Maciej Sochal zdobył brązowy medal w rzucie maczugą podczas trwających w Dubaju Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata. Tomasz Ściubak w pchnięciu kulą był 5, zaś Michał Kotkowski awansował do wieczornego finału biegu na 400m.

 Poranna sesja trzeciego dnia Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Dubaju przyniosła Polsce piąty medal. Sięgnął po niego Maciej Sochal, zawodnik klubu Start Koszalin startujący w grupie F32. Sochal jest zawodnikiem światowej klasy, złotym medalistą z igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro i ubiegłorocznym mistrzem Europy. Trzeci stopień podium, to zawsze podium, jednak nasz zawodnik nie do końca był usatysfakcjonowany z dzisiejszego startu.

Brąz cieszy, ale myślałem, że wynik będzie trochę lepszy. Nie wiem, co się stało, wszyscy mieli takie same warunki. Wszystko zrobiłem tak, jak zawsze, ale to chyba niedyspozycja dnia. Na nic innego nie mogę się skarżyć. Muszę się wziąć do treningów. Na szczęście moim rywalom też nie wyszło najlepiej – podsumował Sochal.

Faktem bowiem jest, że należący do Sochala rekord świata ustanowiony podczas Mistrzostw Europy w Grosetto w 2016 roku wynisi 37.19m, a Algierczyk Lahouari Bahlaz zdobył dziś złoto rzucając na odległość 33.89m.

Nikt nie przerzucił tego rekordu. Myślałem, że to będę ja, bo już parę razy udało mi się to. Ale będę próbował – dodał nasz zawodnik.   

W pchnięciu kulą w grupie F37 startowało dwóch zawodników z Polski: Tomasz Sciubak (Start Bydgoszcz) i Jakub Mirosław (Start Wrocław). Ten drugi nie zakwalifikował się do wąskiego finału, natomiast Ściubak, który z gorszym wynikiem był 4 na londyńskich mistrzostwach świata w 2017 roku, dziś pchając życiówkę uplasował się na 5 miejscu.

Jak dla mnie do bardzo wysokie miejsce, chociaż czuję niedosyt, bo tę kulę nie trafiam idealnie nadgarstkiem, palcami nie kończę, czułem, że mogę jeszcze dołożyć. To 5 miejsce to motywacja. Jestem takim zawodnikiem, że zawsze lepiej mi idzie na zawodach, niż na treningach. Wyniki idą do przodu, konkurencja rośnie, coraz ciaśniej się robi. Dużo zawodników dochodzi nowych, poziom idzie do góry, trzeba trenować na kolejny sezon, chociaż będzie krótki. Jak przepracuję zimę i nie będzie kontuzji, to myślę, że będzie dobrze.

Bardzo dobry start w porannej sesji zaliczył Michał Kotkowski (Start Poznań). 400 m to ulubiony dystans naszego zawodnika, który w ubiegłym roku zdobył mistrzostwo Europy także na 200m. Nasz zawodnik do eliminacji podszedł taktycznie i ze spokojem, i ze świadomością, że po południu czeka go najważniejszy start i walka o podium.

To nie był najłatwiejszy start w eliminacjach, lecz udało się. Nie pobiegłem na maksa. Jest ciężko, wolę chłodniejsze temperatury. Ale tu przynajmniej mięśnie są dobrze rozgrzane i mają łatwiej. 400 metrów to mój koronny dystans. Cały sezon się do niego przygotowywałem. I wydaje mi się, że będzie co w tym finale oglądać, spróbuję pobić ten czas.

Start Kotkowskiego planowany jest na godz.  17.11 polskiego czasu. W finale biegu na 400m zobaczymy także Jakuba Nicponie (Sart Szczecin) startującego w grupie T13. Z kolei w skoku w dal zobaczymy zdobywczynię brązowego medalu w skoku w dal w Rio de Janeiro Annę Trener – Wierciak (AZS-AWF Kraków) oraz debiutującą na imprezie tej rangi Różę Kozakowską (Start Zduńska Wola).

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata potrwają do 15 listopada. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjechało ponad 1400 zawodników ze 120 krajów świata, w tym 42 reprezentantów Polski.

 

Plan startów polskich reprezentantów na stronie paralympic.org.pl.

 

Zdjęcia do pobrania i wykorzystania w Galerii na stronie paralympic.org.pl

Zdjęcia prosimy podpisywać foto: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

 

Wyniki na stronie  https://www.paralympic.org/dubai-2019/schedule/.

Zmagania paralekkoatletów można śledzić na stronie mistrzostw World Para Athletics https://www.paralympic.org/athletics, na Facebook’u  https://www.facebook.com/paraAthletics/  Twitterze https://twitter.com/paraathletics oraz na Facebook’u Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

 

 

Zachęcamy do upowszechniania informacji.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

 

Ze sportowym pozdrowieniem prosto z Dubaju!

foto: Bartłomiej Zborowski

inf.wł.