STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Mirosław Owczarek pośmiertnie odznaczony
Aktualności

Mirosław Owczarek pośmiertnie odznaczony

Podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych w kościele pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich Paraolimpijczyk Mirosław Owczarek został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami, za osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Mirosław Michał Owczarek” – napisał Prezydent w swoim postanowieniu.

Order przekazała na ręce żony zmarłego Ewy Owczarek doradca Prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

 

Mirosław Owczarek startował w igrzyskach w latach 1976 – 1992. Był zawodnikiem poznańskiego „Startu” i rywalizował we wszystkich stylach pływackich na niemal wszystkich dystansach. Przez ponad 15 lat reprezentował Polskę na igrzyskach paraolimpijskich i zawodach rangi mistrzostw świata i Europy. Pięciokrotnie uczestniczył w najważniejszej imprezie czterolecia i aż 18 razy stawał na podium. Igrzyska w Toronto w 1976 roku rozpoczęły jego wieloletnią karierę, podczas której w sumie zdobył 7 złotych, 10 srebrnych i 1 brązowy medal. W 1994 roku w sztafecie z innymi sportowcami przepłynął Kanał La Manche. W 2012 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce Plebiscytu 40-lecia na najwybitniejszych sportowców z niepełnosprawnością w latach 1972-2012 organizowanym przez Fundację Sedeka.

Mirosław Owczarek zmarł po długiej chorobie w wieku niespełna 63 lat. Pożegnali go rodzina i przyjaciele, przedstawiciele Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz środowiska sportu niepełnosprawnych, w tym wybitni pływacy, także medaliści paraolimpijscy jak Arkadiusz Pawłowski, Adam Pielak czy Zbigniew Sajkiewicz.