

Paralimpijczycy to nie tylko znakomici sportowcy – swoją postawą i wytrwałością udowadniają, że niemożliwe nie istnieje i są znakomitymi wzorcami osobowymi. Właśnie dlatego z Partnerem Projektu, PKN Orlen, uruchomiliśmy w 2021 projekt Spotkań Mentoringowych. Naszym zadaniem jest dotrzeć z pozytywnym przekazem dotyczącym możliwości aktywnego i ciekawego spędzania czasu oraz osiągania wyznaczonych przez siebie celów do grup, które spełniają w społeczeństwie szczególnie potrzebną i wiążącą się z ciągłym ryzykiem role. Chcielibyśmy także, aby z oferty spotkań mentoringowych mogły skorzystać grupy zagrożone wykluczeniem społecznym.
Jak ciekawie i aktywnie spędzać czas? I dlaczego sport jest na to świetnym pomysłem? 8 maja 2025 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka we Wschowie opowiadała o tym podczas spotkania mentoringowego Lucyna Kornobys, trzykrotna wicemistrzyni paralimpijska w pchnięciu kulą.
– Dzieciaki lubią, gdy dzieje się coś dla nich nowego – mówi Lucyna Kornobys. – To były dzieciaki z niepełnosprawnością, więc nie wszystko było dla nich nowe, ale na pewno wrażenie zrobiły dyscypliny, o których mówiłam, filmik z Łukaszem Mamczarzem, jak skacze wzwyż na jednej nodze, albo mój z zawodów czy piłka nożna dla osób niewidomych. To są bardzo króciutkie filmy, maksymalnie jednominutowe, żeby dzieciaki czegoś się dowiedziały o sporcie osób z niepełnosprawnościami, ale się przy tym nie znudziły. Pytałam potem nauczycielki, mówiły, że uczniowie byli bardzo zadowoleni.
Jakże mieli nie być zadowoleni, skoro podczas spotkania nudzić się nie mieli jak. Mogli spróbować jazdy na wózku, chodzenia z białą laską, dowiedzieć się więcej o zasadach savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami, ale także np. wykonać parę pchnięć kulą. Do tego luźne rozmowy, wspomniane filmiki, podarunki. Tego rodzaju spotkania służą nie tylko uczniom. Zdaniem Lucyny Kornobys, dzięki nim także grono pedagogiczne jest w stanie dostrzec u dzieci sportowy potencjał.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy odbyło się spotkanie mentoringowe, zorganizowane przez Polski Komitet Paralimpijski i ORLEN S.A. Gośćmi wydarzenia byli Zbigniew Maciejewski, brązowy medalista Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu w parakolarstwie, oraz jego trener Mateusz Wyszyński.
Zbigniew Maciejewski mówił o sile motywacji i znaczeniu sportu w jego życiu: – „Wielu ludzi pyta mnie, skąd czerpię motywację. Odpowiedź jest prosta: chcę pokazać, że granice istnieją tylko w naszej głowie. Dla mnie sport to nie tylko rywalizacja, ale również sposób na ciągłe przekraczanie własnych ograniczeń.”
Spotkanie stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń, zadawania pytań oraz refleksji nad rolą sportu w życiu osób z niepełnosprawnościami. Stało się również okazją do zainspirowania młodzieży i zachęcenia ich do podejmowania wyzwań, które na pozór mogą wydawać się nieosiągalne.
W ramach spotkań mentoringowych odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Gościem był Łukasz Szeliga Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, propagator sportu wśród osób z niepełnosprawnościami, sportowiec, trener i reprezentant Polski na igrzyskach paralimpijskich.
Podczas spotkania z uczniami Łukasz Szeliga podzielił się osobistą historią, opowiedział o swojej drodze do sukcesu, napotykanych przeciwnościach oraz tym jak sobie z nimi radził. Mocno wybrzmiało przesłanie, że każdy człowiek ma potencjał do osiągania wielkich rzecz, o ile tego chce. To właśnie determinacja, praca oraz wsparcie otoczenia prowadzą do realizacji marzeń. Zaznaczył, że nie zna lepszej i skuteczniejszej rehabilitacji niż sport, dzięki niemu można być sprawniejszym, a co za tym idzie bardziej samodzielnym w codziennym życiu, pomaga też realizować się społecznie i towarzysko.
Spotkanie miało charakter motywacyjny i wspierający, a młodzież z autentycznym zainteresowaniem w nim uczestniczyła. Łukasz Szeliga docenił bogatą sportową historię Ośrodka w Busku-Zdroju, którego uczniowie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zdobywali szereg medali na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata w takich dyscyplinach jak: łucznictwo, tenis stołowy, pływanie, lekka atletyka, narciarstwoe klasyczne zjazdowe czy siatkówka na siedząco, uczestniczyli również w Igrzyskach Paralimpijskich.
Na zaproszenie władz powiatu wyszkowskiego gościem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego w Wyszkowie był mistrz paralimpijski z Londynu i Rio de Janeiro, parakolarz Rafał Wilk. Razem z nim obecni na spotkaniu byli przedstawiciele Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, m.in. Sekretarze Generalna Paulina Malinowska-Kowalczyk. Spotkanie poprowadził wicestarosta wyszkowski Leszek Marszał.
Spotkanie, choć z ogromną publicznością złożoną z uczniów Ośrodka oraz mieszkańców Wyszkowa i okolic, odbyło się w niemal rodzinnej atmosferze. Uczestnicy w ogromnym skupieniu wysłuchali całego spotkania, które zaczęło się od wystąpienia Sekretarz Generalnej Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk, prezentującej działalność Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Później scenę przejął Rafał Wilk. Rozmowę z nim, która dotyczyła historii życia i kariery paralimpijczyka przeprowadził wicestarosta Leszek Marszał. Gospodarz spotkania był niezwykle gruntownie przygotowany do rozmowy – przeczytał aż 70 wywiadów przeprowadzonych z naszym mistrzem. Elementem spotkania była też prezentacja filmu „Człowiek ze stali”, oraz przygotowana przez uczniów prezentacja o karierze Rafała Wilka.
Medaliści paraolimpijscy w szermierce na wózkach – Adrian Castro, Stefan Makowski i Grzegorz Pluta – przeprowadzili spotkanie mentoringowe dla strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie. Inaugurujące projekt wydarzenie było okazją do prezentacji dyscypliny paraolimpijskiej, przybliżenia specyfiki rywalizacji sportowców z niepełnosprawnościami osobom pracującym na co dzień dla naszego kraju, a także wymiany cennych doświadczeń.
Spotkanie w Wołominie rozpoczęło się od wigilijnego stołu. 20 grudnia był dniem, w którym strażacy dzielili się opłatkiem ze swoimi przełożonymi oraz przedstawicielami władz lokalnych, życząc sobie spokojnych świąt, oraz tyle samo powrotów z wezwań, co wyjazdów. Już przy stole wigilijnym paraolimpijczycy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z Igrzysk. Te zawody, kumulujące cztery lata przygotowań są najważniejsze dla każdego sportowca i skupiają uwagę całego świata. Zawodnicy wspominali również Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie – ich niezwykłą energię, zaangażowanie organizatorów i niespotykane zainteresowanie publiczności, wypełniającej szczelnie halę szermierczą.
Po poczęstunku i opowieściach przyszła kolej na praktykę. Zawodnicy zaprezentowali walkę na szpady, a chętnym dali – po odpowiednim przeszkoleniu i z zabezpieczeniem – spróbować swoich sił w szermierce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również – przywiezione przez Adriana Castro – medale paraolimpijskie z Rio de Janeiro oraz Tokio.
Regulamin przeprowadzania zajęć z paraolimpijczykami – „Spotkanie mentoringowe”
Niniejszy regulamin określa zasady ogólnopolskiego projektu społecznego „Spotkania mentoringowe” (dalej jako: „Projekt”) organizowanego przez Polski Komitet Paraolimpijski (dalej jako: „PKPar”), współfinansowanego ze środków Sponsora Strategicznego PKPar – Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku (dalej jako: „Orlen”).
Celem Projektu jest zachęcenie różnych grup społecznych do uprawiania sportu i zdrowego trybu życia, promocja i propagowanie sportu paraolimpijskiego oraz zakorzenienie postaw społecznej odpowiedzialności wśród społeczeństwa.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do różnych grup społecznych (dalej jako: „uczestnicy”).
Udział uczestników w projekcie jest bezpłatny.
Ideą projektu jest organizowanie spotkań paraolimpijczyków z daną grupą społeczną w placówkach integracyjnych, społecznych oraz edukacyjnych.
W ramach spotkań określonych w pkt. 4 paraolimpijczycy przeprowadzają zajęcia odpowiednie dla dyscyplin sportowych, które reprezentują.
Harmonogram i tryb organizacji i przeprowadzania zajęć ustalany jest indywidualnie w zależności od liczby oraz charakterystyki danej grupy społecznej.
Przeprowadzane zajęcia podzielone są na dwie części:
Część teoretyczna – obejmuje spotkania motywacyjne z określoną grupą społeczną na których sportowcy ubrani w barwy narodowe lub klubowe opowiadają o trenowanej przez nich dyscyplinie sportowej,
Część praktyczna – obejmuje przeprowadzenie treningu charakterystycznego dla danej dyscypliny sportowej prezentowanej przez paraolimpijczyka.
Podmiot zainteresowany wzięciem udziału w Projekcie (dalej jako: „Strona zgłaszająca”) zobowiązany jest do przesłania zbiorczo w formie skanu wymaganych dokumentów zamieszczonych na stronie głównej: https://paralympic.org.pl/projekty/spotkania-mentoringowe/ w zakładce: „Spotkania mentoringowe”, najpóźniej w terminie 1 miesiąca przed planowanymi zajęciami poprzez formularz online znajdujący się na ww. stronie internetowej.
Miejsce i czas realizacji projektu będzie każdorazowo uzgadniane z należytym wyprzedzeniem ze Stroną zgłaszającą.
Strona zgłaszająca jest zobowiązana do zapewnienia co najmniej minimalnej dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnościami, która zagwarantuje możliwość przeprowadzenia zajęć we wcześniej wyznaczonym do tego miejscu. Zgodnie m.in. z kryteriami określonymi w: ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ustawie z dnia 21 marca 1985 o drogach publicznych oraz rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
W ramach Projektu Strona Zgłaszająca zobowiązana jest do zapewnienia przestrzeni promocyjnej umożliwiającej rozstawienie w należyty sposób nośników reklamowych dotyczących zajęć „Spotkania mentoringowe” zawierających logotyp kompozytowy PKPar/PKN Orlen S.A. m.in. takich jak rollup.
Strona Zgłaszająca zobowiązuje się do wykonania i przesłania materiałów zdjęciowych, nie później niż w terminie 7 dni po zakończeniu projektu na adres e-mail: [email protected].
Na materiale zdjęciowym, o którym mowa w pkt. 12 powinni znajdować się uczestnicy Projektu, którzy wyrazili zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie ich wizerunku, Paraolimpijczyk oraz nośniki reklamowe z widocznymi logotypami PKPar/PKN Orlen S.A.
Strona Zgłaszająca zobowiązuje się do udzielenia licencji niewyłącznej, bezpłatnej, nieograniczonej czasowo na korzystanie z materiału zdjęciowego, o którym mowa w pkt 12 i 13 Regulaminu.
Materiał zdjęciowy może być wykorzystywany na następujących polach eksploatacji:
zamieszczenie materiału na stronie internetowej PKPar (www.paralympic.org.pl) oraz na fanpage’ach PKPar na portalach społecznościowych Facebook i Instagram,
przekazanie zdjęć w raportach do sponsora PKPar – Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku,
wprowadzenie do pamięci komputera i do sieci multimedialnej,
zwielokrotnianie zapisu utrwalonego wizerunku.
Każdy Wnioskodawca zobowiązany jest do zapoznania się z informacjami o przetwarzaniu jego danych osobowych przekazanych za pomocą formularza „WF z paraolimpijczykiem”, zawartymi w Polityce prywatności dostępnej do pobrania na stronie internetowej: https://paralympic.org.pl/projekty/spotkania-mentoringowe/.
PKPar zobowiązuje się do przekazania „starter-packów” z logotypem kompozytowym PKPar/PKN Orlen S.A. dla uczestników zajęć.
Kwestie związane z wysyłką oraz odbiorem materiałów marketingowych dotyczących Projektu ustalana będzie indywidualnie poprzez wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy.
Wiążąca i ostateczna interpretacja Regulaminu przysługuje wyłącznie PKPar.
W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie rozstrzyga PKPar.
Jeżeli którekolwiek z postanowień niniejszego Regulaminu zostanie częściowo lub w całości uznane za nieważne lub niemożliwe do wyegzekwowania to wszelkie inne postanowienia (w całości bądź częściowo) zachowują ważność.
Po podaniu swojego adresu e-mail, zostanie wysłana na niego wiadomość z linkiem weryfikacyjnym.
Aby potwierdzić swój głos należy w niego kliknąć.