21 marca to międzynarodowy dzień zespołu Downa. Wykorzystujemy go, by pokazać światu, że osoby z Trisomią 21 są częścią społeczeństwa. Żyją wśród nas. Z nami. Chodzą do szkoły, pracy. Mają marzenia i zainteresowania. Uprawiają sport. Malują, występują w teatrze.
Normalnie, jak każdy z nas. Wykorzystujemy ten dzień, by odczarować Trisomię 21!
Nie dalej jak w sobotę, w związku z dniem zespołu Downa, sportowcy Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI) uczestniczyli w Biegu na szczyt Rondo1 – zawodach w bieganiu po schodach. Była to impreza łącząca zawodowców towerrunning-u ze światem nieruchomości, biznesu i amatorów sportu, którzy swoim udziałem chcieli wesprzeć cel charytatywny przyświecający tej imprezie. Dla nas to był prawdziwy festiwal inkluzji, ponieważ oprócz naszych sportowców, uczestniczyły w nim też inne osoby z niepełnosprawnościami – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł. – Biegliśmy razem z dziećmi z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku i kibicowaliśmy zawodnikom, którzy uprawiają towerrunning „zawodowo” i przyjechali na imprezę z różnych części świat, by powalczyć o miejsce w rankingu.
Podopieczni fundacji SONI to głównie dzieci i młodzież z zespołem Downa, medaliści mistrzostw Polski, Europy i świata. Aby osiągać najwyższe wyniki, trenują codziennie pod okiem wyspecjalizowanych trenerów, podnosząc swoją sprawność i umiejętności sportowe. Trenują w klubach ze sportowcami pełnosprawnymi, ale też w sekcjach dedykowanych osobom z niepełnosprawnością (sekcja pływacka SONI Gliwice). W minionym roku 2022, przy wsparciu darczyńców, sportowcy SONI wzięli udział w wielu zawodach, w tym mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce, pływaniu i narciarstwie alpejskim a także w mistrzostwach Europy i świata w tych dyscyplinach.
W roku 2023 zawodnicy mają już za sobą występy na narciarskich mistrzostwach Polski oraz mistrzostwach świata VIRTUS w Austrii, gdzie stanowili część reprezentacji Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Polacy rywalizowali z zawodnikami z czternastu krajów w konkurencjach klasycznych i zjazdowych. W tym roku sportowcy SONI wezmą jeszcze udział w mistrzostwach Polski Sprawni Razem w pływaniu i lekkiej atletyce a już w czerwcu – w światowych mistrzostwach VIRTUS Global Games we Francji. Tuż po wakacjach czekają ich kolejne zawody – Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa we Włoszech.
Dla rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną wydarzenia sportowe mają ogromne znaczenie. Stanowią cel ich treningów i motywację do uprawiania sportu. Aktywność fizyczna jest niezbędnym czynnikiem w rozwoju osobistym każdego z nas – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł. Buduje poczucie wartości i poprawia jakość życia. Pomaga też nawiązywać relacje społeczne i budować grono przyjaciół, co w przypadku osób z zespołem Downa bywa trudne. W przypadku tych osób sport realnie otwiera drzwi do życia społecznego i publicznego. Trenując i odnosząc sukcesy, niepełnosprawni zawodnicy są doceniani przez otoczenie, otrzymują nagrody i wyrazy uznania. Są często stawiani jako przykład determinacji i pracowitości.
Dostrzegając ogromne znaczenie sportu dla rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną, w 2018 roku grupa rodziców i przyjaciół młodzieży z zespołem Downa założyła Fundację SONI, która działa na rzecz rozwoju i promocji sportu tych osób. Fundacja organizuje wyjazdy na zawody i zgrupowania, dzieli się wiedzą z rodzicami i trenerami i wspiera sportowców w drodze do mistrzostwa.
Wszystkie działania i wydarzenia angażujące do aktywnego życia sportowego, społecznego i publicznego, nie byłyby możliwe bez wsparcia i przychylności partnerów i przyjaciół. Od początku istnienia fundacja współpracuje ze Związkiem Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, który zajmuję się organizacją współzawodnictwa osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki tej współpracy sportowcy SONI uczestniczą w krajowych zawodach sportowych Sprawni-Razem oraz międzynarodowych mistrzostwach federacji VIRTUS. Na forum międzynarodowym Fundacja SONI współpracuje także blisko z organizacją Sports Union for Athletes with Downa Syndrome oraz należącymi do niej – pływacką Down Syndrome International Swimming Organisation i lekkoatletyczną International Athletics Association for Persons with Down Syndrome.
Wsparcie finansowe fundacja pozyskuje od osób indywidualnych, firm i instytucji samorządowych, a także od innych fundacji. Jest ono tym cenniejsze, że Ministerstwo Sportu i Turystyki nie dysponuje środkami na sport kwalifikowany osób z zespołem Downa. Cały ciężar finansowy treningów, wyjazdów na zawody, zgrupowania sportowe, strojów reprezentacyjnych i startowych spoczywa na rodzicach i zawodnikach. Małymi krokami, przy wsparciu przychylnych ludzi, budujemy wiedzę na temat ogromnie korzystnego wpływu sportu na jakość życia osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. Wierzę, że wkrótce system sportu kwalifikowanego otworzy się również na naszych sportowców – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł.
źródło: Informacja Prasowa Fundacji SONI