Decyzją Kapituły w 87. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat tytuł Sportowca Bez Barier Roku 2021 otrzymała paralekkoatletka Róża Kozakowska. Ta kategoria to nie było jedyne wyróżnienie dla parasportu: nominację w kategorii „Drużyna roku” otrzymała reprezentacja Polski w Amp Futbolu. Głosami czytelników Przeglądu Sportowego oraz widzów Telewizji Polsat triumfatorem 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku został po raz trzeci Robert Lewandowski.

Róża Kozakowska ze statuetką Czempiona, fot. Bartosz Tarnowski/Polski Komitet Paraolimpijski

„Dziękuję za tę jakże piękną nagrodę, która udowadnia, że warto walczyć niezależnie od tego, co się w życiu dzieje. Niezależnie od mojej niedyspozycji zdrowotnej chciałam tu być, by podziękować wszystkim tutaj za wiarę we mnie i w to, że niemożliwe nie istnieje!” – powiedziała tuż po odbiorze nagrody paralekkoatletka TZSN „Start” Tarnów.

Gala Mistrzów Sportu to legendarne wydarzenie – nie ma sportowca, który nie marzyłby, by znaleźć się w gronie tych, którzy mogą otrzymać statuetkę Czempiona, a później świętować razem ze wszystkimi gwiazdami świata sportu aż do słynnej jajecznicy podawanej o siódmej rano. Żadne wydarzenie tej rangi w polskim sporcie nie może się oczywiście obyć bez obecności sportowców z niepełnosprawnościami, a przede wszystkim – paraolimpijczyków i paraolimpijek.

To bez wątpienia rok, który w sporcie osób z niepełnosprawnością zapamiętamy wszyscy przez pryzmat trzech wielkich wydarzeń – Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy oraz Euro w Amp Futbolu, które zostało rozegrane w Krakowie. To właśnie sportowcy, którzy święcili triumfy na tych wydarzeniach, zostali docenieni przez kapitułę i otrzymali nominację do prestiżowej nagrody dla Sportowca bez Barier 2021. O nagrodę walczyli: Barbara Bieganowska-Zając, złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w biegu na 1500 m, Przemysław Świercz, kapitan brązowej drużyny podczas piłkarskiego Euro w Krakowie oraz Róża Kozakowska, która z IP w Tokio przywiozła złoty oraz srebrny medal, a Japonię opuszczała jako rekordzistka świata w rzucie maczugą.

Ostatecznie triumfatorką plebiscytu została właśnie Róża – sportsmenka, której osiągnięcia w tym roku są naprawdę imponujące. Do medali przywiezionych z Japonii dołożyła jeszcze brąz w pchnięciu kulą podczas bydgoskich ME. Stało się to mimo postępu choroby – jeszcze w 2019 roku w Dubaju podczas MŚ Róża Kozakowska reprezentowała biało-czerwone barwy w skoku w dal. Jednak niezwykle silna cecha charakteru, upór w dążeniu do celu, pozwoliła jej wygrać i z tą przeszkodą.

2021.08.27 TOKIO – IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE Lekkoatletyka Nz. Róża Kozakowska fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Historia Róży i jej walki, zarówno tej prywatnej jak i toczonej na arenach sportowych, bardzo poruszyła serca polskich kibiców. Jest ona bohaterką bardzo wielu podsumowań roku 2021 – od nagrody dla Najlepszego Sportowca Roku 2021 na gali #Guttmanny2021 Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, przez nagrodę Sportowca Roku 2021 Kanału Sportowego, wyróżnienie w plebiscycie „Człowiek bez barier 2021” czy znalezienie się na liście 50 śmiałych 2021 „Wysokich Obcasów”. Do wszystkich tych niesamowitych wyróżnień właśnie dołączyło kolejne – statuetka Czempiona za 2021 od „Przeglądu Sportowego” i telewizji Polsat.

Jest to ogromne wyróżnienie w moim życiu, aż serce chce mi wyskoczyć z piersi. – mówiła po otrzymaniu statuetki Róza. – Dziękuję za tę jakże piękną nagrodę, która udowadnia, że warto walczyć niezależnie od tego, co się w życiu dzieje. Jest to najwyższa nagroda, jaką mogłam otrzymać – jest ukoronowaniem wszystkich tych wyróżnień, które otrzymałam za 2021 rok. Jest to tak piękne, że aż brak mi słów.

W podziękowaniach nie zabrakło również miejsca dla osób i instytucji, które wspierają ją w drodze po kolejne sukcesy – Róża wymieniła m.in. fundację Orlen i prezesa Daniela Obajtka, Martynę Wojciechowską wraz z Fundacją Unaweza oraz Polski Komitet Paraolimpijski.

Sport osób z niepełnosprawnością został również doceniony w innej kategorii. Po zakończeniu emocji paraolimpijskich, cała Polska emocjonowała się wynikami reprezentacji Polski podczas ME w Amp Futbolu. Ich wielki sukces, brązowy medal, został doceniony nominacją w kategorii „Drużyna Roku”. Warto zauważyć, że w tej kategorii zostali nominowani razem z dwiema innymi „pełnosprawnymi” drużynami – reprezentacją Polski w skokach narciarskich i siatkarską ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, która ostatecznie otrzymała statuetkę.

W kategorii specjalnej „Od Zawsze ze Sportem” wyróżniony został wyjątkowy mecenas polskiego sportu, Partner Główny Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Totalizator Sportowy. Sponsor Strategiczny PKPar i Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej, PKN Orlen, został wyróżniony w kategorii Sport i Biznes wraz z legendarnym polskim kierowcą, Robertem Kubicą.

Od lewej: Faustyna Kotłowska, laureatka Czempiona za 2020, i Róża Kozakowska, zwyciężczyni w roku 2021. Fot: Bartosz Tarnowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Po raz pierwszy w historii Plebiscytu Przeglądu Sportowego tytuł Honorowego Sportowca Roku w 1988 roku otrzymał niepełnosprawny pływak, multimedalista paraolimpijski – Arkadiusz Pawłowski. Tytuły Niepełnosprawnego Sportowca Roku przyznawane były od 2004 roku (z przerwą w 2010 i 2011 roku), a od 2019 roku ta kategoria nosi nazwę „Sportowiec bez Barier”. W ubiegłym roku tytuł Sportowca Niepełnosprawnego 2020 roku otrzymała rekordzistka świata w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, Faustyna Kotłowska.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego – zwycięzcy w kategorii Sportowiec bez Barier

1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) –Honorowy Sportowiec Roku

Tytuł: Niepełnosprawny Sportowiec Roku:

2004 – Tomasz Blatkiewicz (LA)

2005 – Tomasz Hamerlak (LA)

2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe, biathlon)

2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)

2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy/ Katarzyna Pawlik (pływanie)

2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)

2010 – –

2011 – –

2012 – Rafał Wilk (kolarstwo)

2013 – Mateusz Michalski (LA)

2014 – Renata Kałuża (kolarstwo)

2015 – Bartosz Tyszkowski (LA)

2016 – Natalia Patyka (tenis stołowy)

2017 – Joanna Mazur/Michał Stawicki (LA)

2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)

Tytuł: Sportowiec Bez Barier:

2019 – Lucyna Kornobys (LA)

2020 – Faustyna Kotłowska (LA)

2021 – Róża Kozakowska (LA)

Pozostali zwycięzcy 87. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat na Sportowca Roku 2021

Sportowiec Roku: Robert Lewandowski

Trener Roku: Aleksander Matusiński (LA, trener sztafet lekkoatletycznych)

Drużyna Roku: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Wydarzenie roku: Drużynowe ME w lekkoatletyce Silesia 2021

Superczempion: Piotr Małachowski (LA)

Nagroda Specjalna „Od Zawsze Ze Sportem” – Totalizator Sportowy

Nagroda Specjalna „Sport i Biznes” – Robert Kubica i PKN Orlen

#KibicujemyParaolimpijczykom

#TezTakMozesz