszcze nakręcić (film – przyp.red.) jak jeździmy – opowiada Rafał Szumiec.

Innym kłopotem może być bariera w głowie osoby niepełnosprawnej, która rodzi się wraz z pytaniem jak odbiorą nas inni? O tym mówi nam Romuald Schmidt, dyrektor European Winter Para Sport Event – Poland 2020:

– Z uprawianiem narciarstwa przez osoby z niepełnosprawnościami jest problem tego typu, że nie zawsze czują się komfortowo uprawiając sport w towarzystwie osób pełnosprawnych, co wynika z pewnych barier, które mieszczą się w głowach. Tutaj było widać, że paraalpejczycy potrafią jeździć tak na nartach, że wielu narciarzy rekreacyjnych może pomarzyć o tym, żeby zjeżdżać z taką szybkością, tak efektywnie, to jest ta wartość dodana, która pojawiła się w tym projekcie.

 

Rafał Szumiec zaczynał rywalizację ze sportem osób z niepełnosprawnościami od razu obdarzając go pasją.

Góry kocham i w górach chcę być! Pierwszą myśl po wypadku jaką miałem, to że nie mogę iść w góry. Potem się okazało się, że można, troszeczkę w innym wydaniu, ale da się spędzać czas w górach i to jest super! A rower? Też jest świetny! To również była moja pasja sprzed wypadku w 2002 roku. Na narty trafiłem dzięki Romualdowi Schmidtowi, który budował narciarstwo od lat 90. W pierwszej kolejności trafiłem do Startu Poznań, gdzie otrzymałem sprzęt, na którym mogłem trenować.

Młodość ma głos

Podczas PraSki4Europe rozgrywanych w Czarnej Górze Resort, czy trasach Tauron Duszniki Arena kluczową rolę odgrywali młodsi zawodnicy. Polskę w konkurencjach paraalpejskich reprezentowała chociażby Zuzanna Karpiel (Start Bielsko).  Czym dla niej był start w tego typu rywalizacji?

Myślę że to było ciekawe wydarzenie. Cieszę się że miałam okazję wystartować w Polsce na zawodach, ponieważ zazwyczaj nie miałam takiej możliwości. Nie ma  u nas innych dziewczyn, z którymi mogłabym się ścigać. Na pewno fajnie jest wystartować u siebie przy ludziach, których znam, ale jednocześnie łączy się to z dodatkową presją, żeby pokazać się z jak najlepszej strony.

 

Zuzanna Karpiel zdobyła brązowy medal w gigancie. Czy pokazała się z najlepszej strony?

– Tak chciałam zrobić. Czy wyszło? Myślę, że nie za bardzo. Mój pierwszy przejazd był na pewno lepszy od drugiego. Natomiast nie były to przejazdy, na które mnie w tej chwili było stać. Taki jest sport. Raz wychodzi innym razem nie, ale na pewno dla mnie jest to nowe doświadczenie.

 

European Winter Para Sport Event, Poland 2020 zostało rozegrane pierwszy raz w historii, dając okazję do zdobycia nowego doświadczenia tak dla tych młodszych,  jak Zuzanna Karpiel jak i dla tych, którzy w sporcie są dłużej jak Rafał Szumiec.

 

European Winter Para Sports Event, Poland 2020 był współfinansowany ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+ Sport: niekomercyjne, europejskie imprezy sportowe.

Wydarzenie dofinansowane było przez Ministerstwo Sportu i koncern PKN Orlen, który jest Sponsorem Wydarzenia.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły antena TVP Sport, TVP3 Wrocław oraz portal niepełnosprawni.pl.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

Więcej informacji na stronie www.paralympic.org.pl w zakładce ParaSki4Europe oraz

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/sport/not-for-profit-european-sport-events_en.

 

Prosimy o potwierdzenie oddania głosu

Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.

loading...