STRONA GŁÓWNA > Aktualności Dis+Abled2023 > Sport jest jeden! Już za niespełna miesiąc ruszają Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu
Aktualności Dis+Abled2023

Sport jest jeden! Już za niespełna miesiąc ruszają Dis+Abled European Summer Games w Wągrowcu

17 czerwca do Wągrowca zaczną się zjeżdżać sportowcy z całej Europy, aby wziąć udział w niezwykłych zawodach. Podczas Dis+Abled European Summer Games rywalizować będą wspólnie zarówno zawodnicy z niepełnosprawnością, jak i pełnosprawni.

328698883 3406605749615539 8970162609940416608 n

Nazwa Dis+Abled nie wzięła się znikąd – we wszystkich dyscyplinach organizatorzy tak dopasowują regulaminy i przepisy, by była możliwość rywalizacji sportowców z niepełnosprawnością i bez niej. Na terenie całego Wągrowca odbędą się zawody w wielu dyscyplinach. Wykorzysta to w pełni potencjał miasta położonego na Pojezierzu Wielkopolskim.

Wszystkim kibicom sportu znana jest rywalizacja w tenisie stołowym, pływaniu, łucznictwie czy kręglach. Z pewnością jednak miłośnicy dyscyplin paralimpijskich ucieszą się na myśl o dyscyplinach, które – pierwotnie przeznaczone dla sportowców z niepełnosprawnością – będą teraz dostępne dla każdego. Spośród tych dyscyplin zawodnicy spróbują swoich sił w bocci, goalballu, a także w rywalizacji na handbike’u i w paralimpijskiej odmianie siatkówki. Rywalizacja w tak wielu konkurencjach będzie możliwa dzięki współpracy z miastem, starostwem powiatowym w Wągrowcu i obiektami takimi jak OSiR Wągrowiec, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Wielspin i Aquparkiem Wągrowiec. Dodatkowo, dzięki zaangażowaniu miejscowego Klubu Żeglarskiego „Neptun” odbędą się również zawody w żeglarstwie.

2021.09.02 IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE TOKIO 2020 Łucznictwo  Nz. Milena Olszewska fot. Bartłomiej Zborowski

2021.09.02 IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE TOKIO 2020 Łucznictwo 
Nz. Milena Olszewska fot. Bartłomiej Zborowski

Nie samym sportem jednak żyje tak wielka impreza – oprócz rywalizacji na uczestników wydarzenia czekają również warsztaty, których uczestnicy dowiedzą się więcej o metodach treningu sportowego czy o „zielonych praktykach”, dzięki którym sport i życie codzienne nie muszą wchodzić w kolizję ze środowiskiem naturalnym.

Przy integracyjnym podejściu do rywalizacji, nie inaczej musiało być w wypadku wyboru ambasadorów Dis+Abled European Summer Games. Jednym z ambasadorów wydarzenia będzie Artur Siódmiak – pochodzący z Wągrowca były reprezentant Polski w piłce ręcznej i dwukrotny medalista mistrzostw świata w tej dyscyplinie. Drugą ambasadorką będzie przedstawicielka świata paralimpizmu – Milena Olszewska, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk w łuku klasycznym.

Ceremonia otwarcia odbędzie się 18 czerwca o 16:30 na Rynku w Wągrowcu. 18 i 19 czerwca odbędą się treningi, a 20 i 21 rywalizacja na obiektach sportowych. Przez cały czas trwania wydarzenia planowane są warsztaty, a 22 czerwca odbędzie się ceremonia zamknięcia połączona z wręczeniem nagród. Wyjazd zawodników planowany jest na 23 czerwca.

Organizatorem Dis+Abled European Summer Games jest Polski Komitet Paralimpijski. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Patronami medialnymi wydarzenia są portal niepełnosprawni.pl, TVP Sport oraz Polskie Radio.