STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Trzy tytuły wicemistrzów świata w parakolarstwie dla Polaków!
Aktualności

Trzy tytuły wicemistrzów świata w parakolarstwie dla Polaków!

Podczas zakończonych wczoraj we włoskim Maniago Mistrzostw Świata w kolarstwie Paracycling Road World Championships Maniago 2018 Polacy zdobyli aż 3 tytuły wicemistrzów świata. Na drugim stopniu podium stanęli Krystian Giera (Veloaktiv) w czasówce, Rafał Wilk (Stal Rzeszów) w wyścigu ze startu wspólnego oraz tandem Marcin Polak i Michał Ładosz (KKT Hetman Lublin) także w wyścigu ze startu wspólnego. W sumie Polacy zdobyli 8 krążków –  na ostatnim stopniu podium oprócz Wilka i pary Polak/Ładosz stanęły także Anna Harkowska (Giant Liv OKS Warmia Mazury Olsztyn) w czasówce oraz Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (KKT Hetman Lublin) w czasówce i wyścigu ze startu wspólnego.

 

Polskie parakolarstwo ma powody do dumy –  3 srebrne i 5 brązowych krążków to bardzo dobry wynik, choć niektórzy mieli ochotę na złoto. Te apetyty rozbudziły się zwłaszcza po jeździe indywidualnej na czas, gdy nasi rodacy stawali na ostatnim stopniu podium. Doskonałym prognostykiem była czasówka w kategorii MH4, w której Krystian Giera był drugi, a Rafał Wilk trzeci. Ten ostatni, będący trzykrotnym mistrzem paraolimpijskim, zdobył srebro w wyścigu ze startu wspólnego, podkreślając tym samym, że wciąż jest jednym z najlepszych handbiker’ów świata. Co więcej, na swoim fanpage-u podkreślił, że te sukcesy są wynikiem współpracy z terenem Jakubem Pieniążkiem.

– Było gorąco i ciężko… i jest srebrny medal Mistrzostw Świata – napisał Wilk – ????Trenerze, zrobiliśmy to po raz kolejny,  dublet medali. Trener multimedalista –  to zaszczyt z Tobą pracować. Dziękuję.

 

We Włoszech podobnie jak i w Polsce panowały upały, warunki do rywalizacji były zatem niezwykle trudne. Nasi zawodnicy podkreślali, że trudne trasy i wysokie temperatury to niełatwe połączenie. Najbardziej narzekała Iwona Podkościelna startująca z przewodniczką Aleksandrą Tecław, (we Włoszech dwukrotnie sięgnęły po brąz). Po czasówce nie była w stanie wziąć udziału w ceremonii wręczenia medali.

– Dla mnie panujące warunki były bardzo ciężkie. Nie lubię ścigać się aż w takim upale. Dałam z siebie wszystko i po mecie potrzebowałam pomocy medycznej, stąd zabrakło mnie na podium. Ale jestem ogromnie szczęśliwa, że mam medal, na który tak ciężko pracowałam.

Po brązie w czasówce apetyty na złoto mieli tandemiarze, para  Marcin Polak/Michał Ładosz.

– Najbardziej wszechstronni zawodnicy mogli się wykazać, a warunki pogodowe pokazały, kto był najlepszy – skomentował czasówkę Ładosz.

– Trasa była bardzo ciężka i bardzo szybka. Samopoczucie było bardzo dobre. Ten medal jest  dobrym prognostykiem na start wspólny, podczas którego będziemy walczyli o złoto – zapowiedział Polak.

I faktycznie tak było. Nasi zawodnicy do samego końca nie odpuścili walki o złoto podczas wyścigu ze startu wspólnego. Ostatecznie minimalnie lepsi okazali się być Hiszpanie Ignacio Avila Rodriguez i Joan Font Bertoli i to oni sięgnęli po złoto.

Mistrzostwa Świata w parakolarstwie UCI Paracycling Road World Championships Maniago były najważniejszą imprezą para kolarskiego sezonu. Przybyło na nią  400 zawodników z 46 krajów świata. Polska ekipa liczyła 24 zawodników i zawodniczek.

Wyniki:

Rafał Wilk – srebro (start wspólny) i brąz (czasówka)

Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław – 2x brąz (jazda indywidualna na czas, wyścig ze startu wspólnego)

Marcin Polak i Michał Ładosz – srebro (start wspólny) i brąz (czasówka)

Ania Harkowska – brąz (czasówka)

 

foto: Aleksandra Tecław, fanpage Rafała Wilka