STRONA GŁÓWNA > IP RIO 2016: PARAOLIMPIJCZYCY ODEBRALI NOMINACJE I ŚLUBOWALI
Aktualności

IP RIO 2016: PARAOLIMPIJCZYCY ODEBRALI NOMINACJE I ŚLUBOWALI

Niezwykle podniosły charakter miała w środę (31 sierpnia) uroczystość wręczenia nominacji i złożenia ślubowania przez członków reprezentacji paraolimpijskiej na rozpoczynające się 7 września Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Podczas ceremonii w hotelu Courtyard Warsaw Airport nominacje odebrała 154 – osobowa grupa paraolimpijczyków ze sztabem szkoleniowym oraz osobami współpracującymi.

slubowanie_paraolimpijskie_31_08_2016

Wzięli w niej udział – obok głównych bohaterów, reprezentujących: kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletykę, łucznictwo, paraujeżdżenie, pływanie, podnoszenie ciężarów, strzelectwo sportowe, szermierka na wózkach, tenis na wózkach, tenis stołowy, wioślarstwo i żeglarstwo – minister sportu i turystyki Witold Bańka, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, prezes PKPar Łukasz Szeliga, prezes PKOL Andrzej Kraśnicki, prezes PFRON Robert Kwiatkowski oraz ambasador Brazylii w Polsce Alfredo Leoni. Przybyli członkowie władz PKPar i polskich związków sportowych, reprezentanci sponsorów oraz partnerów PKPar i reprezentacji.

AC4I2022

Przed wspólnym wysłuchaniem hymnu państwowego do zebranych zwrócili się: prezes PKPar Łukasz Szeliga, minister Witold Bańka, ambasador Brazylii Alfredo Leoni i przedstawiciele sponsorów – prezes OTCF Igor Klaja oraz wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski. Pogratulowali paraolimpijczykom zakwalifikowania się do reprezentacji a ich szkoleniowcom podziękowali za wkład pracy, jaki wnieśli w przygotowanie podopiecznych do paraolimpijskiego startu w Brazylii.

AC4I2275

Gratuluję z całego serca wszystkim tych nominacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. Sport na poziomie profesjonalnym to ciężki, nieraz morderczy trening, który wymaga wielu wyrzeczeń. To coś niesamowitego być takim sportowcem i wywalczyć nominację paraolimpijską oraz przede wszystkim reprezentować Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich – powiedział podczas nominacji prezes PKPar Łukasz Szeliga. – Mam nadzieję i wszyscy w to głęboko wierzymy, że XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio będą dla Polski wielkim sukcesem, a Mazurek Dąbrowskiego będzie wielokrotnie rozbrzmiewał na arenach sportowych w Rio de Janeiro – dodał Łukasz Szeliga.

Minister Witold Bańka oraz prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego wręczyli następnie nominacje kolejnym grupom naszych reprezentantów. Teksty uroczystego ślubowania odczytali: w imieniu zawodników – 3-krotna mistrzyni paraolimpijska (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012) w pływaniu – Joanna Mendak, a w imieniu szkoleniowców trener strzelectwa sportowego  – Marek Marucha.

minister

XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janerio (7-18 września) będą największą tego typu imprezą w historii. W rywalizacji o 528 medali w 22 konkurencjach wystąpi ponad 4300 sportowców ze 176 krajów. W programie igrzysk po raz pierwszy znalazł się triathlon i kajakarstwo. Transmisje ze zmagań przeprowadzi Telewizja Polska.