STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Mistrzostwa Europy w Tańcu na Wózkach w Łomiankach!
Aktualności

Mistrzostwa Europy w Tańcu na Wózkach w Łomiankach!

 Już w najbliższy piątek rozpoczną się ME w Tańcu na wózkach. Do podwarszawskich Łomianek przyjedzie ponad 100 zawodników, w tym 70 tancerzy na wózkach z 15 krajów. To najważniejsza w tym roku impreza europejska, w której biorą udział tancerze z niepełno sprawnościami. Honorowy patronat objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Łomianki za sprawą  Stowarzyszenia Rehabilitacji i Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Swing-Duet już od lat stanowią serce polskiego tańca na wózkach jednak organizacja mistrzostw Europy jest wydarzeniem bez precedensu.

Przygotowania organizacyjne do ME przebiegają na dotychczas niespotykaną scalę – mówi Iwona Ciok, przewodnicząca komitetu organizacyjnego mistrzostw, Prezes stowarzyszenia Swing-Duet. Ceremonia otwarcia, to wydarzenie międzypokoleniowe, w którym biorą udział dzieci, tancerze specjalizujących się w różnych stylach pochodzący z różnych środowisk tanecznych, super dorośli CARO DANCE Warszawa, aktualni Mistrzowie Świata Adult 31+. Będą cheerleaderki tańczące na wózkach  oraz osoby niedowidzące. To bardzo duże wyzwanie dla polskiego komitetu organizacyjnego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i firm chciałabym, by zawody dostarczyły widzom i zawodnikom niezapomnianych wrażeń i pozostały długo w pamięci tym bardziej, że jest to jubileuszowy 100 rok od odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mistrzostwa Europy w tańcu na wózkach to gwarantowane barwne wydarzenie sportowe, bogate w emocje w walce. Z polskich reprezentantów niewątpliwe szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu ma w Duo w tańcach standardowych Paweł Karpiński z Joanną Redą i w COMBI w parze z Nadiną Kinczel w tańcach latynoamerykańskich.

Czuję się zmotywowany i gotowy do walki – potwierdza Paweł Karpiński.  Z Joanną będziemy walczyć o złoto w DUO STANDARD. Będzie trudno, konkurencja par z Ukrainy jest silna!

Dla mnie emocjonujące jest to, że reprezentuję nasz kraj – dodaje Joanna Reda. Moje oczekiwania? Chciałabym jak najlepiej zaprezentować się na tych ME.

W piątek 9 listopada od godz. 15.00-20 zostaną rozegrane  wszystkie konkurencje FREE STYLE. Oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw rozpocznie się w sobotę 10 listopada o godz. 15.00, tuż po niej rozpoczną się zawody i konkurencje latynoamerykańskie. W niedzielę odbędą się konkurencje standardowe, zaś oficjalne zakończenie i ceremonia medalowa będzie miała miejsce wieczorem o godz. 19.00.

Zawody rozgrywane będą w konkurencjach: combi, duo i soliści. Combi, osoba niepełnosprawna tańczy ze sprawnym partnerem, duo (dwie osoby na wózkach) oraz soliści (kobiety i mężczyźni tańczą na wózkach). W dwóch klasach tanecznych klasa 1 – osoba na wózku o mniejszej sprawności ruchowej, klasa 2 – osoba na wózku o większej sprawności ruchowej. Ponadto w dwóch stylach: standardowym (walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot, quickstep) i latynoamerykańskim (samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive). Zawody FREE STYLU polegają na dowolnej technice tanecznej par lub solistów do indywidualnie wybranej muzyki.

Taniec,  to dyscyplina dająca możliwość zorganizowania wspaniałego widowiska sportowego. Widowiska, które dostarcza bogatych wrażeń estetycznych dzięki zestawom barw, strojom zawodników, rywalizacji sportowej, a przede wszystkim elegancji ruchu tancerzy. Sędziowie oceniając tancerzy na wózkach biorą pod uwagę takie same kryteria, jak przy ocenie par sprawnych, tzn. rytm, charakter tańca, technikę, a także choreografię, prezencję, charyzmę i ogólne wrażenie. Biorąc to wszystko pod uwagę, taniec na wózkach jest niezapomnianym przeżyciem dla występujących par i dla publiczności.

Zawody organizowane są pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Miasto i Gmina Łomianki są gospodarzem imprezy, natomiast Ministerstwo Sportu i Turystyki współfinansuje zawody. Patronat medialny objęła antena TVP SPORT.

Impreza odbędzie się w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym (ICDS) w Łomiankach (ul. Staszica 2).

 

Osoby do kontaktu:

Iwona Ciok                                                                                                                         Katarzyna Sicińska

Tel. 604534990                                                                                                                Rzecznik Prasowy

Kierownik organizacyjny Mistrzostw                                                                           Tel. 601203297

Prezes Stowarzyszenia Swing-Duet

k.sicinska@gmail.com

Równoległa 22a, 05-092 Łomianki

 

źródło: info.pras. PKPar/Swing-Duet

foto: Jacek Reda