O Igrzyskach
XIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w dniach 6-17 września 2008 roku w Pekinie. Były to pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie organizowane na terenie Chin.
W trakcie zawodów walczono o 472 komplety medali w 20 dyscyplinach. W programie Igrzysk debiutowało wioślarstwo.
W trakcie ceremonii zamknięcia Igrzyska zostały nazwane przez ówczesnego prezesa Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego sir Philipa Cravena „największymi w historii”. Nietrudno się dziwić takiej opinii – pobito 279 rekordów świata, sprzedano ponad 1.8 miliona biletów, a dzięki szerszemu rozpowszechnieniu bezpośrednich transmisji w telewizji oraz pierwszej w historii Igrzysk Letnich transmisji online skumulowana widownia transmisji to 3.8 miliarda widzów.
Polskę reprezentowało 92 sportowców w 11 dyscyplinach. Łącznie zdobyli oni 30 medali (5 złotych, 12 srebrnych, 13 brązowych), co dało naszej reprezentacji 18 miejsce w klasyfikacji medalowej.
Hasło
„One World, One Dream”
„Jeden Świat, Jedno Marzenie”
Motto Igrzysk Paraolimpijskich było takie samo, jak oficjalne hasło Igrzysk Olimpijskich odbywających się w Pekinie dwa tygodnie wcześniej. Było ono wybierane przez socjologów, kulturoznawców, specjalistów od języka i przedstawicieli świata sportu spośród 210.000 propozycji nadesłanych z całego świata. Wyraża ono wezwanie skierowanie do wszystkich ludzi do zjednoczenia w duchu olimpijskiej rywalizacji fair play, a także marzenie o budowaniu ramię w ramię lepszego świata.
Maskotka
W konkursie na maskotkę Igrzysk zostało zgłoszonych 87 kandydatur. Spośród nich wybrana została Fu Niu Lele, zaprojektowana przez chińskiego artystę i profesora Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, Wu GuanYinga. Jej imię to po chińsku „powodzenia! (Fu)- krowa (Niu) – Szczęście (Lele)”.
Wybrana do tego projektu krowa to zwierzę, które w Chinach jest zwiastunem dobrej pogody i pomyślnych zbiorów. Sam projektant mówił, że wybrał ją ze względu na swoje dzieciństwo na wsi. Jego zdaniem, to właśnie krowy są zwierzętami najłatwiejszymi w obyciu i wytwarzającymi najmocniejszą więź z człowiekiem.
Kolory użyte do pokolorowania maskotki są również najczęściej wykorzystywane do rysowania kartek i prezentów na Chiński Nowy Rok. Oficjalne video Fu Niu Lele zdradza z kolei, że znak na jej czole to tak naprawdę dmuchawiec.