W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pod przewodnictwem Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Sportu. To organ doradczy, w skład której wchodzą przedstawiciele polskiego sportu m.in. zawodnicy, trenerzy, nauczyciele akademiccy, prawnicy, a także osoby reprezentujące wojsko, PFRON, PKPAR i wiele innych instytucji współpracujących na co dzień z Ministerstwem Sportu.

– Dziękuję Państwu za przyjęcie mojego zaproszenia do Społecznej Rady Sportu oraz za to, że zechcieliście się Państwo podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem – powiedziała podczas powitania Minister Sportu. – Zaprosiłam do tego wyjątkowego gremium także osoby, które na co dzień działają w obszarze sportu osób z niepełnosprawnościami, w tym także osób z niepełnosprawnością intelektualną. Uważam, że sport jest jeden, dlatego będziemy wspólnie pracować na rzecz jego rozwoju – dodała.

– Idea powołania Społecznej Rady Sportu jest bardzo dobra. Pani Minister w ramach Rady może powoływać zespoły ekspertów, które pomogą wypracować często zdroworozsądkowe rozwiązania, korzystne dla polskiego sportu – powiedział Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, członek Społecznej Rady Sportu. – Potencjał Rady jest duży, Pani Minister powinna z niego korzystać – dodał prezes PZN.

 

Na początku spotkania członkowie Rady otrzymali akty powołania, następnie Alojzy Nowak został wybrany przewodniczącym, a Paulina Malinowska – Kowalczyk i Ryszard Stadniuk wiceprzewodniczącymi. Następnie dr Jerzy Skucha z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, przedstawił informację dotyczącą przygotowań do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa i wystąpieniem przypadku w Polsce, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przekazała członkom rady informację na ten temat, a także poprosiła o przedstawienie stanowiska przez dr Jarosława Krzywańskiego z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej. O zapowiadanym i planowanym audycie polskiego sportu mówiła Joanna Żukowska-Easton, Dyrektor Biura Ministra.

 

– Audyt pomoże nam zdiagnozować obecną sytuację, zamknąć i rozliczyć cykl olimpijski po Igrzyskach w Tokio, a także lepiej przygotować się do rozpoczęcia prac nad nowym dokumentem strategicznym, który będzie przygotowywany na kolejne lata przez ministerstwo – powiedziała Danuta Dmowska- Andrzejuk.

 

Na postawione w agendzie spotkania pytanie: Sport czy nie sport? – w kontekście e-sportu- odpowiadali, Paweł Witkowski Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego oraz Joanna Olszewska, Dyrektor Departamentu Prawnego.

 

Informację na temat sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także o aktywności sportowców po zakończeniu kariery sportowej przedstawił Paweł Witkowski, zastępca Dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego.

Społeczna Rada Sportu to organ doradczy, w skład której wchodzą przedstawiciele polskiego sportu m.in. zawodnicy, trenerzy, nauczyciele akademiccy, prawnicy, a także osoby reprezentujące wojsko, PFRON, PKPAR i wiele innych instytucji współpracujących na co dzień z Ministerstwem Sportu.

Członkowie_Społecznej_Rady_Sportu

PKPar, Ministerstwo Sportu – informacja prasowa

Fot. Rafał Błażej