Jaki był 2021 dla paraolimpijczyków? Jeśli mierzyć go liczbą zdobytych medali – udany. Jeśli spojrzymy na obecność parasportu w mediach i wzrastającą świadomość społeczną – był zupełnie niezwykły. Najważniejszym wydarzeniem były z pewnością Igrzyska Paraolimpijske w Tokio. 25 medali reprezentantów Polski to jednak niejedyne, co chcemy z niego zapamiętać – równie wiele wydarzyło się na polu promocji sportu osób z niepełnosprawnościami.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

W tym roku w parasporcie wszystko orbitowało dookoła Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Tym razem była to najważniejsza impreza pięciolecia – tradycyjny rytm (para)olimpijski zaburzyła pandemia. Wpłynęła ona też na brak kibiców – na ich wpuszczenie na trybuny nie pozwolił dramatyczny wzrost zachorowań na COVID-19 w Japonii. Polacy jednak stanęli na wysokości zadania – zdobyli w Tokio 25 medali. 7 razy mogliśmy wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Biało-czerwoni szczególnie dobrze wypadli w paralekkoatletyce i paratenisie stołowym.

Wszyscy mamy jeszcze przed oczami te obrazki – pokazanie totalnej dominacji w swoich konkurencjach przez Barbarę Bieganowską-Zając i Karolinę Kucharczyk. Rekordowe rzuty i pchnięcia Renaty Śliwińskiej. „Polski” konkurs rzutu dyskiem, wygrany ostatecznie przez Piotra Kosewicza. Powrót na tron Patryka Chojnowskiego i udany rewanż Natalii Partyki i Karoliny Pęk w drużynie za półfinałowe porażki w singlu w paratenisie stołowym. Rekord świata w rzucie maczugą Róży Kozakowskiej, której historia poruszyła cały kraj. Nie ma tu miejsca, by wspomnieć o wszystkich medalach paraolimpijskich – każdy jednak z nich zapewniał nam jednak niezapomniane emocje, które mogliśmy przeżywać dzięki pierwszym w historii transmisjom w TVP Sport oraz relacjom Polskiego Radia i innych mediów, które szeroko opisywały wydarzenia z Japonii.Oprócz emocji sportowych wiele wzruszeń dostarczyło nam przyznanie multimedalistce paraolimpijskiej i działaczce sportowej Katarzynie Rogowiec nagrody „I’m Possible” przyznawanej przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Igrzyska w Tokio to również czas rozpoczęcia wielkiej międzynarodowej kampanii #WeThe15 na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami, którzy stanowią aż 15 procent globalnego społeczeństwa. Mieliśmy w tym i Polski akcent – Pałac Kultury i Nauki oraz Centrum Olimpijskie w Warszawie zostały podświetlone na fioletowo. Jest to międzynarodowy kolor niepełnosprawności – i to właśnie nim podświetlono wiele z najważniejszych budynków na świecie podczas rozpoczęcia kampanii #WeThe15.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Igrzyska to wielkie święto parasportu – a każde święto wymaga odpowiedniej celebracji i przygotowań. Polski Komitet Paraolimpijski budowanie napięcia rozpoczął od konferencji „40 dni do Tokio”. Najważniejszym jej punktem było oczywiście zaprezentowanie składu reprezentacji Polski – do Japonii pojechało łącznie 90 zawodników i zawodniczek. O dalszym wsparciu rządu dla sportu paraolimpijskiego zapewniał w czasie konferencji wicepremier Piotr Gliński. PKPar mógł też z dumą ogłosić przedłużenie współpracy z całą gamą partnerów i sponsorów. Sponsorem Strategicznym PKPar pozostał PKN Orlen, największy mecenas polskiego sportu. Po owocnej współpracy nad Igrzyskami w Pjongczangu, Totalizator Sportowy kontynuuje swoje wsparcie dla PKPar jako partner główny. Ważnym mecenasem sportu paraolimpijskiego pozostaje również Citi Handlowy. O zdrowie paraolimpijczyków dba LUX MED, główny partner medyczny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, a podczas wydarzeń organizowanych przez Komitet ubezpiecza ich Allianz Polska. Swoją kolekcję paraolimpijską zaprezentowała marka 4F – nasz sponsor platynowy. Nie mogło również zabraknąć oficjalnego odsłonięcia znaczka przygotowanego przez Pocztę Polską z okazji Igrzysk w Tokio.

Pierwszy raz w historii jednak mogliśmy też poznać Ambasadorów Paraolimpijek i Paraolimpijczyków. Ten niezwykłą rolę pełnili Martyna Wojciechowska i Robert Korzeniowski, a ich wybór to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Robert Korzeniowski w trakcie Igrzysk wielokrotnie gościł w mediach takich jak Onet, Eurosport czy TVN, prezentował widzom najważniejsze osiągnięcia polskich zawodników oraz podpowiadał, komu kibicować w dniach następnych. Najbardziej utytułowany polski olimpijczyk zaangażował się również w rozmaite inicjatywy promujące sport powszechny organizowane przez PKPar, jak np. Orlen Paralympic Run.

Martyna Wojciechowska i prowadzona przez nią Fundacja UNAWEZA we współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim uruchomiła akcję, dzięki której aż 10 polskich paraolimpijek zostało objętych stypendiami sportowymi. Stało się to możliwe również dzięki zaangażowaniu Corinne Klajdy – dla rozpropagowania zbiórki funduszy na stypendia bierze ona udział w cyklu 4 deserts run, na który składają się 4 wieloetapowe pustynne ultramaratony. To wszystko doskonale wypełnia misję fundacji UNAWEZA – dodawać kobietom skrzydeł.

Jeszcze przed rozpoczęciem Igrzysk paraolimpijczycy odebrali nominacje do reprezentacji i złożyli ślubowanie na ręce prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. To jednak nie była jedyna tak ważna uroczystość w 2021 roku z udziałem władz państwowych. Po powrocie z Tokio minister sportu odznaczył medalistów igrzysk oraz trenerów i działaczy odznakami „Za zasługi dla sportu”, a prezydent Andrzej Duda przyznał im odznaczenia państwowe.

Igrzyska to jednak nie tylko emocje czysto sportowe. Te potrafią przełożyć się na przepiękną sztukę i poezję. Razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji ogłosiliśmy konkurs poetycki „Laur Paraolimpijski”. Odzew przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – 230 autorów nadesłało aż 432 utwory! Najwspanialsze z nich, wybrane przez Jury, złożyły się na specjalny tomik upamiętniający Igrzyska w Tokio, a zdobywcy pierwszych trzech nagród otrzymali wysokie nagrody pieniężne ufundowane przez PKPar. Ich wręczenie odbyło się podczas gali nagrody „Człowiek bez barier”, która nie obyła się bez innych paraolimpijskich akcentów – wyróżnienia otrzymali paraolimpijka Róża Kozakowska oraz dziennikarz i zasłużony działacz parasportowy Krzysztof Głombowicz, zdobywcą głównej nagrody został zaś wielokrotny medalista paraolimpijski Mirosław Piesak.

Jednak nie samymi igrzyskami paraolimpijskimi żył w tym roku polski parasport. W 2021 na całym świecie wracała międzynarodowa rywalizacja sportowa, co oznaczało, że mogły się odbyć przełożone z 2020 roku Mistrzostwa Europy w paralekkoatletyce w Bydgoszczy organizowane przez PZSN „Start” pod patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Polscy lekkoatleci zdobyli grad medali, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej (za reprezentacjami Rosji i Ukrainy). Te wydarzenia również nie umknęły uwadze TVP Sport, która przeprowadziła pełną transmisję na swoich stronach internetowych. Rywalizacja paralekkoatletów ze Starego Kontynentu gościła również często na głównej antenie. Realizacja tych transmisji, z których sygnał był przekazywany również do innych krajów, spotkała się z dużym uznaniem władz światowej federacji World Para Athletics.

fot. Jakub Kiljan/Polski Komitet Paraolimpijski

Polski Komitet Paraolimpijski angażował się również w promocję sportu powszechnego. W 2021 roku odbyła się pierwsza edycja Orlen Paralympic Run – wydarzenia, które pokazywało, że każdy może spróbować zmierzyć się z własnymi słabościami i zacząć aktywność sportową, choćby zaczynając od małego wysiłku. Bieg odbył się w formie wirtualnej (zawodnicy biegli osobno przy użyciu specjalnej aplikacji) na dwóch dystansach – 1 km i 5 km, a 500 przygotowanych pakietów startowych rozeszło się na pniu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również projekty „Sport dla wszystkich! 2021” i „Bądź Aktywny! 2021”, które dzięki finansowaniu PFRON umożliwiały organizację działań sekcji sportowych i wyjazdów aktywizujących dla osób z niepełnosprawnościami na terenie całego kraju. Wsparcie dla sportu wyczynowego było możliwe z kolei dzięki projektom realizowanym ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Paraolimpijczycy uczestniczyli również w rozmaitych wydarzeniach prezentujących sport osób z niepełnosprawnościami szerszej publiczności. Uczestniczący we wrześniowym Narodowym Dniu Sportu na błoniach Stadionu Narodowego mogli spróbować swoich sił w dyscyplinach paraolimpijskich i spotkać świeżo upieczonych medalistów paraolimpijskich. We współpracy z PKN Orlen spotykaliśmy się z uczniami w szkołach realizując „WF z paraolimpijczykiem” i przeprowadziliśmy pierwsze pilotażowe spotkanie mentoringowe. Szermierze na wózkach uczestniczyli również w Nocy Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki, podczas której po czasie pandemicznego zamknięcia zwiedzający mogli w końcu zapoznać się z wystawą prezentującą osiągnięcia polskich paraolimpijczyków.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Tradycyjnie, podsumowanie roku odbyło się podczas plebiscytu #Guttmanny2021 – to w nim kapituła oraz internauci wybierają Sportowca Roku. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł multimedalistce z Tokio, Róży Kozakowskiej. Trenerem roku został Andrzej Ochal, organizacją sportową roku – GZSN Start Gorzów Wielkopolski, a wydarzeniem sportowym wspomniane wyżej paralekkoatletyczne ME w Bydgoszczy. Wyróżnienie specjalne otrzymał pionier sportu paraolimpijskiego w Polsce, prof. Aleksander Kabsch. Nasze wielkie święto i podsumowanie roku, jakim są Guttmanny nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie Fundacji Bankowej Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, partnera głównego projektu.

Jaki będzie 2022 rok? Na pewno nie mniej emocjonujący – już w styczniu czekają nas Mistrzostwa Świata w paranarciarstwie i parasnowboardzie w Lillehammer, które będą ostatnim sprawdzianem dla naszych paraolimpijczyków przez marcowymi igrzyskami, które odbędą się w Pekinie. Będzie to również rok Mistrzostw Świata w paralekkoatletyce czy parastrzelectwie. Słowem – będzie się działo!

A my zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom!

fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC – International Paralympic Committee). W chwili obecnej zrzesza 8 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP, Polską Federację Bocci, Polski Związek Rugby na Wózkach oraz Polski Związek Tenisa Stołowego. Prezesem PKPar-u jest Łukasz Szeliga, który piastuje tę funkcję od 2015 roku

#KibicujemyParaolimpijczykom 

#NiemozliweNieIstnieje 

#TezTakMozesz